4 grudnia 2024 r. o godz. 19:00 w Sali Operowej CSK odbyło się widowisko (NIE) Z TEJ ZIEMI, które zachwyciło zarówno zgromadzoną publiczność, jak i widzów online. Sala Operowa na ponad 900 osób została w pełni wypełniona, a każdy z uczestników otrzymał niespodziankę – kalendarz oraz katalog wystawy towarzyszący premierze. Bilety na wydarzenie rozeszły się w błyskawicznym tempie, ale dzięki transmisji na żywo setki osób mogły wirtualnie uczestniczyć w tym niezwykłym wydarzeniu.
Nowoczesna forma podcastu w rozmowie twórców kalendarza BMTL
Wieczór zainaugurowała rozmowa w formie podcastu. Andrzej Jachim (Vena Art) i Piotra Taracha (Intrograf-Lublin), twórcy kalendarza Bene Meritus Terrae Lublinensi, który od 20 lat cieszy się uznaniem poprzez wyjątkowe połączenie sztuki, tradycji i promocji regionu, zdradzili kulisy, anegdoty, ciekawostki związane z jego powstawaniem.
Postanowiliśmy odejść od formy tradycyjnych przemów, które mogą być nużące dla widzów, i zamiast tego zaproponowaliśmy rozmowę w formie podcastu – nowoczesnej, dynamicznej i bardziej przystępnej. Taka forma pozwala na swobodną wymianę myśli, dzielenie się ciekawostkami i historiami zza kulis, a jednocześnie ułatwia widzom online pełne zaangażowanie i zrozumienie naszego przekazu. Chcieliśmy, aby każdy, niezależnie od miejsca, w którym się znajduje, mógł poczuć atmosferę tego wyjątkowego wydarzenia – Andrzej Jachim, prezes zarządu Vena Art, autor koncepcji 20. edycji kalendarza i reżyser wydarzenia.
Słuchaj „Marketer+” Podcast
Podcast z twórcami kalendarza Andrzejem Jachimem (Vena Art) i Piotrem Tarachą (Intrograf-Lublin)
Prelekcja Marty Ryczkowskiej – sztuka i technologia w nowym wymiarze
Niezwykle inspirującą częścią wieczoru była prelekcja Marty Ryczkowskiej ze Stowarzyszenia Artystycznego „Otwarta Pracownia” w Lublinie. Nie mogła ona uczestniczyć w wydarzeniu osobiście ze względu na promocję Lublina jako Europejskiej Stolicy Kultury 2029 w Japonii. Dla organizatorów stało się to okazją do przygotowania nowoczesnej multimedialnego miniwykładu z odtworzenia z wykorzystaniem AI, przeplatających się dzieł sztuki i wypowiedzi Prezeski „Otwartej Pracowni”. Jej wystąpienie nadało całemu wydarzeniu artystyczny kontekst, podkreślając znaczenie sztuk wizualnych w interpretacji współczesnych wyzwań kulturowych.
Technologia otwiera nowe przestrzenie immersji, gdzie odbiorca staje się nie tylko obserwatorem, ale i uczestnikiem procesu twórczego. Sztuka i technologia łączą się w działaniach, które nie tylko komentują współczesność, lecz także inspirują do refleksji nad przyszłymi kierunkami rozwoju społeczeństwa, etyki i tożsamości. Mam nadzieję, że ta forma prezentacji zainspiruje innych do odważnego wykorzystywania nowych technologii w sztuce i promocji regionu – dr Marta Ryczkowska, prezeska Stowarzyszenia Artystycznego „Otwarta Pracownia” w Lublinie, członkini zespołu Europejskiej Stolicy Kultury Lublin 2029.
Podcast z twórcami kalendarza Andrzejem Jachimem (Vena Art) i Piotrem Tarachą (Intrograf-Lublin)
Kosmiczna suita „(NIE) Z TEJ ZIEMI” – muzyka i wizualizacje na żywo
Muzycznym sercem widowiska była kosmiczna suita „(NIE) Z TEJ ZIEMI” w wykonaniu Michała „ZETENY” Zaniewskiego oraz towarzyszących mu muzyków: Barbary Księskiej, Mateusza Kurowiaka, Bartłomieja „Czekola” Grzechnika i Artura „Yankee” Matusewicza. Koncert, w którym muzyka na żywo przenikała się z wizualizacjami autorstwa Mariusza Jurkowskiego (Vena Art), zachwycił publiczność swoją futurystyczną estetyką.
Wizualizacje stworzono przy użyciu technologii AI oraz zapierających dech w piersiach astrofotografiach Marka Skowronka, które ukazują głębię kosmosu uchwyconą z Lubelszczyzny. Całość dopełniały filozoficzne sentencje Stanisława Lema, nadając koncertowi refleksyjny wymiar. Wieczór zakończył się spektakularnym pokazem laserów, który w finałowej części suity dosłownie rozświetlił przestrzeń Sali Operowej.
Sztuki wizualne w połączeniu z technologią stają się swoistym laboratorium dla współczesnej wyobraźni. To, co widzieliśmy podczas widowiska OBRAZ-ŚWIATŁO-DŹWIĘK „(NIE) Z TEJ ZIEMI”, to nie tylko estetyczna eksploracja kosmosu, lecz także artystyczne pytanie o nasze miejsce w tym ogromnym wszechświecie. Sztuki wizualne w takim wydaniu nie opowiadają jedynie historii. Tworzą przestrzenie, w których widz staje się odkrywcą, a sztuka staje się doświadczeniem transformującym i transcendentalnym – Grzegorz Szczytowski, członek zarządu Vena Art.
Koncert (NIE) Z TEJ ZIEMI
Networking jako platforma współpracy międzysektorowej
Po zakończeniu głównej części widowiska uczestnicy mieli okazję spotkać się w specjalnie przygotowanej strefie networkingowej, która zgromadziła przedstawicieli biznesu, nauki, sektorów kreatywnych oraz kultury. W networkingu uczestniczyło ponad 300 osób, co stworzyło doskonałą platformę do wymiany doświadczeń, nawiązywania kontaktów i inicjowania nowych projektów. Atmosfera sprzyjała zarówno merytorycznym dyskusjom, jak i mniej formalnym rozmowom.
Te spotkania pokazały, jak ogromny potencjał drzemie w międzysektorowej współpracy, gdzie kreatywność, wiedza i przedsiębiorczość wspólnie przyczyniają się do promocji regionu oraz rozwoju innowacyjnych inicjatyw. Strefa networkingowa stała się prawdziwym miejscem inspiracji, które – jak zapowiedzieli uczestnicy – zaowocują wieloma interesującymi projektami w przyszłości.
Wydarzenie (NIE) Z TEJ ZIEMI to przykład, jak działalność NGO, takich jak Stowarzyszenie Artystyczne „Otwarta Pracownia”, może stać się katalizatorem współpracy między sektorami w regionie. Poprzez nawiązanie współpracy m.in. z Vena Art, Introfraf-Lublin i CSK w Lublinie, a także organizacji specjalnej strefy networkingowej pokazaliśmy, że wspólne działania w takich konfiguracjach mogą prowadzić do projektów, które mają realny wpływ na rozwój i stabilność lokalnej gospodarki. Ważna dla nas była również organizacja wydarzeń (premiery i wystawy) w przestrzeniach dostępnych dla osób z niepełnosprawnościami, wdrożenie standardów dostępności na stronie internetowej, streaming online czy szeroka promocja kierowana do wszystkich mieszkańców regionu, co zapewniło większą inkluzywność przedsięwzięcia – Adrian Przywara, koordynator projektu, Stowarzyszenie Artystyczne „Otwarta Pracownia” w Lublinie, Vena Art.
Strefa Networkingowa biznes, kultura, sektory kreatywne, nauka
Wystawa o charakterze multimedialnym
Wystawa pt. (NIE) Z TEJ ZIEMI – kosmiczne pejzaże Marka Skowronka uchwycone na Ziemi Lubelskiej towarzyszy premierze 20. edycji kultowego kalendarza Bene Meritus Terrae Lublinensi. To kosmiczna podróż dla miłośników tajemnic wszechświata, która wciąż jest dostępna bezpłatnie w CSK w Lublinie. W przestrzeni wystawy można znaleźć otwartą sieć Wi-Fi „KOSMOS”, a po zeskanowaniu QR kodów dostępnych na planszach wystawy można posłuchać muzyki inspirowanej dźwiękami głębokiego kosmosu. Wystawa jest czynna do 19 grudnia 2024 r. – nie przegap okazji, aby zanurzyć się w magię wszechświata!
Wystawa nie tylko zachwyca wizualnie, ale dzięki multimedialnym rozwiązaniom, takim jak dźwięki inspirowane kosmosem, pozwala także na pełne zanurzenie się w jej atmosferze. To połączenie obrazu i dźwięku sprawia, że każdy odwiedzający może poczuć się jak odkrywca tajemnic wszechświata, nie opuszczając Lubelszczyzny – Marek Skowronek, artysta.
Wystawa (NIE) Z TEJ ZIEMI
Zapis widowiska jest dostępny na kanale YT stronie organizatora.
Organizatorzy: Stowarzyszenie Artystyczne „Otwarta Pracownia” w Lublinie, Vena Art, Intrograf
Sfinansowane przez Unię Europejską NextGenerationEU
Patronem medialnym wydarzenia jest „Marketer+”