Już jest nowy numer!

Zarządzanie doświadczeniem klienta w praktyce.

Dowiedz się więcej

Podatek i cło przy wysyłce paczki

Wysyłka jakiegokolwiek towaru za granicę może okazać się nieco problematyczna. Czasem konieczne jest bowiem załączenie odpowiednich dokumentów lub uiszczenie dodatkowych opłat. Praktycznie wszystkie kraje świata stosują cło, które pozwala chronić lokalnych producentów przed zalewem tańszych odpowiedników z zagranicy.

Podatek i cło przy wysyłce paczki

Wysyłka jakiegokolwiek towaru za granicę może okazać się nieco problematyczna. Czasem konieczne jest bowiem załączenie odpowiednich dokumentów lub uiszczenie dodatkowych opłat. Praktycznie wszystkie kraje świata stosują cło, które pozwala chronić lokalnych producentów przed zalewem tańszych odpowiedników z zagranicy.

Dość często przesyłki o niewielkiej wartości są jednak z tej opłaty zwolnione, co służy przede wszystkim osobom prywatnym. Poza tym należy pamiętać, że podatek i cło przy wysyłce paczki jest zazwyczaj obowiązkowy. Kluczowe znaczenie ma jednak to, czy dana przesyłka przekroczy granicę Unii Europejskiej. Warto zatem pamiętać o kilku ważnych aspektach, co pozwoli uniknąć zbędnych problemów.

Paczka wewnątrz Unii Europejskiej

Przesyłanie niemal wszystkich produktów w granicach europejskiej wspólnoty jest bezproblemowe. Strefa Schengen, do której należy większość członków UE, pozwala dodatkowo przewozić towary do innych państw bez żadnych kontroli na granicy.

Oznacza to, że paczka do Niemiec, Francji czy Holandii może zostać swobodnie dostarczona przez kuriera. Ograniczenia najczęściej dotyczą jedynie wyrobów alkoholowych i tytoniowych. Zazwyczaj są one jednak na tyle wysokie, że paczki mogą zawierać ilości przeznaczone na własny użytek. Taka przesyłka jest zatem traktowana niemal na równi z krajową.

Przesyłka poza UE – opłaty celne i dokumenty

Wysyłka paczki do kraju, który nie jest członkiem Unii Europejskiej i unii celnej, najczęściej wiąże się z obowiązkiem opłacenia zarówno cła, jak i podatku. Trzeba jednak na początku zaznaczyć, że do zapłaty zobowiązany jest odbiorca, który przebywa na terytorium państwa nienależącego do UE, a nie nadawca.

Każdy kraj posiada własne przepisy celne. Warto się z nimi zapoznać, aby wysłana paczka nie została zwrócona z powrotem do nadawcy. Dość często spotyka się obostrzenia związane z wysyłką alkoholu, papierosów i środków pieniężnych. Ponadto zwykłe firmy kurierskie nie przewożą towarów niebezpiecznych, jak choćby kwasów czy broni.

Należy także zwrócić uwagę na dokumenty, które trzeba dołączyć. Obowiązkowa jest przede wszystkim deklaracja celna CN 23 (powyżej 300 DTS) lub CN 22 (poniżej 300 DTS). Ponadto eksport towarów poza granice Unii Europejskiej wymaga uprzedniego zgłoszenia. Można tego dokonać online lub pisemnie poprzez dokument SAD.

Niektóre państwa wymagają także dodatkowych certyfikatów, szczególnie w przypadku żywności. Często trzeba także dołączyć fakturę w przypadku sprzedaży towarów.

Wysyłka paczki do Unii Europejskiej

Odbiorcy wewnątrz wspólnoty w większości sytuacji również muszą pamiętać o obowiązkowych opłatach. Warto jednak pamiętać o tym, że przesyłka o wartości do 22 euro jest zwolniona z podatku VAT i cła. W przypadku okazjonalnej wysyłki wartej maksymalnie 45 euro osoby fizyczne również nie muszą wnosić żadnych opłat.

Często nadawcy wpisują na paczce słowo „prezent”, co pomaga uzyskać zwolnienie z podatku, a także cła, jeśli mowa o produktach akcyzowych. Przesyłki międzynarodowe powyżej tej kwoty są zawsze opodatkowane. Przy wartości paczki przekraczającej 150 euro cło jest niemal zawsze obowiązkowe.

Tej opłaty nie trzeba uiszczać w przypadku niektórych grup towarów, jak choćby elektroniki. Warto na koniec wspomnieć, że od 2021 roku paczki o wartości nieprzekraczającej 22 euro również zostaną objęte obowiązkiem opłacania podatku VAT.


Artykuł promocyjny.

Polecane prezentacje i narzędzia:

SentiOne

SentiOne to narzędzie do monitorowania internetu, które pozwala firmom w szybki sposób sprawdzić opinie internautów na temat produktu, marki lub firmy w sieci.

Zobacz prezentację

FreshMail

FreshMail to nowoczesny, intuicyjny i profesjonalny system do e-mail marketingu bogaty w narzędzia optymalizacyjne, dzięki którym realizacja kampanii to czysta przyjemność. System ma także FreshMail Designera, dzięki któremu bez pomocy kodera czy grafika sam stworzysz profesjonalny mailing.

Zobacz prezentację

Spragniony marketingowej wiedzy?

Pełen dostęp do naszych tekstów możliwy jest dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę plus lub elektroniczną by zyskać dostęp do pełnego archiwum od 2011 roku. Wszystkie numery dostępne są w plikach pdf.

Zamów prenumeratę