Dropshipping to model sprzedażowy, który nie wymaga od właściciela sklepu dysponowania własnym magazynem ani produkowania towarów. Sprzedawca pośredniczy między producentem a konsumentami. O czym powinny wiedzieć osoby, które chcą wejść na rynek e-commerce?
Gdzie szukać hurtowników do współpracy?
Sprzedawcy w ramach dropshippingu mogą proponować klientom bardzo zróżnicowany asortyment. Na współpracę w tym modelu sprzedażowym otwarci są liczni producenci z całej Polski, a ich towary można łatwo zaimplementować do swojego e-sklepu.
Obszerna lista hurtowni dropshippingowych 2024 znajduje się w serwisie Sky-Shop. Strona stanowi obszerną bazę wiedzy na temat tego modelu biznesowego i pozwala czerpać z ofert dystrybutorów. Dodatkowo daje możliwość skorzystania z integracji systemów magazynowych ze sprzedażowymi.
Słuchaj „Marketer+” Podcast
Polskie hurtownie dropshippingowe dostępne na Sky-Shop proponują sprzedawcom asortyment z wielu różnych kategorii. Należą do nich np.:
- dom i ogród,
- erotyka,
- gastronomia,
- medyczne,
- przemysł,
- zabawki i artykuły dziecięce.
To tylko kilka przykładów z bardzo szerokiej propozycji dostawców. O każdym z oferujących się producentów da się przeczytać na stronie, a także sprawdzić np. jakimi certyfikatami może się pochwalić. Intuicyjna karta każdego hurtownika przedstawia funkcje modułu integracji, oficjalną stronę dystrybutora czy cennik.
Co ważne, Sky-Shop umożliwia konfigurację systemów magazynowych zarówno producentów dostępnych na stronie, jak i spoza niej. Właściciel sklepu może samodzielnie wyszukać hurtownika, a następnie przekazać odpowiednie dane do serwisu, który zespoi oba systemy. W ten sposób klienci będą mogli zamawiać produkty ze starannie wybranych przez sprzedawcę źródeł.
Wejście na rynek – krok po kroku
Każdy, kto chce wejść na rynek e-commerce w modelu dropshippingowym, powinien dokładnie przemyśleć i zaplanować swoją strategię. Przede wszystkim musi ustalić charakter działalności i rodzaj sprzedawanych towarów. Można zdecydować się na sklep z konkretnym, spójnym asortymentem, a także serwis oferujący rzeczy z różnych kategorii.
Kiedy wie się już, w jakim kierunku chce się podążać, należy przejrzeć propozycje hurtowników. Klucz to znalezienie takich dostawców, którzy oferują wpisujące się w wartości marki produkty. Sprzedawca musi zdawać sobie sprawę z tego, jak ważne są działania marketingowe i SEO.
Prowadzenie sklepu to nie tylko wdrożenie produktów i uruchomienie narzędzi płatniczych. Właściciel powinien zadbać także o odpowiedni content – opisy towarów i kategorii, artykuły sponsorowane, treści blogowe czy social media marketing. Wszystko po to, aby trafiać do wyników wyszukiwania i móc zdobywać nowych klientów.
W budowaniu rozpoznawalności marki pomagają m.in. płatne kampanie w mediach społecznościowych i Google Ads. Najlepiej nawiązać współpracę ze specjalistami, którzy trafnie dopasowują grupę odbiorców treści i zaplanują strategię reklamową. Pomoże to w docieraniu do nowych konsumentów i zwiększaniu sprzedaży.
Przed rozpoczęciem współpracy z hurtownikiem trzeba ustalić korzystne dla obu stron warunki. Sprzedawca zarabia na marży nałożonej na towary oferowane przez producenta. Ceny muszą być dopasowane do sytuacji na rynku, w tym przede wszystkim do konkurencji.
Podsumowując, proces wchodzenia do branży dropshippingowej można streścić w kilku krokach:
- biznesplan,
- wybór asortymentu,
- uruchomienie platformy sprzedażowej,
- ustalenie warunków z hurtowniami i integracja systemów,
- wprowadzenie działań marketingowych i contentowych,
- obserwacja i analiza wyników,
- ewentualne modyfikacje asortymentu i działań reklamowych.
Plusy i minusy dropshippingu
Dropshipping to model biznesowy dostępny niemal dla każdego. Niesie ze sobą bardzo niskie koszty początkowe, szczególnie w porównaniu z uruchomieniem własnej produkcji towarów od zera. Nie trzeba otwierać magazynu ani hali produkcyjnej, a nawet zatrudniać pracowników czy ubiegać się o liczne pozwolenia i certyfikaty.
Dropshipping polega na pośredniczeniu pomiędzy klientem a producentem towarów i to do tego drugiego należy magazynowanie i nadawanie paczek. Nie trzeba martwić się przechowywaniem produktów, co znacznie oszczędza czas, nerwy i pieniądze. Dzięki brakowi ograniczeń związanych z zapasami czy przestrzenią można swobodnie zwiększać lub zmniejszać asortyment.
Korzystanie z szerokich ofert wielu dostawców pozwala szybko odpowiadać na rynkowe trendy i potrzeby kupujących. Sprzedawca łatwo więc dopasowuje towar do bieżącej sytuacji e-commerce.
To także doskonała opcja dla osób, które pragną pracować zdalnie i rozwijać się kreatywnie. Charakter dropshippingu pozwala prowadzić działalność z dowolnego miejsca na świecie, a konieczność prowadzenia kampanii marketingowych to gratka dla zwolenników pracy twórczej. Trzeba jednak pamiętać, że w reklamie liczą się też umiejętności analityczne.
Wszystko to sprawia, że dropshipping jest atrakcyjnym modelem biznesowym dla wielu przedsiębiorców. Szczególnie mocno interesuje tych, którzy chcą rozpocząć działalność szybko i z ograniczonymi zasobami finansowymi. Trzeba jednak mieć na uwadze również wady tego rozwiązania.
Na rynku e-commerce panuje bardzo wysoka konkurencja, przez co sklepy często zachęcają klientów niskimi cenami. W przypadku dropshippingu może to prowadzić do dość niskiej marży, co przekłada się na dochody sprzedawcy. Duża liczba konkurentów sprawia, że trudniej wyróżnić się na ich tle – i asortymentem, i marketingiem.
Właściciel e-sklepu nie ma nie pełnej kontroli nad dostawami, bo zajmuje się tym hurtownik. Zdarza się, że pojawiają się problemy związane z opóźnieniami, pomyłkami w wysyłce lub niedostępnymi produktami. Wpływa to negatywnie na doświadczenia konsumentów. Z tego powodu bardzo ważne jest umiejętne dobieranie producentów do współpracy.
Uważność przy komponowaniu asortymentu przydaje się także ze względu na klasę produktów. Jeśli dostarczane zamówienia będą niskiej jakości lub niezgodne z oczekiwaniami klientów, może to zaszkodzić reputacji marki. Aby rozsądnie prowadzić swój biznes, trzeba pamiętać zarówno o zaletach, jak i wadach dropshippingu.
Materiał reklamowy partnera