Na samym początku rozwinę tytuł recenzji, ponieważ podczas jej pisania miałam problem z określeniem rodzaju ocenianej publikacji. Nie ulega wątpliwości fakt, że jest to książka, jednak nazywanie jej po prostu książką jest dla autorki krzywdzące, ponieważ ta pozycja jest zdecydowanie czymś więcej. Dodatkowo forma, w jaką została ujęta wiedza (spis treści, przypisy, indeks), pokazuje, że publikacja może być również uznana za podręcznik. Natomiast sam styl wypowiedzi jest charakterystyczny dla typowych poradników. Dlaczego ołówkiem? Z racji, że problematyka jest obszerna, to prawdopodobnie nie raz po nią sięgnę i w zależności od potrzeby będzie dla mnie za każdym razem czymś innym: raz podręcznikiem, a raz poradnikiem.
Pozycję pod tytułem „Budowanie zespołu: zestaw narzędzi” wybrałam z czystej ciekawości. Chciałam poznać chociaż zarys tego, co zamierzam zrobić w przyszłości – stworzyć swój własny, dobry zespół. A więc to tytuł był tym pierwszym i najważniejszym czynnikiem, który wzbudził moje zainteresowanie i sprawił, że sięgnęłam po książkę.
Pierwszy raz spotkałam się z nazwiskiem autorki, więc postanowiłam zaczerpnąć nieco informacji na jej temat. Dowiedziałam się, że posiada ponad dwudziestoletnie doświadczenie w budowaniu zespołu i to utwierdziło mnie w przekonaniu, że dobrze wybrałam. Lubię świadomość, że czytam dzieło profesjonalisty czy eksperta w danej dziedzinie.
Słuchaj „Marketer+” Podcast
Jeśli chodzi o wiedzę i treść, to książka jest naprawdę obszerna. Po przejrzeniu spisu treści naszło mnie pytanie: „Jak to możliwe, że tak wiele odpowiedzi na tak wiele zagadnień, można zmieścić w tak małym formacie?”. A jednak, jest to możliwe – dla pani Harrington-Mackin prawdopodobnie nie ma rzeczy niemożliwych, ponieważ wyszło jej to naprawdę dobrze.
Zainteresowani budowaniem zespołu (ci, którzy planują oraz ci, którzy taki zespół już zbudowali) znajdą w tej książce odpowiedzi na chyba wszystkie pytania i wątpliwości odnoszące się do tego tematu. A to dzięki temu, że autorka naprawdę dobrze podzieliła poruszane zagadnienia, gdyż swoje doświadczenie ujęła w aż siedmiu rozdziałach. Wśród nich szczególnie należy wyróżnić ten dotyczący samych podstaw, który dobrze przygotuje do dalszej lektury (o rodzajach, cechach i funkcjach zespołów), oraz ten, który jest o rozwiązywaniu problemów – tam każda czynność jest bardzo szczegółowo rozpisana. Oprócz tego znaleźć można także rozdziały o zachowaniach, zebraniach oraz odpowiedzialności każdego członka zespołu.
Zdecydowanym plusem tej książki jest to, że zawiera ona nie tylko uzupełnione listy, tabelki oraz formularze, na których można się wzorować, ale też puste wzory tychże form. Takie rozwiązanie zdecydowanie ułatwia zrozumienie poruszanego problemu oraz pomaga przy wnoszeniu porad w życie. Kolejnym plusem jest indeks, o którym wspomniałam na samym początku. Dzięki niemu, szybciej, łatwiej oraz w każdej chwili można znaleźć odpowiedź na nurtujące pytania. Następnym plusem jest plan rozwoju pojedynczego zespołu, który autorka rozpisała na trzy fazy – plan znajduje się na końcu książki i jest trochę podsumowaniem całej treści. Trochę, ponieważ zawiera jedynie ogólniki i osoba nie znająca lektury, może w tym planie się pogubić.
Ciekawym zjawiskiem jest to, że naprawdę nie mogłam znaleźć minusów tejże pozycji. Ostatecznie, jedynym znalezionym negatywem są przypisy, które zostały ulokowane na końcu książki. Takie rozwiązanie trochę utrudnia czytanie podczas jazdy tramwajem czy autobusem – osobiście parę razy zgubiłam stronę, bo „zabrakło mi rąk”.
Polecam ten tytuł wszystkim tym, którzy na co dzień pracują w zespole, ponieważ autorka szczegółowo opisuje zadania i obowiązki każdego z jego członków. Takie rozwiązanie pozwala czytelnikowi poznać nie tylko swoje stanowisko w firmie, lecz także stanowiska innych (z nim współpracujących). Zwiększona świadomość na temat obowiązków należących do reszty pracowników ma wpływ na osiągnięcia, na które pracuje cała firma. Dlatego myślę, że jest to obowiązkowa pozycja w każdym biznesie.
[kreska]Tytuł: Budowanie zespołu: zestaw narzędzi
Autor: D. Harrington-Mackin
Rok wydania: 2011
Wydawnictwo: Rebis