Wysyłanie paczek za pobraniem cieszy się coraz większą popularnością nie tylko wśród przedsiębiorców, ale także klientów indywidualnych. Obecnie wystarczy wypełnić krótki formularz, aby po chwili do drzwi zapukał kurier, który odbierze przygotowaną przesyłkę. Dowiedz się, jak nadać paczkę płatną przy odbiorze, jakie są korzyści z tego rodzaju usług oraz w jakich sytuacjach warto korzystać z opcji wysyłki za pobraniem.
Zanim skupimy się na omówieniu poszczególnych etapów usługi, na wstępie odpowiemy na pytanie, czym tak naprawdę jest popularna paczka pobraniowa. Otóż, jak sama nazwa wskazuje, jest to przesyłka, którą kurierzy przekażą adresatowi dopiero w chwili, gdy ten za nią zapłaci – w przeciwnym razie paczka ponownie wróci do adresata.
Obecnie przesyłka za pobraniem dostępna jest w ofercie większości przewoźników, a także Poczty Polskiej. Jeżeli nie wiesz, na jaką firmę kurierską się zdecydować, możesz skorzystać z usług pośrednika, czyli firmy współpracującej z najlepszymi przewoźnikami.
Słuchaj „Marketer+” Podcast
Jak krok po kroku nadać przesyłkę za pobraniem
Aby nadać paczkę pobraniową, w pierwszej kolejności należy oczywiście zamówić kuriera do domu lub firmy. W tym celu należy odwiedzić oficjalną stronę internetową wybranego przewoźnika i wypełnić krótki formularz. Trwa to zazwyczaj nie więcej niż pięć minut i nie powinno też sprawić większego problemu osobom, które nie miały jeszcze okazji wysyłać paczki za pobraniem. W formularzu należy umieścić informacje na temat ogólnych gabarytów przesyłki, jej wartości itp. Na samym końcu formularza umieszczona jest adnotacja dotycząca tego, czy nadawana paczka ma być pobraniowa, czy też nie.
Co niezwykle istotne, w przypadku wysyłek za pobraniem w formularzu należy również podać numer rachunku bankowego, na który później zostaną przelane pieniądze pobrane od adresata. Po dokładnym wypełnieniu i wysłaniu formularza nadawca może oczekiwać kuriera, który powinien zjawić się w przeciągu 24 godzin od momentu zgłoszenia.
Po dostarczeniu przesyłki do adresata i pobraniu od niego wymaganej kwoty pieniądze są natychmiast przelewane na konto bankowe nadawcy – wskazane w wypełnionym uprzednio formularzu zgłoszeniowym.
Jaki jest koszt wysłania paczki za pobraniem
Cena wysyłki paczki za pobraniem uzależniona jest od kilku czynników. Jednym z nich jest oczywiście indywidualny cennik przewoźnika. Waha się ona w granicach od 4 do 10 zł w zależności od przewidywanego czasu dostarczenia przesyłki do rąk adresata. Jak widać, koszt nadania paczki w usłudze „za pobraniem” jest całkiem przystępny, co więcej – zgodnie z opinią osób korzystających z tego rodzaju opcji, niesie ona ze sobą wiele korzyści.
Jakie są korzyści wysyłania paczki za pobraniem
Korzystając z tej usługi możesz zaoszczędzić nie tylko pieniądze, ale przede wszystkim swój cenny czas. Wysyłając przesyłkę za pobraniem nie musisz wychodzić z domu do punktu obsługi przewoźnika, w tym wypadku to kurier przyjdzie do Ciebie.
Dodatkową zaletą jest krótki czas trwania dostarczania paczki do odbiorcy, który zazwyczaj nie trwa dłużej niż 2 dni robocze, co z kolei wiąże się z szybszym otrzymaniem gotówki za wysłany towar. Ponadto korzystanie z usługi kurierskiej jest gwarancją bezpieczeństwa, że z nadaną wysyłką nie stanie się nic złego – nie zagubi się ani nie zniszczy. Z praktycznego punktu widzenia jest to również opcja niezwykle korzystna dla tych adresatów, którzy nie dysponują kontem internetowym, co z kolei uniemożliwia im wykonanie szybkiego przelewu i zapłaty za zamówiony towar.
Podsumowując: wysłanie paczki za pobraniem wbrew pozorom nie jest tak bardzo skomplikowane jak mogłoby się wydawać. Co więcej, wiąże się ono z poniesieniem stosunkowo niewielkich kosztów. Usługa ta cieszy się dużym powodzeniem zwłaszcza w przypadku przedsiębiorców zajmujących się handlem internetowym.
Materiał reklamowy