Restauracja, hotel, salon kosmetyczny, producent żywności – wszyscy potrzebują stron internetowych dostosowanych do odbiorców i rodzaju działalności. Czy jednak specyfika branży ma wpływ na wybór technologii witryny? Poznaj opinie ekspertów.
Opiniami dzielą się Adrian Hołota, CEO & digital consultant w studiu Panowie Programiści, Łukasz Wełniak, web development & operations director w agencji Artegence, Gabriela Baka, lead designer w software housie Owls Department, oraz Kuba Sarata, COO w software housie Owls Department.
Opinie ekspertów
Adrian Hołota, CEO & digital consultant w studiu Panowie Programiści
Obecnie nawet proste strony pod widoczną warstwą angażują wiele aplikacji i technologii, które komunikują się ze sobą w sposób niezauważalny dla użytkownika. Najczęściej każde zadanie da się zrealizować na wiele sposobów, przez wiele różnych narzędzi, dlatego odpowiedź na pytanie o preferowaną technologię nie jest jednoznaczna.
Słuchaj „Marketer+” Podcast
Uniwersalnie można uznać, że technologię należy dobrać do potrzeb i budżetu. Żeby jednak podać bardziej konkretne wskazówki, skupię się jedynie na technologii prezentacji strony i CMS-a, a więc silnika łączącego wszystkie aplikacje dodatkowe.
Jeśli chcesz mieć tanio i elastycznie, możesz użyć WordPressa. Musisz się jednak liczyć z tym, że strona będzie narażona na wirusy, a do Twoich klientów dotrze spam z reklamą specyfików na potencję. Dlatego tej technologii nigdy nie rekomenduję, choć ze względu na powszechność nie sposób ją pominąć.
Ostatnio coraz większą popularnością cieszą się platformy low-code, które pozwalają m.in. na tworzenie bardziej zaawansowanych stron informacyjnych oraz integrację z zewnętrznymi narzędziami, rozszerzającymi możliwości np. o bukowanie pokojów czy umawianie spotkań. Budowa strony na takiej platformie wymaga już nieco więcej zaawansowania i umiejętności technicznych, ale produkcja jest stosunkowo niedroga. Tego typu rozwiązania posiadają pewne ograniczenia i nadają się przede wszystkim do budowy stron o prostej strukturze i bez zaawansowanych funkcjonalności. Najpopularniejszą platformą tego typu jest WebFlow.
Jeśli zależy Ci na stronie bezpiecznej, stabilnej, często aktualizowanej, która wytrzyma duży napływ użytkowników oraz będzie się nadawała do rozwoju i skalowania – zrób ją na zamówienie jako aplikację.
Najpopularniejszym rozwiązaniem jest budowa dwóch oddzielnych aplikacji: pierwszej jako warstwy front-endowej, która łączy się z drugą, back-endową. Do warstwy front-endowej najpopularniejszymi technologiami są Vue.js oraz React, a warstwa back-endowa dobierana jest w zależności od konkretnych potrzeb. Może to być tylko framework – szkielet, do którego programiści dobudowują specyficzne funkcjonalności (np. Django Python, Laravel) lub pełne gotowe rozwiązanie, tzw. headless (np. Shopify dedykowany do tworzenia sklepów internetowych). Takie rozwiązanie daje programistom pełną kontrolę nad możliwościami wizualnymi, integracją z zewnętrznymi usługami, ale także pozwala np. dobudować aplikację mobilną.
Łukasz Wełniak, web development & operations director w agencji Artegence
Moim zdaniem technologia nie ma wielkiego znaczenia. W dzisiejszych czasach można dostosować się do klienta i realnym powodem wyboru technologii jest przeważnie koszt, jaki ze sobą niesie. Są oczywiście branże, które muszą kłaść szczególny nacisk na bezpieczeństwo danych osobowych, jak np. banki – to pociąga za sobą pewne oczywiste wybory. Jednak poza wyjątkami przeważnie projektant strony może zaproponować dwie-trzy alternatywy.
Gabriela Baka, lead designer w software housie Owls Department, oraz Kuba Sarata, COO w software housie Owls Department
W przypadku technologii strony WWW nie ma rozróżnienia na branże, ale na funkcje. Zazwyczaj strona jest wizytówką miejsca, a więc musi być mocno wizerunkowa. Może dodatkowo zawierać cennik, menu czy pozwalać na rezerwację w kalendarzu online. Do każdej z tych opcji można dopasować technologię lub stworzyć odpowiednie rozwiązanie. Możliwe są również użycie gotowych funkcji lub integracja z innymi platformami.
Technologia nie będzie miała związku z konkretną branżą, ale z celem projektu.
To, jaką funkcję w danej firmie ma pełnić strona internetowa, jaki jest jej cel, będzie miało zdecydowanie większe znaczenie niż to, czy jest to salon kosmetyczny czy duża firma produkcyjna. Fabryka może potrzebować strony-wizytówki tak samo jak mały biznes usługowy. Ten z kolei może oprzeć swoją przyszłość o dedykowaną usługę webową tak samo jak wielka firma.