Wśród wielu zawodów związanych z szeroko pojętą informatyką nie brakuje takich, których praca jest niedostrzegalna dla odbiorcy. Zupełnie inaczej jest z projektantem UX. Dlaczego warto zainteresować się tym fachem?

Na czym polega praca projektanta UX
UX, czyli user experience, dotyczy doświadczeń użytkownika. Osoba pracująca na takim stanowisku zajmuje się projektowaniem stron internetowych, aplikacji mobilnych i programów desktopowych – w taki sposób, aby były one wygodne w obsłudze i maksymalnie funkcjonalne.
O tym, jak wygląda praca projektanta UX, przekonuje się wiele osób na całym świecie. Każdy przedsiębiorca, który chce sprzedać swoje cyfrowe dobra, powinien być świadomy tego, jak bardzo istotna jest prosta i intuicyjna obsługa aplikacji oraz innych programów. Trudna w obyciu witryna odstraszy potencjalnych użytkowników niezależnie od tego, jakiej jakości będą produkty i usługi firmy dostępne w interfejsie.
Słuchaj „Marketer+” Podcast
Zawód projektanta UX wymaga zarówno wiedzy technicznej, jak i biznesowej. Konieczne jest zbadanie potrzeb grupy docelowej i wykorzystanie tych informacji do stworzenia strony internetowej lub aplikacji. Warto przy tym rozróżnić dwa często mylone zawody – UX oraz UI Designera. To nie pierwszy, lecz drugi z nich polega na projektowaniu witryn i programów, tak aby były one atrakcyjne wizualnie dla odbiorców.
Jak zostać UX designerem
Tak jak w wielu zawodach związanych z informatyką, tak i w tym przypadku niezbędne jest portfolio. Dla osób stawiających pierwsze kroki w tym zawodzie najlepsza metoda to wykorzystanie swoich prac stworzonych na kursie projektowania lub bootcampie. Z biegiem czasu będzie tylko łatwiej, ponieważ do ubiegania się o posadę lub współpracę z klientem jako freelancer można wykorzystać swój dotychczasowy dorobek.
Na rozmowach kwalifikacyjnych rekruterzy sprawdzają również wiedzę z zakresu biznesu. Kandydujący na to stanowisko powinni znać metody weryfikujące doświadczenia użytkowników. Innymi słowy – przyszły UX designer to osoba, która umie wyjaśnić, dlaczego podczas projektowania zastosowała takie, a nie inne rozwiązania techniczne i dlaczego dany sposób jest skuteczny.
Przed wkroczeniem na tę ścieżkę zawodową warto więc sięgnąć do literatury przedmiotu. Zdobytą wiedzę najlepiej też poprzeć ukończeniem kursu zawodowego. Z takimi zajęciami wiążą się dwie korzyści:
- możliwość zdobycia kompleksowej wiedzy łączącej techniczne, biznesowe i marketingowe aspekty tego fachu,
- uzyskanie dyplomu, dzięki czemu podczas rozmowy o pracę kandydaci i kandydatki mogą poświadczyć fakt posiadania kompetencji projektanta UX.
Projektant UX – perspektywy zawodowe
Karierę w zawodzie UX designera najlepiej zacząć od pracy w firmie, aby później spróbować swoich sił jako freelancer. Powodem jest konieczność zdobycia odpowiednio dużego doświadczenia przy kolejnych projektach. Dobrym początkiem są duże przedsiębiorstwa. W takich miejscach nowy projektant UX ma szansę pracować przez dłuższy czas nad jednym zadaniem i krok po kroku ugruntowywać swoją wiedzę w ramach węższych specjalizacji.
Zdobyte kompetencje można wykorzystać następnie (lub równolegle) w pracy dla mniejszej firmy. Zazwyczaj mniejsze niż w dużych przedsiębiorstwach budżety powodują, że pracownicy delegowani są do większej liczby zadań. Jest to doskonała okazja, aby poszerzyć swoje umiejętności, pracując jednocześnie nad różnymi aspektami projektu. Doświadczenie to w połączeniu z portfolio pozwala z czasem samodzielnie poszukiwać klientów i świadczyć usługi w formie B2B.
Zarobki UX designera
Początkujący UX designer może liczyć na zarobki rzędu 4-8 tys. zł netto miesięcznie. Wraz ze zdobywanym doświadczeniem wynagrodzenie może urosnąć nawet do kwoty w granicach 10-15 tys. zł netto. Niektóre przedsiębiorstwa są skłonne płacić jeszcze więcej. Pamiętać jednak trzeba, że do ubiegania się o najbardziej intratne posady niezbędne jest przynajmniej kilkuletnie doświadczenie na stanowisku seniora.
Materiał partnera