Już jest nowy numer!

Personal branding krok po kroku

Dowiedz się więcej

PPC vs SEO. Na co postawić w promocji biznesu?

Internauci rozpoczynają zwykle poszukiwanie informacji w sieci od wyszukiwarki internetowej. Dlatego reklamodawcy bardzo chętnie uwzględniają SEM (Search Engine Marketing) w swoich budżetach marketingowych. W Polsce te działania reklamowe opierają się głównie o wyszukiwarkę Google, która jest niekwestionowanym liderem w tym segmencie.

PPC vs SEO. Na co postawić w promocji biznesu?

Internauci rozpoczynają zwykle poszukiwanie informacji w sieci od wyszukiwarki internetowej. Dlatego reklamodawcy bardzo chętnie uwzględniają SEM (Search Engine Marketing) w swoich budżetach marketingowych. W Polsce te działania reklamowe opierają się głównie o wyszukiwarkę Google, która jest niekwestionowanym liderem w tym segmencie.

Na samej stronie wyników wyszukiwania (SERP) często zachodzą duże zmiany, można zaobserwować próbę coraz większej dominacji reklam płatnych nad wynikami organicznymi. Dodatkowe wyświetlanie reklam PLA w znacznym stopniu zaczęło odbierać potencjał kliknięć z pozycji organicznych na korzyść płatnych. Marketerzy często zastanawiają się, na który z nich postawić w promocji biznesu, co przyniesie większe korzyści: SEO czy PPC.

Charakterystyka SEO i PPC

W wielkim skrócie – na SEO składają się działania związane z optymalizacją w obrębie serwisu www i budową linków prowadzących do pozycjonowanych podstron; natomiast PPC to kampanie reklamowe rozliczane w modelu opłaty za kliknięcie.

Za SEO

 • większe zaufanie do wyników Organicznych, użytkownicy uważają, że firmy na wysokich pozycjach należą do liderów w danych branżach;
 • długotrwałe skutki działań SEO w postaci stałego napływającego ruchu na stronę;
 • możliwość generowania dużego ruchu niskim kosztem.

Przeciw SEO

 • efekty pojawiają się w długim okresie, działania TERAZ generują ruch w przyszłości;
 • skomplikowane zależności pomiędzy optymalizacją SEO serwisu www a algorytmem wyszukiwarki, wymagające odpowiedniej wiedzy/testów.

Za PPC

 • natychmiastowy start kampanii reklamowej, natychmiastowy przyrost ruchu na stronie www;
 • możliwość szybkiego reagowania w optymalizacji kampanii (włączania nowych słów kluczowych, wyłączania nieefektywnych kampanii);
 • łatwość w uruchomieniu kampanii nawet dla laika.

Przeciw PPC

 • ruch płatny, oparty na budżecie reklamowym wpłacanym do sieci;
 • po zatrzymaniu kampanii ruch spada do 0;
 • stosunkowo duże koszty pozyskania ruchu.

PPC czy SEO? Zależy…

Nowym serwisom internetowym niezwykle ciężko przebić się na wysokie pozycje w wynikach organicznych Google. Dlatego na początku dobrym rozwiązaniem w ich przypadku jest ulokowanie nawet całego budżetu przeznaczonego na SEM na kampanię AdWords. Dzięki temu szybko pozyskają zasięg i sprowadzą nowych użytkowników do swojego serwisu. Często też analiza statystyk z kampanii AdWords pokazuje, jakie frazy kluczowe warto pozycjonować, co ułatwia pracę nad przyszłą strategią SEO.

Reklama AdWords – ze względu na szybki start i efekty – sprawdzi się idealnie również w przypadku wprowadzania do sprzedaży nowych produktów, krótkich limitowanych serii, okresowych akcji promocyjnych czy wyprzedaży.

SEO natomiast jest dobrym wyborem dla firm, u których sprzedaż usług nie jest uzależniona od sezonowości i działają w mocno konkurencyjnej branży, w jakiej koszt pozyskania użytkownika w PPC byłby relatywnie wyższy niż z organika.

Personalizacja wyników organicznych vs remarketing RLSA w Adwords

Personalizacja wyników organicznych jest faktem, jednak nie sposób jej wykorzystać w sposób kontrolowany do własnych strategii remarketingowych. Inaczej jest w przypadku kampanii Adwords, gdzie mamy kontrolę nad kierowaniem i dostosowywaniem reklam. Stwarza to możliwość znacznie bardziej energicznego docierania do odbiorców, o których wiemy, że byli już w naszej witrynie internetowej lub/i wykonali pożądane czynności.

Targetowanie demograficzne i geograficzne

Jeśli kampania reklamowa zakłada dotarcie do konkretnej grupy docelowej w konkretnym obszarze geograficznym, w przypadku SEO jest to praktycznie niemożliwe. Choć w wynikach organicznych algorytm Google próbuje dobierać wyniki targetowane na dany region (przede wszystkim dla usług oferowanych lokalnie), to już próba dotarcia tylko do mężczyzn czy kobiet się nie uda.

W przypadku kampanii Adwords nie ma najmniejszego problemu z docieraniem do konkretnych grup demograficznych oraz wyświetlaniem się reklam dla użytkowników z danych lokalizacji.

PPC & SEO kluczem do sukcesu

Planując działania związane z marketingiem w wyszukiwarkach, warto pamiętać, że zdecydowanie największe korzyści przyniesie łączenie SEM i PPC. Z badań przeprowadzonych przez Google wynika, że nawet jeśli w niektórych przypadkach AdWords skanibalizuje ruch z organica, to na synergii obu kanałów generowania ruchu z wyszukiwarek przedsiębiorcy mogą jedynie zyskać.

Ważne, aby budżet reklamowy alokować w oba kanały z głową, mając świadomość wszelkich zależności pomiędzy ruchem organicznym i płatnym.

O trendach w Search Marketingu, podnoszeniu efektywności kampanii marketingowych poprzez wykorzystanie danych z własnych systemów sprzedażowych i CRM, a także zmianach mechanizmów wyszukiwania informacji opowiedzą eksperci branży już 23 kwietnia br. w Warszawie podczas konferencji „IAB HowTo win in search marketing in 2018”.

Więcej informacji na stronie konferencji „IAB HowTo win in search marketing in 2018”

Polecane prezentacje i narzędzia:

PushPushGo

PushPushGo to najszybciej rozwijająca się platforma do tworzenia, targetowania oraz wysyłki notyfikacji web push w Polsce. Umożliwiamy Klientom wysyłkę powiadomień na ekrany komputerów oraz urządzeń mobilnych ich odbiorców, nawet gdy przeglądają obecnie inną stronę internetową.

Zobacz prezentację

SARE

Wiemy jak ważna jest szybka, spersonalizowana i skuteczna komunikacja z klientem. Aby tego dokonać potrzebne jest profesjonalne narzędzie, które dzięki innowacyjnemu zarządzaniu jest w stanie podwyższyć wskaźniki konwersji nawet o 100%.

Zobacz prezentację

Spragniony marketingowej wiedzy?

Pełen dostęp do naszych tekstów możliwy jest dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę plus lub elektroniczną by zyskać dostęp do pełnego archiwum od 2011 roku. Wszystkie numery dostępne są w plikach pdf.

Zamów prenumeratę