Logowanie dla prenumeratorów

Pamiętaj mnie
Nie masz jeszcze prenumeraty Marketer+?
Nic straconego.

Zamów teraz »

×

Szukaj w serwisie

×

Bezpłatny newsletter

Na starcie otrzymasz:

Wyrażam zgodę na otrzymywanie Newslettera marketerplus.pl i informacji marketingowych zgodnie z Ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną z dnia 26 sierpnia 2002r. (Dz. U. nr 144 poz. 1204).

×

Temat: prawo

seo
seo
Autor: Redakcja
Data dodania: 10.05.2016
Tematy
prawo
SEO
user experience

Sprawdź jak przygotować umowę na audyt SEO i UX

Agencja interaktywna zwykle rozpoczyna pracę dla nowego klienta od przeprowadzenia audytu stanu wyjściowego. Niezwykle ważne jest też wprowadzenie jego wytycznych w życie. Aby współpraca była satysfakcjonująca dla obu stron, należy przygotować odpowiednio skonstruowaną umowę. Wychodząc naprzeciw, agencja Whitepress przygotowała darmowe wzory takich dokumentów na audyt SEO i UX.

plus
Wideomarketing – legalne wykorzystanie czyichś kreacji we własnych spotach
Wideomarketing – legalne wykorzystanie czyichś kreacji we własnych spotach
Autor: Anna Szmigiel
Data dodania: 16.11.2015
Tematy
prawo
wideomarketing

Wideomarketing – legalne wykorzystanie czyichś kreacji we własnych spotach

Ciemność widzę, ciemność! Nie do końca. Widzimy, i to wiele. A raczej oglądamy. 78% internautów ogląda zamieszczane w internecie wideo przynajmniej raz w tygodniu, zaś 55% znajduje na to czas każdego dnia! Niewykorzystanie takiego potencjału byłoby wręcz grzechem. Nietrudno więc wyobrazić sobie, że przebicie się do klientów w morzu wideo nie należy do zadań łatwych. A co lubią ludzie? To, co już znają. Coś, z czego raz już się śmiali, co raz już polubili, z czym łączą już pewne wspomnienia czy pozytywne odczucia. Dlatego coraz większą pokusą wydaje się odwoływanie się we własnych spotach do czegoś, co naszym odbiorcom już z czymś się kojarzy. Czego? To zależy. Czasami wystarcza nam dobrze znany cytat, w innych sytuacjach do własnych spotów przemycamy popularną postać, w jeszcze innych po prostu zamieszczamy fragment cudzego filmiku. Gdzie jednak kończy się inspiracja, a zaczyna naruszenie prawa?

plus
Wielki Brat offline, czyli prawne aspekty beaconów
Wielki Brat offline, czyli prawne aspekty beaconów
Autor: Anna Szmigiel
Data dodania: 15.09.2015
Tematy
omnichannel
prawo

Wielki Brat offline, czyli prawne aspekty beaconów

Internet nie śpi. Internet nie zapomina. Internet patrzy, obserwuje i zapamiętuje. Myli się jednak ten, kto sądzi, że wyłączając srebrnego laptopa po wypiciu kawy w Starbucksie, wraca (o ironio!) do bezpiecznego anonimowego świata offline. Granica między online’em i offline’em jest bowiem coraz cieńsza, a ciekawość Wielkiego Brata dotycząca zachowań potencjalnych konsumentów już dawno nie jest zaspakajana jedynie poprzez informacje pozostawione przez nas w sieci. Dlatego podczas dalszego spaceru po galerii handlowej towarzyszyć nam będą beacony – małe czujniki, które nawiązując połączenie z naszymi smartfonami, stworzą swoistą mapę naszych poczynań. Analizę, która niczym Mapa Huncwotów z serii książek o Harrym Potterze, ukaże marketerom, że oto uroczyście przysięgamy zakup czarnych skórzanych szpilek rozmiar 39 marki X. Czy w kontekście tak zaawansowanego trackingu jest jeszcze w ogóle sens mówić o ochronie prywatności?

W jaki sposób rozliczać wydatki na Google AdWords?
W jaki sposób rozliczać wydatki na Google AdWords?
Autor: Sebastian Bobrowski
Data dodania: 14.08.2015
Tematy
marketing w wyszukiwarkach
prawo

W jaki sposób rozliczać wydatki na Google AdWords?

Przygotowując szeroko zakrojoną kampanię reklamową, nie sposób dziś pominąć działań przeprowadzanych w sieci. A tam, jak wiadomo, na wielu frontach rządzi i dzieli „wujek Google”. Jednym z jego najskuteczniejszych narzędzi pozwalających na dotarcie ze swoim przekazem do ściśle określonej grupy odbiorców jest Google AdWords. Zanim jednak przystąpimy do wyboru słów kluczowych i uruchomimy tryby kampanii, warto poznać specyfikę tego systemu pod kątem podatków. Powód? Google AdWords wymaga specjalnego potraktowania i zadbania o nieoczywiste niuanse.

plus
gra w skojarzenia
gra w skojarzenia
Autor: Anna Szmigiel
Data dodania: 15.07.2015
Tematy
marketing B2B
prawo

Gra w skojarzenia, czyli dozwolone użycie cudzego znaku towarowego

Z ostatniego przeglądu prasy nie do końca poważnej wynika, że ostatnio – po latach zapomnienia – wraca moda na gry planszowe. Faktycznie – coraz więcej stoisk w galeriach handlowych oferuje takie formy rozrywki, przy których tradycyjny chińczyk wypada mniej więcej jak rysunek średnio uzdolnionego trzylatka przy obrazach impresjonistów. Są jednak gry, które nigdy z mody nie wyszły. Przykład? Gra w skojarzenia. Aby ułatwić sobie codzienne wybory, skrócić zbędną analizę – wybieramy rzeczy, które kojarzą nam się z czymś dobrym i sprawdzonym. Gramy w nie mniej lub bardziej świadomie, częściej lub rzadziej, ale prawie wszyscy. Grzechem byłoby nie wykorzystać tej ludzkiej skłonności w marketingu. Dlatego lubimy pochwalić się obecnym lub potencjalnym klientom naszymi partnerami biznesowymi. Szczególnie gdy mogą im się dobrze kojarzyć. A akurat w „planszy marketing” chodzi o to, by być kojarzonym z najlepszymi. Jak budujemy naszą planszę? Najlepiej wrzucić logo: kolorowe, rozpoznawalne, przykuwające uwagę. Zanim jednak opublikujemy w materiałach znak towarowy naszych bliższych lub trochę dalszych partnerów, zastanówmy się, jak to zrobić, by zachować reguły fair play.

ochrona-dobrego-imienia-przedsiebiorstwa-w-internecie
ochrona-dobrego-imienia-przedsiebiorstwa-w-internecie
Autor: Karol Kozieł
Data dodania: 09.06.2015
Tematy
prawo

Prawne aspekty ochrony dobrego imienia przedsiębiorcy w przypadku wpisów na forach internetowych

Obecnie coraz większą rolę w kształtowaniu wyborów konsumentów pełnią opinie wyrażane przez internautów na różnego rodzaju forach dyskusyjnych lub w zamieszczonych w sieci komentarzach pod opisami usług. Jednak w związku ze wzrostem znaczenia tego medium, często dochodzi do nadużyć związanych z umieszczaniem wpisów polegających m.in. na przedstawianiu nieprawdziwych informacji, używaniu wulgaryzmów czy rozpowszechnianiu treści zniesławiających przedsiębiorcę, a mających na celu nakłonienie klientów do zakupu konkurencyjnej usługi. Bywa, że wpisy takie finansowane są przez samych konkurentów.

prawo-w-ebiznesie-recenzja
prawo-w-ebiznesie-recenzja
Autor: Diana Czarnecka
Data dodania: 01.06.2015
Tematy
e-commerce
książki
prawo

Nieznajomość prawa szkodzi

W pierwszym sezonie popularnego serialu „W garniturach” (ang. „Suits”) jeden z głównych bohaterów, Mike Ross, wypowiada słowa, które w zasadzie definiują jego postać – twierdzi, że posiada umiejętność, która pozwala mu na dokładne odtworzenie raz przeczytanej treści. I choć owa niebywała zdolność przysporzyła mu w życiu równie wiele problemów, co przyniosła korzyści, nie sposób zaprzeczyć, że jest ona jednym z czynników, które pomagają mu w zrozumieniu i rozwiązywaniu zawiłych spraw prawnych, z którymi boryka się na co dzień.

Zapewne wielu z nas, wzorem Mike'a, marzy czasami o posiadaniu wyjątkowych umiejętności – szczególnie, kiedy przychodzi nam mieć do czynienia z polskim prawodawstwem. Szczęśliwie, „Prawo w e-biznesie”, publikacja wydana pod redakcją Macieja Dutko, pozwala nam choć przez chwilę poczuć się jak genialny prawnik – podczas lektury, jak za dotknięciem magicznej różdżki, prawo staje się bardziej przystępne.

plus
ostatni-telemarketer-na-ziemi-glowne
ostatni-telemarketer-na-ziemi-glowne
Autor: Anna Szmigiel
Data dodania: 15.05.2015
Tematy
prawo
telemarketing

Ostatni telemarketer na Ziemi, czyli słów kilka o zmianach w prawie telekomunikacyjnym

Zeszłorocznych świąt Bożego Narodzenia telemarketerzy nie mogą zapewne zaliczyć do spokojnych. Implementując unijną dyrektywę, ustawodawca zamiast prezentów włożył im bowiem w wiszącą nad kominkiem skarpetę nowelizację art. 172 Prawa telekomunikacyjnego* oraz zupełnie nową Ustawę o prawach konsumenta**. Marnym pocieszeniem wydawał się fakt, że zmiany weszły w życie z półrocznym opóźnieniem, a przedświąteczna gorączka przypadała jeszcze na czas obowiązywania starych przepisów. 25 grudnia 2014 roku branża telemarketingowa obudziła się już bowiem w zupełnie nowej rzeczywistości, a obok zapachu świątecznych potraw w powietrzu unosiła się panika i chaos: co właściwie jeszcze nam wolno i czy to wystarczy, by przetrwać? Teraz jednak, gdy opadła już fala przerażenia, należy odpowiedzieć sobie na pytanie, czy te emocje są uzasadnione: czyli co tak naprawdę zmieniło się w polskim prawie i czy rzeczywiście telemarketing czeka jeśli nie zagłada, to przynajmniej spory spadek rentowności?

granice-pastiszu-w-reklamie
granice-pastiszu-w-reklamie
Autor: Anna Szmigiel
Data dodania: 09.04.2015
Tematy
kampanie reklamowe
prawo

Czy serce i rozum mogły śmiać się z Baśki? Granice pastiszu w reklamie

Wszystko już było. W modzie, w sztuce, a także w reklamie. Dlatego coraz częściej wykorzystujemy wzorce wypróbowane przez innych oraz wzorce, które w dalszym ciągu działają i się sprawdzają. Zamiast tworzyć reklamę zupełnie od nowa i przechodzić żmudną drogę od samego pomysłu do zakorzenienia związku danego komunikatu z konkretnym produktem, nawiązujemy do sprawdzonych już spotów innych marek, w tym – a raczej w szczególności – do reklam konkurencji. Plusów takiego rozwiązania jest wiele – jawna rywalizacja przyciąga uwagę potencjalnych klientów, a sam spot nawiązujący do innego, już znanego, bardziej i szybciej zapada w pamięć konsumenta. Taka praktyka daje dodatkowo możliwość wytknięcia, w dozwolony sposób, wad konkurencji, wyśmiania jej oraz pokazania swojej „wyższości”.

nltd
nltd
Autor: Przemysław Ćwik
Data dodania: 31.03.2015
Tematy
branding
prawo

Bezpieczeństwo marek a nowe domeny

Nowych końcówek domenowych przybywa w zawrotnym tempie. Za tym natłokiem rozszerzeń nie nadąża większość internautów. Na bakier z nowymi domenami są również firmy, które nie dostrzegają ryzyka, jakie nTLD stanowią dla marek.

marketing-and-technology-congress-2015
marketing-and-technology-congress-2015
Autor: Redakcja
Data dodania: 11.03.2015
Tematy
e-marketing
prawo
social media

Marketing and Technology Congress 2015

Już 16 kwietnia w Warszawie odbędzie się Marketing and Technology Congress 2015 – konferencja marketingowa adresowana przede wszystkim do przedstawicieli firm pragnących poznać najnowsze rozwiązania z zakresu technologii i ich zastosowania w marketingu oraz sprzedaży.

plus
emailmarketingwprogramielojalnosciowym
emailmarketingwprogramielojalnosciowym
Autor: Tomasz Bil
Data dodania: 16.02.2015
Tematy
e-mail marketing
prawo

E-mail marketing czy spam – jak legalnie wysyłać newslettery i mailingi?

Marketing e-mailowy to jeden z najczęściej wybieranych mechanizmów promocyjnych stosowanych w internecie, który pomimo rozwoju nowych kanałów elektronicznej komunikacji handlowej nadal jest powszechnie wykorzystywany. Przesyłanie komercyjnych wiadomości e-mailowych ma od wielu lat własną regulację prawną i pewne prawne ograniczenia, których istnienia większość podmiotów zajmujących się profesjonalnie marketingiem bezpośrednim jest świadoma przynajmniej na poziomie ogólnym. Warto jednak przypomnieć najważniejsze zasady rządzące legalnym marketingiem e-mailowym oraz zwrócić uwagę na wprowadzone w ostatnim czasie zmiany przepisów.

plus
sherlock
sherlock
Autor: Anna Szmigiel
Data dodania: 16.02.2015
Tematy
marketing automation
prawo

Druga słabość Sherlocka, czyli jak automatyzować w zgodzie z prawem

Początek roku to zwykle czas, w którym wszyscy stajemy się prorokami. Co się wydarzy w nowym, 2015 roku? Kto wygra wybory prezydenckie, czy rubel odbije się od dna, ile w grudniu 2015 roku kosztować będzie litr benzyny? Wieszczenie nie omija żadnej dziedziny – prawa, polityki, ekonomii i, oczywiście, marketingu. Co zatem wróżki przewidują dla marketingu w ciągu najbliższych 11 miesięcy? Zmian i jeszcze większej ekspansji technologii. Prorokowanie widoczne jest zwłaszcza w obszarze automatyzacji marketingu (ang. marketing automation), który zarówno według tarota, biblijnych przypowieści oraz kalendarza Majów w 2015 roku stać się ma jeszcze bardziej spersonalizowany, wręcz intymny.

typosquatting_glowne
typosquatting_glowne
Autor: Wojciech Piwowarczyk
Data dodania: 16.12.2014
Tematy
prawo

Czy trzeba kręcić się w kółko i czekać wiecznie na rozwiązanie? Rzecz o typosquattingu

„Czy mam kręcić się w kółko i czekać wiecznie?” śpiewała Cher w jednym ze swoich ckliwych kawałków*. Lecz piosenkarka umarła. Nie było w tym nic niespotykanego – kobieta przed siedemdziesiątką, która żyje pełnią życia, musi kiedyś odpocząć. Cały świat muzyki rozrywkowej uczcił jej pamięć tysiącem wirtualnych zniczy. Gdy internet zalewany był falami komunikatów, takich jak „R.I.P.”, „muzyka nie będzie już taka sama” i kwadratowych nawiasów z gwiazdką, wokalistka jadła pewnie śniadanie, jeszcze nieświadoma swojej śmierci. Po porannym posiłku czekała ją niespodzianka w postaci masy ludzi, którzy już zdążyli opłakać zgon gwiazdy. Na całe szczęście Cher nie dostała zapaści związanej z niecodzienną informacją i szybko zakończyła stypę swoich fanów.

plus

Użycie znaków towarowych jako słów kluczy dla narzędzi wyszukiwania w internecie – tło prawne

Jednym z podstawowych i najczęściej wykorzystywanych zabiegów, który gwarantuje dotarcie do klientów zainteresowanych daną firmą lub jej produktem w internecie, jest pozycjonowanie strony internetowej w wynikach wyszukiwania lub płatna reklama AdWords z wykorzystaniem słów kluczy. Jednakże niektóre frazy mogą zostać uznane za naruszające prawa innych podmiotów.

plus

„Panowie w czarnych kapeluszach”. Depozycjonowanie jako czyn nieuczciwej konkurencji

Każdy problem można rozwiązać na co najmniej dwa, bardziej lub mniej dozwolone, sposoby. Nieuczciwy sprzedawca uzna reklamację dopiero po przegranym sporze sądowym, jak również po konieczności wymiany szyb sklepowych. Nielojalny dłużnik spłaci wierzytelność zarówno w przypadku wszczęcia egzekucji komorniczej, jak i w przypadku wizyty kilku panów odzianych w nienaganne garnitury. W internecie jest podobnie – niechciana strona zniknąć może z wyników wyszukiwania zarówno w rezultacie działań ukierunkowanych na uzyskanie wyższych notowań innych witryn, jak i po wynajęciu „czarnych kapeluszy”.

konsument-odbiorca-reklamy
konsument-odbiorca-reklamy
Autor: Wojciech Piwowarczyk
Data dodania: 02.10.2014
Tematy
prawo
zachowania konsumenckie

Czy grupa docelowa i środek przekazu reklamy mają znaczenie prawne, czyli konsument jaki jest, każdy widzi

Kiedy powstawała pierwsza polska encyklopedia – „Nowe Ateny” Benedykta Chmielewskiego – każdy mógł zobaczyć konia na każdym kroku. Jego opis był zatem niepotrzebny. Podobnie jest teraz z konsumentami. Wcześniej ulice każdego miasta i miasteczka pełne były przedstawicieli nieparzystokopytnych. Teraz pełne są kupujących. Co jednak najważniejsze, każdy z nas (marketer, programista, prawnik) na każdym kroku (przed komputerem, w czasie lunchu, w kinie) jest ostatnim ogniwem w łańcuchu dostaw. Zdawać by się zatem mogło, że bliższa charakterystyka konsumenta, tak jak kiedyś konia, jest niepotrzebna. Nic bardziej mylnego, zwłaszcza na gruncie grupy docelowej oraz środka przekazu reklamy.

plus
loteriaikonkurssms
loteriaikonkurssms
Autorzy: Mateusz Jan Stańczyk  Marcin Paczewski 
Data dodania: 15.09.2014
Tematy
prawo
promocje konsumenckie

Tło prawne promocji konsumenckich

W budowaniu relacji z klientami pierwsza pojawia się potrzeba zdobycia ich zainteresowania. Następnie – pomysł, jak je zdobyć. Jeśli przedsiębiorca wybierze z dostępnych narzędzi promocję konsumencką, przydatna będzie znajomość związanych z nią reguł prawnych, która pozwoli uniknąć problemu niewykorzystania kreatywności organizatora.

Newsletter

Mailing obsługuje:

Aktualny numer

Pod Lupą

Social media. Skuteczne praktyki

Z lektury dowiesz się m.in.: jakie trendy panują obecnie w social media, jak pozyskać pierwszych fanów i zwiększać zasięg, jakich błędów musisz się wystrzegać w „społecznościówkach”, jak zaplanować, przeprowadzić i zweryfikować kampanię na Facebooku, jak wykorzystać najnowsze funkcje Facebooka w komunikacji marki, jak napisać regulamin Facebook Lead Ads, jak wykorzystać Stories, czyli nową funkcję Instagrama w sprzedaży, co możesz zyskać dzięki Twitterowi i jak wykorzystać ten kanał w komunikacji, jak skutecznie działać na LinkedIn, jak wdrożyć strategię social selling w B2B i wiele więcej.

Kalendarz Marketera

Popularne artykuły