Sytuacja gospodarcza w kraju i na świecie wpłynęła na praktycznie wszystkie gałęzie gospodarki, włącznie z branżą IT. Pomimo to na rynku nadal brakuje wyspecjalizowanych pracowników, których firmy poszukują m.in. za pośrednictwem job boardów. Jednym z nich jest No Fluff Jobs, czyli portal opracowujący coroczny raport sytuacji w sektorze IT. Jakie informacje można w nim znaleźć?

Sytuacja branży IT w kraju
IT cieszy się opinią sektora zapewniającego stabilne zatrudnienie, satysfakcjonujące zarobki i wiele dróg rozwoju. Obecnie liczne grono osób decyduje się związać swoją przyszłość z technologiami informatycznymi również ze względu na możliwość pracy zdalnej, która jest dużym udogodnieniem we współczesnych czasach.
Stale rosnące zainteresowanie branżą nie przełożyło się jednak na zniwelowanie luki kadrowej w IT, która w 2022 roku miała wynosić około 150 tys. specjalistów z branży. Wręcz przeciwnie – zapotrzebowanie na osoby z odpowiednimi kwalifikacjami wydaje się coraz większe.
Słuchaj „Marketer+” Podcast
Jak wynika z rocznego raportu portalu No Fluff Jobs, który powstał we współpracy z Rockwool GBS, 2022 rok wiązał się ze wzrostem opublikowanych ofert zatrudnienia w IT o 8,2% w porównaniu do 2021 roku. Oznacza to więc, że pracy dla programistów na No Fluff Jobs nie brakuje. Zresztą problemu ze znalezieniem nowego pracodawcy nie powinni mieć również specjaliści z innych dziedzin tego sektora.
Warto dodać, że branża IT stoi otworem również dla osób początkujących. Pracownicy stawiający swoje pierwsze kroki w tym sektorze mają obecnie do dyspozycji szereg zasobów, z których mogą czerpać wiedzę niezbędną do wykonywania wybranego zawodu. Mowa tu nie tylko o bezpłatnych artykułach i ogólnodostępnych materiałach wideo, ale i płatnych kursach oraz szkoleniach, np. w formie bootcampów.
Jacy specjaliści IT są potrzebni
Z badań wynika, że publikowane oferty pracy najczęściej były kierowane do specjalistów ze średnim doświadczeniem (stanowiska mid). Z kolei wśród kategorii zatrudnienia, w jakich najczęściej byli poszukiwani pracownicy w 2022 roku, wymienia się specjalizacje związane stricte z programowaniem, czyli oferty dla Backend, Frontend oraz Fullstack Developerów. Kolejne miejsca zajęły kategorie: Testing, DevOps, Mobile, Support i Business Analysis.
Ile można zarobić w branży IT
Faktem jest, że pracując w sektorze IT można liczyć na satysfakcjonującą wypłatę. Jednak jak w każdej innej branży, jej wysokość może być zależna od wielu czynników, takich jak poziom doświadczenia, specjalizacja, zajmowane stanowisko czy umowa wiążąca daną osobę z pracodawcą lub partnerem biznesowym.
Statystyczne na najwyższe zarobki mogą liczyć osoby wykonujące swoje obowiązki w ramach kontraktu B2B. Według danych No Fluff Jobs najwyższe z nich (kategoria DevOps) wynoszą od 19 000 do 26 880 złotych netto (+VAT). Dla porównania – w przypadku umowy o pracę w tej samej kategorii mowa o wypłacie rzędu od 15 do 21 tysięcy złotych brutto miesięcznie.

6 nieśmiertelnych technik marketingowych. Jak wykorzystać mechanizmy psychologiczne w komunikacji marki
Zastanawia Cię, jakie psychologiczne triki zapewniają sukces największym markom? Martwisz się, że Twoje kampanie mogą nie tylko nie zadziałać, ale nawet zaszkodzić wizerunkowi Twojej firmy? Chcesz się dowiedzieć, jak tworzyć kampanie, które angażują i sprzedają, bez manipulacji i ryzyka dla Twojego brandu?
Materiał reklamowy