Zobacz teraz!

Planowanie budżetu i pomiar efektywności działań marketingowych

Dowiedz się więcej

Zarządzanie sobą. Zrozum siebie i zrealizuj marzenia – recenzja

Wakacje to czas urlopów, odpoczynku, czas wolny od nauki i wszelkich zajęć. Ale czy na pewno? Samodoskonalenie to główny przedmiot w Wyższej Szkole Podnoszenia Kwalifikacji Osobistych, w której rok szkolny trwa 12 miesięcy, a okres nauki zależy wyłącznie od jej uczestników. W takiej szkole nie może zabraknąć literatury, a jedną z lektur obowiązkowych jest publikacja Beaty Kozyry pt. „Zarządzanie sobą. Zrozum siebie
i zrealizuj marzenia”.

Zarządzanie sobą. Zrozum siebie i zrealizuj marzenia – recenzja

Wakacje to czas urlopów, odpoczynku, czas wolny od nauki i wszelkich zajęć. Ale czy na pewno? Samodoskonalenie to główny przedmiot w Wyższej Szkole Podnoszenia Kwalifikacji Osobistych, w której rok szkolny trwa 12 miesięcy, a okres nauki zależy wyłącznie od jej uczestników. W takiej szkole nie może zabraknąć literatury, a jedną z lektur obowiązkowych jest publikacja Beaty Kozyry pt. „Zarządzanie sobą. Zrozum siebie
i zrealizuj marzenia”.

Autorka, jak pisze o sobie, jest trenerem biznesu, coachem, wykładowcą, konsultantem i menedżerem z kilkunastoletnim doświadczeniem. Wiedza teoretyczna zdobywana m.in. z książek Stephena R. Coveya czy Briana Tracy’ego, sytuacji z życia osobistego autorki oraz jej bliskich, a także z pracy zawodowej i dużego doświadczenia zawodowego zaowocowały tą oto publikacją.

Książka pisana jest językiem przystępnym dla potencjalnego odbiorcy, przez co czyta się ją szybko i zrozumiale. Jednak nie chodzi tylko o to, aby przebrnąć przez takie publikacje od okładki do okładki, jakby to była nowela czy powieść Sapkowskiego. Beata Kozyra, przekazując wiedzę teoretyczną, zadbała również o ćwiczenia i praktyczne zadania, które powodują czasowe oderwanie się od czytania, jednocześnie pozwalając czytelnikowi na dokładne zrozumienie przedstawianego zagadnienia. Te dodatkowe treści wpływają więc również na poznanie samego siebie m.in. przez zdefiniowanie własnego „ja”, rozpoznanie swoich mocnych i słabych stron czy poznanie technik automotywacji, a to wszystko po to, abyśmy mogli przygotować plan pozwalający na osiągnięcie postawionych sobie celów. By każdy z nas nauczył się siebie motywować i podążać nową drogą, którą sobie obierzemy.

Książka ta urozmaicona jest historiami wziętymi z życia codziennego, oparta na faktach, przytoczonych przykładach, poza tym pojawiają się w niej cytaty znanych osób, dowcipy oraz rysunki, które trzymają czytelnika przy lekturze i nie pozwalają oderwać się od czytania.

Autorka niczym mistrz wschodnich sztuk walki czerpie i wykorzystuje wiedzę z wielu dziedzin w jednym celu – w celu jakże dla nas ważnym w dzisiejszej cywilizacji, tempie życia i braku czasu – w dążeniu do realizacji marzeń. I tak, z jednej strony, jak szef kuchni, przedstawia prosty, zdawałoby się, przepis kulinarny na sukces, z drugiej jednak, jak znawca ekonomii, powołuje się na obowiązujące w niej prawidła m.in. zasadę Pareto w zarządzaniu sobą, wykorzystanie analizy ABC czy SWOT. Całość jest bardzo umiejętnie zespolona i poparta wiedzą ze współczesnej psychologii.

Wszystko to, o czym pisze autorka sprawia, że czytelnik uczy się rozpoznawać swoje mocne strony, dowiaduje się, jak je rozwijać, uczy się identyfikować i minimalizować swoje wady i negatywne cechy charakteru. Śmiało można stwierdzić, że zawartość książki to świetny poradnik, który umożliwia zwykłemu „zjadaczowi chleba” pracę nad sobą i, co się z tym wiąże, efektywniejszym funkcjonowaniem mojego „ja” w społeczeństwie. Doskonale poprowadzi i pokaże odbiorcy, jak planować i ustalać priorytety w podejmowanych zadaniach tak, aby lepiej zarządzać swoim czasem, co w rezultacie przełoży się na podejmowanie właściwych decyzji zarówno w życiu osobistym, jak i zawodowym.

No właśnie, jeśli o tym mowa… W dobie dzisiejszej cywilizacji praca zawodowa, w której spędzamy większą część naszego dnia (pod warunkiem, że w pracy nie śpimy :)), często zaczyna przesłaniać życie prywatne i staje się najważniejszym punktem naszej egzystencji.

Jeśli czujesz, że podobnie się dzieje i w Twoim życiu, polecam tę oto książkę. Powinna być obowiązkową pozycją w bibliotece współczesnego menedżera, a także moją, Twoją i każdego, kto myśli podobnie do nas. Nadmiar zadań, szybkie tempo życia, przytłaczająca liczba komunikatów otrzymywanych każdego dnia, to wszystko sprawiać może, że praca staje się prawdziwym utrapieniem i prowadzi do szybkiego wypalenia zawodowego. Dobrze przecież wiemy, jak problemy w pracy, stres, tempo, wciąż rosnące wymagania, stale przyspieszająca technologia informacyjna, przed którą nie da się uciec, przekładają się na nasze funkcjonowanie po pracy.

Na język ciśnie się pytanie: „Jak sobie z tym radzić?”. Proponuję przeczytać książkę, o której mowa, gdyż w prosty sposób dowiemy się, co autorka ma na myśli, jak ciekawie porusza kwestie emocji i ich wpływu na nas, umiejętnie przekazuje wiedzę na temat stresu, zapoznaje nas z metodami i sposobami radzenia sobie z nim. Daje również wskazówki, jak być asertywnym, co w dzisiejszych czasach powinien umieć każdy.

Publikacja ta składa również na ręce czytelnika wiele narzędzi do działań ze współpracownikami. Osobiście książkę „Zarządzanie sobą. Zrozum siebie i realizuj marzenia” traktuję jako kompendium wiedzy, a jednocześnie jako poradnik, dzięki któremu mogę wziąć życie w swoje ręce i w najprostszy sposób uczyć się decydować o sobie i wyznaczać drogę do realizacji swoich marzeń bez strachu i obaw. Książkę POLECAM!


Tytuł: Zarządzanie sobą. Zrozum siebie i zrealizuj marzenia
Autor: Beata Kozyra
Rok wydania: 2015
Wydawnictwo: MT Biznes

Marketer+ jest patronem medialnym publikacji.

Zarzadzanie soba_800 px

Polecane prezentacje i narzędzia:

Spragniony marketingowej wiedzy?

Pełen dostęp do naszych tekstów możliwy jest dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę plus lub elektroniczną by zyskać dostęp do pełnego archiwum od 2011 roku. Wszystkie numery dostępne są w plikach pdf.

Zamów prenumeratę