Nowy numer o social mediach

Dowiedz się jak skutecznie reklamować się, sprzedawać i obsługiwać klientów w social mediach.

Zobacz numer

Jak wykorzystać user generated content w strategii komunikacji marki

Fenomen User Generated Content wynika z faktu, że jest to autentyczny content stworzony przez użytkowników. Oryginalne treści tworzone przez internautów stwarzają wiele możliwości wykorzystania darmowego contentu w działaniach marketingowych.

Jak wykorzystać user generated content w strategii komunikacji marki

Fenomen User Generated Content wynika z faktu, że jest to autentyczny content stworzony przez użytkowników. Oryginalne treści tworzone przez internautów stwarzają wiele możliwości wykorzystania darmowego contentu w działaniach marketingowych.

Czas czytania: ok. 3 minuty

Z artykułu dowiesz się:
 • co kryje się pod pojęciem: User Generated Content (UGC);
 • na czym polega fenomen UGC na świecie;
 • zainspirujesz się pomysłami do wykorzystania UGC w komunikacji marki.

User generated content (UGC) to content tworzony przez użytkowników, który jest definiowany, jako dowolny materiał utworzony i przesłany do Internetu przez użytkowników np.: blogi, fora dyskusyjne, posty, czaty, tweety, podcasty, obrazy, memy, wideo i inne formy stworzone przez użytkowników, ale nie przez profesjonalistów.  

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat tego czym jest UGC i dlaczego jest ważny dla marketerów obejrzyj filmik:

Potencjał UGC w liczbach:

  • 70% konsumentów ufa rekomendacjom i recenzjom od użytkowników (Reevoo),
  • Konsumenci w wieku od 25 do 54 lat stanowią 70% wszystkich UGC (SparkReel),
  • 86% Millenialsów twierdzi, że treści generowane przez użytkowników są na ogół dobrym wskaźnikiem jakości marki lub usługi (Bazaarvoice),
  • 59% Millenialsów korzysta z UGC do podejmowania decyzji dotyczących zakupów elektroniki, 54% dla zakupów samochodów, 53% RTV i AGD,  53% dla telefonów komórkowych (Crowdtap).

Sprawdzone sposoby na User Generated Content w praktyce

1. Zachęcaj fanów marki do dzielenia się zabawnymi zdjęciami z produktem w mediach społecznościowych.

Przykład

Największe marki jak Coca-ColaPepsi czy Nutella każdego dnia promują swoje produkty dzięki internautom, którzy publikują niezliczoną ilość treści, w których chwalą dany produkt za smak czy chociażby design opakowania.

2. Pokaż produkt w działaniu

Najlepszymi ambasadorami marki są wiarygodni użytkownicy.  Promuj autentycznych bohaterów.

Przykład

Marka GoPro, która chętnie dzieli się filmami (Video of the Day), nagranymi przez użytkowników przy użyciu ich sprzętu, zachęcając tym samym innych do nagrywania swoich filmów, co dodatkowo zwiększa sprzedaż.

3. Angażuj odbiorców poprzez konkursy

Daj użytkownikom powód, aby chcieli dzielić się swoimi przeżyciami z marką.

Przykład

Marka Somersby, przy współpracy z blogerami, uruchomiła akcję, która polega na zrobieniu zdjęcia ze znajomymi, wrzuceniu na Instagrama, Facebooka i Twittera i oznaczeniu hashtagami #frendsie, #somersby. Zdjęcia, na których pojawią się butelki Somersby są dodatkowo punktowane. Najlepsi autorzy zostali nagrodzeni niespodziankami.

4. Zachęcaj do dzielenia się opiniami o produkcie

Wpisy, komentarze i opinie to rekomendacja dla potencjalnych klientów.

Przykład

Na stronie www.rossmann.pl w zakładce Opinie przy produktach można znaleźć recenzje zadowolonych konsumentów, którzy kupili i wypróbowali konkretne produkty.

5. Bądź otwarty na różne komentarze – zarówno pozytywne jak i negatywne.  

Komentarze uwiarygodnią Twój przekaz, ale także powinny być dla Ciebie przyczyną do refleksji. Postaraj się zamienić słabości w sukces.

Przykład

Under Armour w kampanii #IWillWhatIWant wykorzystał krytyczne wpisy z Twittera pod adresem modelki  Gisele Bündchen. Dzięki temu powstała kampania w oparciu o storytelling.

6. Obserwuj światowe trendy

Moda na „podglądanie” życia innych ludzi to szansa do stworzenia oryginalnego contentu dla marki.

Przykład

Młodzi ludzie dzielą się filmikami wideo, w których spożywają posiłki przed ekranem. W Południowej Korei panuje moda na „food porn live stream”, gdzie fani nawet wybierają, co i kiedy ma zjeść twórca wideo.

Dlaczego warto stosować User Generated Content?

 • jest bezpłatny;
 • integruje fanów wokół marki;
 • autentyczne treści budują pozytywny wizerunek marki;
 • może być zasięgowy, jeśli będzie wsparty np. konkursami z nagrodami.
 • generuje nowe pomysły do komunikacji.
Warto zapamiętać

Tylko autentyczne treści pochodzące od użytkowników zaliczają się do UGC. Natomiast treści, które przygotowują profesjonaliści (dziennikarze, graficy, reklamodawcy) nie zalicza się do UGC.

UGC przybiera różne formy: tekstowe, graficzne lub filmowe, a ich rodzaj zależy od kreatywności użytkowników, dzięki której skorzysta i Twoja marka.


Warto doczytać:

Raport Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD), „Participative Web: User-Created Content”

 

 

Polecane prezentacje i narzędzia:

SentiOne

SentiOne to narzędzie do monitorowania internetu, które pozwala firmom w szybki sposób sprawdzić opinie internautów na temat produktu, marki lub firmy w sieci.

Zobacz prezentację

Loyalty Club – aplikacje lojalnościowe

Opracowane przez nas rozwiązanie umożliwia budowanie najtańszych w Polsce mobilnych aplikacji lojalnościowych oraz dowolne wprowadzanie zmian. Jest to możliwe dzięki innowacyjnemu systemowi, który przypomina popularne CMS-y do zarządzania stronami internetowymi. Nasze rozwiązanie to mobilna aplikacja lojalnościowa do zbierania punktów za wydane pieniądze. Działamy w modelu abonamentowym, który zapewnia dostęp do najwyższej jakości usług.

Zobacz prezentację

Spragniony marketingowej wiedzy?

Pełen dostęp do naszych tekstów możliwy jest dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę plus lub elektroniczną by zyskać dostęp do pełnego archiwum od 2011 roku. Wszystkie numery dostępne są w plikach pdf.

Zamów prenumeratę