Zobacz teraz!

Planowanie budżetu i pomiar efektywności działań marketingowych

Dowiedz się więcej

W 2017 roku internet stanie się największym medium na 1/3 globalnego rynku reklamowego

Analitycy ZenithOptimedia prognozują, że do 2017 roku internet będzie największym medium reklamowym na 12 kluczowych rynkach, których łączne wydatki reklamowe stanowią 28% globalnych wydatków na reklamę. Globalnie internet pozostanie drugim po telewizji medium, choć różnica między udziałami tych mediów w globalnych wydatkach reklamowych zmniejszy się z 11 p.p. w tym roku do zaledwie 4 p.p. w 2017.

W 2017 roku internet stanie się największym medium na 1/3 globalnego rynku reklamowego

Analitycy ZenithOptimedia prognozują, że do 2017 roku internet będzie największym medium reklamowym na 12 kluczowych rynkach, których łączne wydatki reklamowe stanowią 28% globalnych wydatków na reklamę. Globalnie internet pozostanie drugim po telewizji medium, choć różnica między udziałami tych mediów w globalnych wydatkach reklamowych zmniejszy się z 11 p.p. w tym roku do zaledwie 4 p.p. w 2017.

Przy utrzymaniu tego trendu internet wyprzedzi telewizję tradycyjną, stając się największym globalnym medium reklamowym przed końcem tej dekady.

Już w ubiegłym roku internet stał się dominującym medium w siedmiu krajach: Austrii, Danii, Holandii, Kanadzie, Norwegii, Szwecji i Wielkiej Brytanii, a w tym wyprzedzi pozostałe środki przekazu w Chinach, Irlandii, Niemczech i Nowej Zelandii, a do 2017 roku także w Finlandii. Jeszcze w tym roku udział internetu w rynku reklamowym przekroczy 50% w Wielkiej Brytanii. W Danii i Szwecji stanie się to w przyszłym roku, a w Chinach w 2017.

Głównym motorem wzrostu globalnych wydatków na reklamę internetową jest mobile. Według prognoz ZenithOptimedia między 2014 a 2017 rokiem udziały mobile w globalnych wydatkach na reklamę wzrosną ponad dwukrotnie, z 5,1% do 12,9%. Udział wydatków na reklamę desktop pozostanie stabilny (19,3% w 2014 roku, 19,4% w 2017 roku), podczas gdy każde inne medium straci swoje udziały na rzecz mobile. Jednocześnie mobile jest również siłą napędzającą wzrost całego rynku i przyniesie aż 70% wzrostu wydatków reklamowych w latach 2014-2017.

– W Polsce internet pozostanie drugim medium pod względem wydatków reklamowych, choć do 2017 roku zmniejszy dzielący go od telewizji dystans i jego udział w wydatkach reklamowych będzie stanowił ponad połowę udziałów telewizji, czyli 28% wszystkich wydatków na reklamę – wyjaśnia Marta Zielonka, interactive buying supervisor w ZenithOptimedia Group. – Pozycja telewizji w Polsce jest silna m.in. dlatego, że koszty dotarcia w tym medium są jednymi z niższych w Europie. W Polsce cały czas mówi się o wysokich kosztach dotarcia w internecie, szczególnie w kontekście kampanii wideo online. A to właśnie wideo online jest jednym z głównych czynników wzrostu wydatków na internet. Sytuacji nie poprawia również fakt, że wyprodukowanie lub pozyskanie contentu wideo jest dla wydawców internetowych stosunkowo drogie, co w krótkiej perspektywie uniemożliwia obniżenie cen reklam, a w długiej jest barierą wzrostu potencjału reklamowego.

Co więcej – dodaje Marta Zielonka – mobile w Polsce stanowi nadal mniej niż 10% wydatków na reklamę w internecie, czyli kilkakrotnie mniej w porównaniu z udziałem mobile w globalnych wydatkach na reklamę online. Jego potencjał jest wciąż niewykorzystany i niezmonetyzowany w odpowiednim stopniu. Zmiana podejścia do reklamy na mniejszych ekranach będzie sprzyjała zmniejszaniu różnicy w wydatkach na telewizję i online w kolejnych latach.

Prognoza dla polskiego rynku reklamowego

Według prognoz ZenithOptimedia Group łączna wartość wydatków reklamowych netto w Polsce wzrośnie w tym roku o 2,4%. Na koniec roku polski rynek reklamowy osiągnie wartość 6,703 mld zł netto.

W 2015 roku reklamodawcy przeznaczą na reklamę telewizyjną o 2,6% więcej w porównaniu z ubiegłym rokiem.

Wiosną, jak co roku, duże stacje przyciągały widzów swoimi nowościami i premierami. W marcu stacje wielkiej czwórki osiągnęły wyniki lepsze niż jesienią zeszłego roku, natomiast gdy minął efekt świeżości, ich łączne udziały spadły o 2 p.p.

– Wiosenna ramówka TVN nie odniosła zakładanego sukcesu – ocenia Małgorzata Wołyńska, buying manager w ZenithOptimedia Group. – Część nowych pozycji programowych nie trafiła w gusta widzów, więc nie pojawi się już w ramówce jesiennej, np. seriale „Mąż czy nie mąż” i „Nie rób scen” oraz program „Piekielny hotel”. Hitem natomiast okazali się „Mali giganci” i na bazie ich sukcesu stacja zdecydowała się zainwestować na jesieni w kolejny format ze śpiewającymi dziećmi. Jednak w kategorii reality show także TVP i Polsat miały mocne pozycje: „Rolnik szuka żony” i „Twoja twarz brzmi znajomo”. Nawet wyśmiewany „Celebrity Splash” radził sobie całkiem dobrze w grupie komercyjnej, osiągając wyniki porównywalne z np. „You can dance”.

Nie dziwi zatem fakt, że TVN chce powalczyć o widza w wakacje, m.in. dzięki premierowym odcinkom „Na Wspólnej” i specjalnie przygotowanemu pakietowi filmów. TVP uderza po raz kolejny w swojego wiernego widza, wracając do korzeni telewizji hitowymi serialami wszech czasów: „Korzenie”, „Ptaki ciernistych krzewów”, „Północ – Południe” i podejmuje próbę przyciągnięcia młodszego widza nowymi serialami.

– Takie inwestycje pokazują jasno, że wielka czwórka widzi zagrożenie ze strony stacji tematycznych, ale czy walka we własnym gronie pozwoli jej oprzeć się postępującym trendom? – zastanawia się Wołyńska.

Niezmienione pozostają również prognozy dotyczące wydatków na reklamę w internecie – w 2015 roku będą one wyższe od ubiegłorocznych o 10,7%. W porównaniu z zeszłym rokiem reklamodawcy wydadzą o 15% mniej na reklamę w magazynach, i o 19,6% mniej na reklamę w dziennikach. O 3,2% wzrosną wydatki na reklamę radiową. Niewielki wzrost – o 1,1% – odnotuje również kino. Spadną natomiast nieznacznie wydatki na outdoor – będą niższe o 0,7%.

Prognoza dla europejskiego rynku reklamowego

Sytuacja gospodarcza w strefie euro polepszyła się w ciągu ostatnich kilku miesięcy, głównie dzięki niskim cenom ropy naftowej oraz wprowadzonemu przez Europejski Bank Centralny programowi luzowania ilościowego (Quantitative Easing). Strefa euro jest dużym importerem ropy, więc spadek jej cen zadziałał, jak obniżki podatków dla konsumentów, którzy wydają zaoszczędzone pieniądze gdzie indziej. Ten bodziec wpłynął również pozytywnie na rynek reklamy, podnosząc prognozy wzrostu tegorocznych wydatków reklamowych do 2%, wobec 1,6% prognozowanych w marcu tego roku.

Jeszcze nie wszystkie rynki strefy euro podniosły się po kryzysie, jednak większość z nich zmierza w dobrym kierunku. Według prognoz ZenithOptimedia w Finlandii rynek reklamowy skurczy się w tym roku o 0,3%, by już w przyszłym odnotować wzrost o 1,6%. Niewielkie spadki prognozowane są nadal we Francji – w tym roku o 0,4%, a w 2016 – o 0,1%. Grecki rynek reklamowy odnotował silny wzrost w 2014 roku, aż o 7,9%, jednak zwycięstwo lewicowej Syrizy w wyborach parlamentarnych i trudne negocjacje Grecji z jej wierzycielami wstrzymują dalsze wzrosty. Według analityków grecki rynek reklamowy wzrośnie w tym roku zaledwie o 0,5%. Istnieje jednak przy tym spore ryzyko, że ta prognoza ulegnie obniżeniu jeśli negocjacje w sprawie zadłużenia Grecji nie powiodą się i jeśli Grecja opuści strefę euro.

Prognoza dla globalnego rynku reklamowego

Globalny rynek reklamowy urośnie w 2015 roku o 4,2%, a jego wartość na koniec roku wyniesie 531 miliardów dolarów. W 2016 roku nastąpi szybszy wzrost rynku − o 5%, głównie za sprawą Letnich Igrzysk Olimpijskich w Rio de Janeiro oraz wyborów prezydenckich w USA. W 2017 roku, wobec braku tak wielkich wydarzeń, spodziewane jest niewielkie spowolnienie wzrostu − o 4,3%.

Analitycy ZenithOptimedia zredukowali nieznacznie poprzednie, opublikowane w marcu, prognozy dotyczące 2015 i 2016 roku. Na tę zmianę wpłynęło po części umocnienie dolara amerykańskiego wobec walut wielu szybko rosnących rynków reklamowych, co z kolei wpłynęło na redukcję ich udziału w globalnej sumie wydatków na reklamę. Drugą przyczyną obniżenia prognoz jest sytuacja na rynkach Ameryki Łacińskiej, które ucierpiały z powodu niskich cen ropy naftowej i innych towarów eksportowych oraz osłabienia gospodarczego w Brazylii.

Mimo spowolnienia, Ameryka Łacińska pozostaje jednym z najszybciej rosnących regionów świata i jednym z głównych motorów wzrostu globalnych wydatków reklamowych. Analitycy ZenithOptimedia wciąż spodziewają się dwucyfrowych wzrostów wydatków reklamowych w Argentynie, Urugwaju i Wenezueli, oraz nieco niższych, 8-9% wzrostów w Kostaryce, Meksyku i Panamie w latach 2014-2017.

Największe wzrosty wydatków reklamowych odnotowywane są w regionie w krajach azjatyckich, takich jak Chiny, Filipiny, Indie, Indonezja, Malezja, Pakistan, Tajwan, Tajlandia i Wietnam. Ich gospodarki rosną bardzo szybko dzięki adaptowaniu najlepszych praktyk biznesowych i technologii, jednocześnie korzystając z szybkiego napływu środków od inwestorów. Ten region jest głównym silnikiem globalnego wzrostu wydatków reklamowych i według prognoz ZenithOptimedia będzie rósł o 9,1% rocznie w latach 2014-2017. Najwyższe, dwucyfrowe wzrosty prognozowane są w tym okresie w Indiach, Indonezji, na Filipinach i w Wietnamie.


Prognoza wydatków reklamowych_ZenithOptimedia_czerwiec 2015

Polecane prezentacje i narzędzia:

FreshMail

FreshMail to nowoczesny, intuicyjny i profesjonalny system do e-mail marketingu bogaty w narzędzia optymalizacyjne, dzięki którym realizacja kampanii to czysta przyjemność. System ma także FreshMail Designera, dzięki któremu bez pomocy kodera czy grafika sam stworzysz profesjonalny mailing.

Zobacz prezentację

Spragniony marketingowej wiedzy?

Pełen dostęp do naszych tekstów możliwy jest dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę plus lub elektroniczną by zyskać dostęp do pełnego archiwum od 2011 roku. Wszystkie numery dostępne są w plikach pdf.

Zamów prenumeratę