Dotarcie do użytkownika wpatrzonego w ekran smartfona z informacją albo usługą, która wzbudzi jego zainteresowanie - to gwarantuje technologia Physical Web. Dzięki niej każdy przedmiot, produkt lub miejsce mogą zyskać zupełnie nowy wymiar.
Z tego artykułu dowiesz się:
- czym jest zjawisko showroomingu,
- jak działa technologia Physical Web,
- jak Physical Web współpracuje z beaconami,
- jak wykorzystać Physical Web w biznesie.
Obecnie nie ma już znaczenia czas i miejsce dotarcia do konsumentów, bo smartfony towarzyszą im praktycznie w każdej życiowej sytuacji. Wpatrzeni są oni w ekran telefonu w komunikacji miejskiej, galerii handlowej, czy podczas spaceru. Według raportu „Polska Jest Mobi 2015” smartfonizacja w naszym kraju wynosi 58 proc. Jest to równoznaczne z tym, że w kieszeniach Polaków w wieku 15+ znajduje się niemal 19 milionów smartfonów.

źródło:
IAB Polska Mobile, maj 2016 w Raport Strategiczny IAB Polska „Internet 2016/2017”, s.23
Słuchaj „Marketer+” Podcast
Na zakupy ze smartfonem
Wszechobecność urządzeń mobilnych ma wpływ na coraz większą liczbę branż, które muszą dokonywać głębokich i dynamicznych zmian w funkcjonowaniu całego biznesu, jeżeli za kilka lat nie chcą oglądać pleców konkurencji. Jedną z nich jest retail, gdzie smartfony wykorzystywane są już na każdym etapie procesu zakupowego – od poszukiwania cen i opinii o produkcie, aż po finalizację transakcji.
Do tego klienci coraz częściej traktują sklepy jak showroomy, czyli salony wystawowe. Oglądają, przymierzają albo testują towary, ale zakupu dokonują już w innym miejscu, najczęściej w sieci i za mniejsze pieniądze. Klient – jeszcze znajdując się w sklepie – zaczyna przeglądać konkurencyjne oferty oraz sprawdza aktualne promocje na swoim smartfonie. – Zjawisko showroomingu, pomimo starań specjalistów tradycyjnej sprzedaży, będzie rosło. Nie będzie go równoważyć, w skali masowej, chęć zaspokojenia potrzeby wejścia do miejsca, w którym znajduje się atrakcyjny, dostępny dla kieszeni produkt, z jednoczesną decyzją zakupową ulubionego gadżetu codziennego użytku. Zarówno jedna, jak i druga forma sprzedaży, będzie doskonale wykorzystywać technologiczne możliwości budowania spektakli, coraz bardziej atrakcyjnej prezentacji produktu – wyjaśnia prof. Zbigniew Widera z Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach.

Branża mobilna swój rozkwit na pewno zawdzięcza także ogromnej popularności aplikacji. Właściciele sklepów szybko zareagowali na nowoczesne nawyki zakupowe konsumentów i próbują dotrzeć do klientów właśnie przy pomocy dedykowanych aplikacji. Problem w tym, że nie każda z nich może odgrywać główną rolę na smartfonie użytkownika.
Według badań Google i Ipsos jedna na cztery zainstalowane aplikacje nigdy nie zostaje użyta, 34 proc. użytkowników szybko traci zainteresowanie ściągniętymi aplikacjami, a 38 proc. odinstalowuje je po dokonaniu zakupów. – Rokowanie co do tendencji korzystania z coraz większej liczby aplikacji jest dosyć skomplikowane. Zasoby smartfonu determinuje ich atrakcyjność, łatwość dostępu, pożytek korzystania z nich, a ogranicza nadmiar oferty przy malejącej jej zróżnicowaniu wobec produktów konkurencji i szybka utrata ich atrakcyjności. Fakt instalacji aplikacji nie jest bez wątpienia proporcjonalny do faktu korzystania z nich – podkreśla prof. Widera.
Rewolucja Physical Web
Nowym rozwiązaniem na rynku jest technologia Physical Web, która gwarantuje dotarcie do klienta w sposób nienachalny, z treściami oraz dodatkowymi informacjami, których ten aktualnie poszukuje. Jej motto to “zbliż się i użyj każdego przedmiotu”. Physical Web pozwala wysyłać linki URL do znajdujących się w pobliżu telefonów. Wszystko odbywa się bez konieczności instalowania aplikacji czy skanowania kodu QR. Taka forma komunikacji jest możliwa dzięki beaconom, które są już w Polsce doskonale znane.
To niewielkie urządzenia na baterię, które wykorzystują technologię Bluetooth Low Energy i komunikują się z urządzeniami mobilnymi. Każdy nadajnik posiada unikalny identyfikator, do którego przypisywana jest treść. Do tej pory beacony działały tylko z aplikacjami mobilnymi. Teraz, dzięki nowej technologii, do zobaczenia treści wysyłanej przez beacona wystarczy, że telefon ma połączenie z internetem w przeglądarce Google Chrome, włączoną lokalizację i Bluetooth.

Prace nad wdrożeniem tej technologii rozpoczyna się od stworzenia strony WWW. Do wiadomości angażującej klientów można dodać grafiki, filmy, informacje tekstowe, promocje, specjalne oferty, ankiety, czy linki do social media. Natomiast beacon zostaje zainstalowany w miejscu lub przy przedmiocie, które ma związek z przygotowaną informacją. Kiedy osoba ze smartfonem wejdzie w jego zasięg, strona mobilna przypisana do nadajnika pojawi się na pasku powiadomień. Klient otwiera landing page’a na telefonie jednym dotknięciem palca. Po liczbie wejść w link szybko można zweryfikować, czy Twoje komunikaty prezentowane w tej technologii są skuteczne, i w każdej chwili można zmienić lub zaktualizować wysyłane treści.
Miasto pełne beaconów
Nowa technologia może okazać się bezcenna nie tylko dla właścicieli sklepów, gdzie klienci robią zakupy ze smartfonami w ręku. Physical Web to świetna wiadomość też dla przedstawicieli muzeów, kawiarni, hoteli, obiektów sportowych czy komunikacji publicznej. Branżą, która już korzysta z Physical Web, jest turystyka. W czerwcu tego roku w niemieckim miasteczku Lindau zainstalowano 50 beaconów, dzięki którym przedmioty, miejsca i budynki już mogą „komunikować się” z turystami. Każda osoba ze smartfonem, która znajdzie się w zasięgu nadajników, otrzyma kontekstowe informacje i ciekawostki dotyczące miejsca, w którym aktualnie się znajduje.
Physical Web to innowacyjny sposób na dotarcie z dowolną treścią do użytkowników urządzeń mobilnych. Technologia ta ma ogromny potencjał zwłaszcza w Polsce, gdzie niekwestionowanym liderem na rynku systemów operacyjnych jest Android korzystający z przeglądarki Chrome. Według przytoczonego już raportu „Polska Jest Mobi 2015” szacunkowo w Polsce jest aż 65 proc. smartfonów wyposażonych w ten system. To ogromne pole do popisu!
Warto doczytać:
http://www.tnsglobal.pl/coslychac/files/2015/05/POLSKA_JEST_MOBI_2015.pdf
https://think.storage.googleapis.com/docs/mobile-app-marketing-insights.pdf
https://iab.org.pl/wp-content/uploads/2017/06/IAB_Raport-strategiczny_INTERNET_2016_2017_FIN.pdf



