Już jest nowy numer!

Zarządzanie doświadczeniem klienta w praktyce.

Dowiedz się więcej

PPC vs SEO. Na co postawić w promocji biznesu?

Internauci rozpoczynają zwykle poszukiwanie informacji w sieci od wyszukiwarki internetowej. Dlatego reklamodawcy bardzo chętnie uwzględniają SEM (Search Engine Marketing) w swoich budżetach marketingowych. W Polsce te działania reklamowe opierają się głównie o wyszukiwarkę Google, która jest niekwestionowanym liderem w tym segmencie.

PPC vs SEO. Na co postawić w promocji biznesu?

Internauci rozpoczynają zwykle poszukiwanie informacji w sieci od wyszukiwarki internetowej. Dlatego reklamodawcy bardzo chętnie uwzględniają SEM (Search Engine Marketing) w swoich budżetach marketingowych. W Polsce te działania reklamowe opierają się głównie o wyszukiwarkę Google, która jest niekwestionowanym liderem w tym segmencie.

Na samej stronie wyników wyszukiwania (SERP) często zachodzą duże zmiany, można zaobserwować próbę coraz większej dominacji reklam płatnych nad wynikami organicznymi. Dodatkowe wyświetlanie reklam PLA w znacznym stopniu zaczęło odbierać potencjał kliknięć z pozycji organicznych na korzyść płatnych. Marketerzy często zastanawiają się, na który z nich postawić w promocji biznesu, co przyniesie większe korzyści: SEO czy PPC.

Charakterystyka SEO i PPC

W wielkim skrócie – na SEO składają się działania związane z optymalizacją w obrębie serwisu www i budową linków prowadzących do pozycjonowanych podstron; natomiast PPC to kampanie reklamowe rozliczane w modelu opłaty za kliknięcie.

Za SEO

 • większe zaufanie do wyników Organicznych, użytkownicy uważają, że firmy na wysokich pozycjach należą do liderów w danych branżach;
 • długotrwałe skutki działań SEO w postaci stałego napływającego ruchu na stronę;
 • możliwość generowania dużego ruchu niskim kosztem.

Przeciw SEO

 • efekty pojawiają się w długim okresie, działania TERAZ generują ruch w przyszłości;
 • skomplikowane zależności pomiędzy optymalizacją SEO serwisu www a algorytmem wyszukiwarki, wymagające odpowiedniej wiedzy/testów.

Za PPC

 • natychmiastowy start kampanii reklamowej, natychmiastowy przyrost ruchu na stronie www;
 • możliwość szybkiego reagowania w optymalizacji kampanii (włączania nowych słów kluczowych, wyłączania nieefektywnych kampanii);
 • łatwość w uruchomieniu kampanii nawet dla laika.

Przeciw PPC

 • ruch płatny, oparty na budżecie reklamowym wpłacanym do sieci;
 • po zatrzymaniu kampanii ruch spada do 0;
 • stosunkowo duże koszty pozyskania ruchu.

PPC czy SEO? Zależy…

Nowym serwisom internetowym niezwykle ciężko przebić się na wysokie pozycje w wynikach organicznych Google. Dlatego na początku dobrym rozwiązaniem w ich przypadku jest ulokowanie nawet całego budżetu przeznaczonego na SEM na kampanię AdWords. Dzięki temu szybko pozyskają zasięg i sprowadzą nowych użytkowników do swojego serwisu. Często też analiza statystyk z kampanii AdWords pokazuje, jakie frazy kluczowe warto pozycjonować, co ułatwia pracę nad przyszłą strategią SEO.

Reklama AdWords – ze względu na szybki start i efekty – sprawdzi się idealnie również w przypadku wprowadzania do sprzedaży nowych produktów, krótkich limitowanych serii, okresowych akcji promocyjnych czy wyprzedaży.

SEO natomiast jest dobrym wyborem dla firm, u których sprzedaż usług nie jest uzależniona od sezonowości i działają w mocno konkurencyjnej branży, w jakiej koszt pozyskania użytkownika w PPC byłby relatywnie wyższy niż z organika.

Personalizacja wyników organicznych vs remarketing RLSA w Adwords

Personalizacja wyników organicznych jest faktem, jednak nie sposób jej wykorzystać w sposób kontrolowany do własnych strategii remarketingowych. Inaczej jest w przypadku kampanii Adwords, gdzie mamy kontrolę nad kierowaniem i dostosowywaniem reklam. Stwarza to możliwość znacznie bardziej energicznego docierania do odbiorców, o których wiemy, że byli już w naszej witrynie internetowej lub/i wykonali pożądane czynności.

Targetowanie demograficzne i geograficzne

Jeśli kampania reklamowa zakłada dotarcie do konkretnej grupy docelowej w konkretnym obszarze geograficznym, w przypadku SEO jest to praktycznie niemożliwe. Choć w wynikach organicznych algorytm Google próbuje dobierać wyniki targetowane na dany region (przede wszystkim dla usług oferowanych lokalnie), to już próba dotarcia tylko do mężczyzn czy kobiet się nie uda.

W przypadku kampanii Adwords nie ma najmniejszego problemu z docieraniem do konkretnych grup demograficznych oraz wyświetlaniem się reklam dla użytkowników z danych lokalizacji.

PPC & SEO kluczem do sukcesu

Planując działania związane z marketingiem w wyszukiwarkach, warto pamiętać, że zdecydowanie największe korzyści przyniesie łączenie SEM i PPC. Z badań przeprowadzonych przez Google wynika, że nawet jeśli w niektórych przypadkach AdWords skanibalizuje ruch z organica, to na synergii obu kanałów generowania ruchu z wyszukiwarek przedsiębiorcy mogą jedynie zyskać.

Ważne, aby budżet reklamowy alokować w oba kanały z głową, mając świadomość wszelkich zależności pomiędzy ruchem organicznym i płatnym.

O trendach w Search Marketingu, podnoszeniu efektywności kampanii marketingowych poprzez wykorzystanie danych z własnych systemów sprzedażowych i CRM, a także zmianach mechanizmów wyszukiwania informacji opowiedzą eksperci branży już 23 kwietnia br. w Warszawie podczas konferencji „IAB HowTo win in search marketing in 2018”.

Więcej informacji na stronie konferencji „IAB HowTo win in search marketing in 2018”

Polecane prezentacje i narzędzia:

Spragniony marketingowej wiedzy?

Pełen dostęp do naszych tekstów możliwy jest dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę plus lub elektroniczną by zyskać dostęp do pełnego archiwum od 2011 roku. Wszystkie numery dostępne są w plikach pdf.

Zamów prenumeratę