W pierwszej odsłonie „Ciekawych rozwiązań w e-commerce” pokazałem kilka przykładów polskich sklepów internetowych, które wyróżniają się na tle konkurencji oraz zaskakują nowymi i świeżymi metodami podejścia do sprzedaży w internecie. Zwróciłem szczególną uwagę na wygląd strony, content marketing, ciekawe opisy produktów, profesjonalne zdjęcia oraz unikatowe podejście do sposobu sprzedaży m.in. model subskrypcji. Oczywiście nie są to jedyne aspekty, dzięki którym możesz zrobić ten pierwszy (a może i wystarczający do osiągnięcia sukcesu) krok do oderwania się od przeciętności. Dziś pokażę Ci na realnych przykładach kolejne czynniki, dzięki którym polskie biznesy osiągają sukces na rodzimym, a czasami i zagranicznym rynku e-commerce.
Z tego artykułu dowiesz się:
- jak nie stracić klienta, jeśli nie masz aktualnie produktu na stanie,
- jak wykorzystać innowacyjne integracje w e-commerce,
- jak skrócić drogę zakupową klienta oraz sprawić by była jeszcze wygodniejsza,
- jak zaintrygować klienta prostotą strony internetowej,
- jak sprawić, by już na początku działalności wyprzedzić większość e-przedsiębiorców.
Produktu nie ma aktualnie na stanie? Nic straconego!
Jesli prowadzisz swój biznes e-commerce już od jakiegoś czasu, najprawdopodobniej zdarzały się przypadki, kiedy potencjalny klient chciał zakupić jeden z Twoich produktów, ale jego stan magazynowy wynosił okrągłe zero. Jeśli nie używasz zautomatyzowanego mechanizmu, dzięki któremu wyłapujesz takie incydenty, generujesz mniejszą sprzedaż. A możesz niezwykle łatwo tego uniknąć i po prostu zarabiać więcej.
Jednym z ciekawych rozwiązań tego problemu są aplikacje takie jak Instock Reminder czy Out Of Stock. Dzięki nim zezwolisz użytkownikom zapisać się na listę oczekujących, kiedy danego produktu zabraknie w Twoim magazynie. W momencie powrotu danej pozycji na stan, osoba zostanie poinformowana e-mailowo o tym fakcie, a Ty nie stracisz klienta. Dodatkowo, łatwo zmierzysz to, które produkty z Twojej oferty cieszą się największym zainteresowaniem, co pozwoli Ci oszacować koszta i zaplanować ofertę dla Twoich klientów w przyszłości tak, aby generować jak największą sprzedaż.
Słuchaj „Marketer+” Podcast
Zobacz, jak dwa polskie sklepy Yeah Bunny oraz Wieszakowo wykorzystały wyżej opisany mechanizm.
[opis]Strona produktowa sklepu Yeah Bunny[/opis]
[zrodlo]www.yeah-bunny.pl/kolekcja/frontpage/kombinezon-pina-colada[/zrodlo]
[opis]Strona produktowa Yeah Bunny z wykorzystaniem Instock Reminder[/opis]
[zrodlo]www.yeah-bunny.pl/kolekcja/frontpage/kombinezon-pina-colada[/zrodlo]
[opis]Strona produktowa sklepu Wieszakowo[/opis]
[zrodlo]www.wieszakowo.pl/kategoria/wieszaki-stojace/autumn[/zrodlo]
[opis]Strona produktowa sklepu Wieszakowo z wykorzystaniem Instock Reminder[/opis]
[zrodlo]www.wieszakowo.pl/kategoria/wieszaki-stojace/autumn[/zrodlo]
Zapier
Czy słyszałeś kiedykolwiek o takim narzędziu jak Zapier? Dzięki niemu połączysz między sobą mnóstwo aplikacji i zautomatyzujesz przesyłanie między nimi danych oraz zadań bez żadnej wiedzy technologicznej. E-przedsiębiorca może teraz niezwykle łatwo zintegrować takie aplikacje jak: Google Docs, WordPress, Mailchimp, Google Adwords, PayPal i wiele innych – wszystko to za pośrednictwem Zapiera.
Jak działa Zapier? Spójrz na poniższą grafikę.
[opis]Działanie narzędzia Zapier[/opis]
[zrodlo]Materiały własne[/zrodlo]
Jak można wykorzystywać Zapiera w e-commerce? Podam Ci kilka przykładów, które bez dwóch zdań usprawniają biznes każdego sprzedającego w sieci na wielu płaszczyznach:
- Sprzedaż: Sklep – Base CRM
Zarządzanie leadami oraz relacjami z klientami jest nierozłącznym etapem skutecznej sprzedaży, także w e-commerce. Za pomocą tego Zapa każdy klient, zarówno subskrybent, jak i kupujący, zostanie automatycznie umieszczony w Base CRM. Dzięki temu każdy nowy lead w postaci subskrybenta trafi bezpośrednio w Twój „lejek sprzedażowy”.
- Zarządzanie czasem: Sklep – Google Calendar
Jeżeli korzystasz aktywnie z kalendarza Google, to możesz go również użyć do zarządzania terminami wysyłek Twoich produktów. Stwórz Zap, który każde zamówienie umieści w Twoim kalendarzu Google, dzięki czemu w łatwy sposób będziesz śledzić terminy wysyłek. Co więcej, możesz także łatwo monitorować, kiedy mija czas zwrotu produktów z danego zamówienia.
- Multichannel: Typeform – Sklep
Współpracując z różnymi dostawcami w Twoim sklepie, stykasz się na pewno z problemem wprowadzania dostarczonych przez nich danych do produktów. Trafiają one do Ciebie w różnych formatach i stylach. Przepisywanie czy przeklejanie potrafi być wielce problematyczne, a udzielenie dostępu osobom trzecim do całej sekcji „Produkty” nie jest dobrym pomysłem. Z pomocą przychodzi Zap, który z przyjaznego formularza w narzędziu Typeform utworzy profil produktu w Twoim sklepie internetowym. Dzięki temu dostawcy pracują na pięknym i wygodnym formularzu, a Ty dostajesz gotowy profil produktu w sklepie, który musisz jedynie umieścić w konkretnej kategorii i opublikować, aby ten pojawił się w Twojej ofercie.
- Obsługa klienta: Sklep – Zendesk
Zendesk to narzędzie służące do zarządzania zgłoszeniami od klientów. Na jednej wygodnej liście widzisz wszystkie tickety, które oczekują na odpowiedź lub reakcję. Zendesk dba o to, by zostały wykonane w odpowiednim czasie (ang. service level agreement, SLA). Na tę listę mogą też trafiać zamówienia z Twojego sklepu, które przecież także wymagają działania od właściciela sklepu. Zap po każdym zamówieniu w Twoim sklepie utworzy w Zendesku nowe zgłoszenie, które Ty lub obsługa Twojego sklepu może dalej przetwarzać. Dzięki temu nic Ci nie umknie.
[opis]Grafika przedstawiająca niektóre z integracji Zapiera[/opis]
[zrodlo]www.zapier.com[/zrodlo]
Sklep na Facebooku
Facebook to gigant społecznościowy, który aktualnie gromadzi około 1,3 miliarda użytkowników. Liczba ta mówi sama za siebie i czyni serwis idealnym miejscem do pozyskiwania klientów. Część z nich na pewno już skupiasz w ramach fan page’a swojej marki. Dodaj więc do niego sklepową zakładkę i pozwól konsumentom kupować z poziomu Facebooka – dzięki temu skrócisz proces składania zamówienia i uczynisz go wygodniejszym dla potencjalnego nabywcy.
Kilka platform e-commerce udostępnia Ci za darmo specjalną wtyczkę, która umożliwia sprzedaż Twoich produktów za pośrednictwem zakładki na fan page’u. Skonfigurowanie jej zajmie Ci tylko chwilę – potem będziesz mógł cieszyć się kolejnym kanałem sprzedaży. Zobacz, jak z tego udogodnienia korzysta sklep Lamps&Co oraz Papierniczeni, skracając drogę zakupową swoich klientów oraz sprawiając, że zakupy stają się jeszcze wygodniejsze i szybsze. Dodatkowo, w ramach fan page’a Twojego biznesu możesz bez problemu stworzyć CTA (ang. call to action), które będzie kierowało na witrynę sklepu internetowego.
[opis]Sklep na Facebooku Lamps&Co[/opis]
[zrodlo]www.facebook.com/LampsCo?fref=ts[/zrodlo]
[opis]Sklep na Facebooku Papierniczeni[/opis]
[zrodlo]www.facebook.com/papierniczeni?fref=ts[/zrodlo]
Prostota
Jak to mówią: prostota jest najwyższą formą wyrafinowania. Sprawdza się to także w branży e-commerce. W dzisiejszych czasach strony sklepowe przeładowane są różnego typu treściami, zdjęciami bez żadnego ładu i porządku, atakującymi z każdej strony bannerami oraz wyglądem prosto z lat 90., który bardziej kłuje w oczy, niż zachęca do pozostania na witrynie.
Wbrew pozorom, prosta strona główna sklepu bądź konkretnych kategorii potrafi zaczarować, nadać świeżości i zaintrygować potencjalnego klienta na tyle, żeby zagłębił się w Twoją ofertę. Świetnymi przykładem pięknej, nieskomplikowanej i zachwycającej strony głównej jest Koleś, który oferuje oranżady, a zarazem wspomnienia prosto z dzieciństwa. Robi wrażenie, prawda?
[opis]Strona główna sklepu Koleś[/opis]
[zrodlo]www.koles.eu[/zrodlo]
Zastanawiając się nad strukturą organizacyjną Twojej strony internetowej, zwróć uwagę na to, aby odwiedzający z łatwością się na niej odnajdywali oraz nie mieli problemu ze znalezieniem konkretnych produktów. Trzymaj się prostoty oraz postaraj się, aby prezentowane w poszczególnych kategoriach towary zachęcały piękną ekspozycją. Ludzie kupują wzrokiem, a Bean&Buddies bez wątpienia zdają sobie z tego sprawę.
[opis]Strona kategorii sklepu Bean&Buddies[/opis]
[zrodlo]www.beanbuddies.eu[/zrodlo]
Oryginalny i nietypowy produkt
To prawda, że z każdym dniem w internecie pojawia się coraz więcej takich samych ofert, z identycznymi produktami, a walka o klienta toczy się wyłącznie na polu cenowym. Nie znaczy to jednak, że to właśnie ceną można najczęściej sprawić, że klient wybierze właśnie Ciebie. Znajdź swoją niszę i zaoferuj oryginalny produkt, który niesłychanie ciężko znaleźć gdziekolwiek indziej. A im bardziej oryginalna oferta, tym większa szansa na odniesienie sukcesu w e-commerce – pamiętaj o tym.
Sklepem, który jest dowodem na to, że dzięki pasji można stworzyć coś świeżego i zrobić z tego prawdziwy biznes, jest Lightlab, który oferuje designerskie lampy o klimacie ulicznego graffiti.
[opis]Strona produktowa sklepu Lightlab[/opis]
[zrodlo]www.lightlab.pl/category/moodlamp/iron-mate[/zrodlo]
Drugim, bardzo ciekawym projektem, jest Wooden Sneakerbox. Kto by pomyślał, że „szafkę” na buty można wykonać w taki oryginalny i projektancki sposób?
[opis]Strona główna sklepu Wooden Sneakerbox[/opis]
[zrodlo]www.woodensneakerbox.shoplo.com[/zrodlo]
Zobacz, jak prezentuje się SneakerBox:
[zrodlo]www.facebook.com/woodensneakerbox/videos/vb.370842086432317/374737059376153/?type=2&theater[/zrodlo]
Pokazałem Ci kolejne przykłady i aspekty, dzięki którym możesz wyróżnić się na tle konkurencji. Prowadząc biznes e-commerce musisz zwracać szczególną uwagę na oryginalność Twojego produktu oraz prostotę sklepu internetowego. Dodatkowo, pamiętaj o tym, że brak danego produktu na stanie nie musi równać się utracie klienta, zaś wykorzystywanie innowacyjnych integracji powinno być Twoją codziennością, a skracanie drogi zakupowej potencjalnego konsumenta to jeden z głównych czynników, determinujących sukces w tej branży.
[kreska]Warto doczytać:
1. M. Mikos, „Nowe aplikacje w Shoplo, które ułatwią Ci prowadzenie e-sklepu”.