Na półkach księgarń można znaleźć bardzo dużo interesujących tytułów z dziedziny rozwoju osobistego, przywództwa i pokrewnych zagadnień. Jedną z nich jest książka „Kształtowanie liderów”, której autorem jest John C. Maxwell. Dodatkowo na okładce tej pozycji można przeczytać następujące słowa: „Jak pomóc innym w pełni wykorzystać własny potencjał”. Na to i wiele innych pytań odpowiedzi udziela nam autor, który odkrywa kolejne zagadnienia z zarządzania i psychologii biznesu na kartach swojego dzieła.
Czytelnicy często sięgają po książki o popularnych tytułach. Nazwa publikacji stanowi jeden z czynników, mających wpływ na dokonany wybór. W pozycji Johna C.Maxwella tytuł „Kształtowanie liderów” jest bardzo obiecujący. Ja należę do jednych z osób, które po przeczytaniu informacji wyróżnionych na okładce, zdecydowały się sięgnąć po tę lekturę. Uważam, że w 90% zadecydował o tym tytuł oraz notatka, że John C. Maxwell to autor bestsellerów „New York Timesa” sprzedanych w ponad milionie egzemplarzy. Ponadto pierwsze słowa lektury bardzo zaciekawiają do dalszego czytania. A cytaty osób, które już poznały tę pozycję, przekonują, że sięgnięcie po nią to słuszna decyzja.
John C. Maxwell jest nie tylko pastorem, mówcą i autorem wielu pozycji literackich w dziedzinie przywództwa, ale posiada również praktyczną wiedzę z tego zakresu. Autor chce pomóc czytelnikowi w kształtowaniu jego postawy liderskiej. Powołując się na wiele przykładów z życia najznakomitszych liderów, daje ogromną dawkę wskazówek, motywacji i inspiracji. Jak sam wspomina: „Bez względu na to, czy stoisz na czele organizacji non profit, małej firmy, czy firmy z listy Fortune 500, książka »Kształtowanie liderów« pomoże Ci wspierać innych w pełnym wykorzystywaniu ich własnego potencjału oraz wprowadzić organizację na zupełnie nowy poziom działalności”.
Słuchaj „Marketer+” Podcast
Publikacja składa się z 10 bardzo klarownych rozdziałów. Stanowią one ścieżkę, którą podążać powinien lider, odkrywając tym samym własny, nieznany potencjał. Ich kolejność nie jest przypadkowa. Zaczynając od pierwszego rozdziału: „Decydujące pytanie przywódcy: Czy wychowuję potencjalnych liderów?” po ostatni: „Trwały wkład lidera: Tworzenie kolejnych pokoleń przywódców”. Chronologia ta bardzo systematyzuje zdobywaną wiedzę i zachęca tym samym do czytania kolejnych stron lektury. Lektury, której najważniejszym przesłaniem są słowa: „Kto chce otaczać się liderami, ten powinien wyszukiwać najlepszych ludzi, a następnie starać się możliwie w pełni wydobyć z nich ich potencjał przywódczy. Wybitni liderzy kreują kolejnych liderów”. Cytat tym samym tłumaczy, że praca w pojedynkę nie doprowadzi nas do sukcesu, o jakim marzymy.
Głównym problemem poruszanym przez autora jest odkrywanie w sobie samym przywódcy. Bardzo praktyczne rady na ten temat oznaczone są specjalną ramką, co ułatwia powrót do najważniejszych wskazówek opisanych przez autora. Ważniejsze pytania są zapisane specjalną czcionką, wyróżnioną na tle pozostałego tekstu. Takie graficzne zabiegi bardzo ułatwiają płynne czytanie i dokonywanie wszelkich własnych zapisków, które ja zaznaczałam na wielu stronach.
Nie sposób zapomnieć o wspaniałych historiach, które autor przywołuje na łamach tej pozycji. Czy każdy z nas słyszał historię Henry’ego Forda, Napoleona Bonaparte czy Michała Anioła? John C. Maxwell doszukał się między tymi osobami wielu podobieństw. Pamiętajmy, że te kilka nazwisk to tylko mała garstka osób, od których powinno się czerpać wiedzę i doświadczenie z zakresu zarządzania i psychologii biznesu.
Czytanie książki urozmaicają również bardzo wartościowe i potrzebne każdemu przywódcy pytania dotyczące określonej tematyki, np. rozwoju organizacji, kompetencji przywódczych czy innych. Są one skonstruowane w formie luźnych pytań, testu z wariantami odpowiedzi lub kart oceny. Każda z tych struktur bardzo jasno obrazuje czytelnikowi, jakie są jego mocne i słabe strony w roli przywódcy. Czy na co dzień znajdujemy czas na takie podsumowania i oceny samego siebie? Czy lider uznający się za przywódcę zauważa braki i słabe strony w swojej organizacji? Na te pytania odpowiedzi jest wiele, jak zapewne rozmyślań, które towarzyszą podczas poznawania tajników bycia przywódcą, ukazanych przez autora. A to właśnie takie testy i pytania zmuszają nas do samodoskonalenia, które nieraz na tle wielu ważniejszych obowiązków odkładamy na zapomniany, drugi plan. Tylko jak to wpływa na naszą organizację? Czy spełniamy podstawowy obowiązek lidera? Czy dajemy przykład innym naśladowcom, którzy obserwują nasz każdy krok? Z pewnością pozycja Johna C. Maxwella podpowie, jak uniknąć tych błędów i niedopatrzeń.
Każda recenzja powinna zawierać zarówno słowa pochwały, jaki i krytyki. W odniesieniu do „Kształtowania liderów” tych pierwszych jest z pewnością znacznie więcej. Na wyróżnienie zasługuje bez wątpienia bogactwo przykładów i rad, które autor zobrazował własnymi doświadczeniami. Nie brakuje tu przyznawania się do błędów, a raczej lekcji, z którymi sam John C. Maxwell dzieli się z czytelnikami. A cytaty, które przeplatają treść lektury, dodają ogromnej dawki motywacji i inspiracji. W zakończeniu książki zabrakło wyłącznie podsumowania wszystkich wskazówek i treści przekazanych na wcześniejszych stronach. Zabieg ten ułatwiłby czytelnikowi wyciągnięcie, pod koniec lektury, najważniejszych wniosków.
Na zakończenie pozostaje odpowiedzieć na pytanie: „Czy warto przeczytać książkę »Kształtowanie liderów«?” Osobom, którym wcześniejsze słowa nie dostarczają argumentów, by podjąć decyzję, podpowiem – TAK, warto.
[kreska]Tytuł: Kształtowanie liderów. Jak pomóc innym w pełni wykorzystać własny potencjał
Autorzy: John C. Maxwell
Rok wydania: 2014
Wydawnictwo: MT Biznes
Marketer+ jest patronem medialnym publikacji.