Bestseller!

„Abc marketingu B2B” to obowiązkowa lektura dla marketerów B2B!

Dowiedz się więcej

Media płatne w służbie content marketingu. Jak dobrać wiarygodne kanały?

Content marketing staje się z roku na rok coraz bardziej popularny. Jednak im większa liczba marketerów decyduje się na podjęcie działań w tym zakresie, tym coraz trudniej wyróżnić swoją markę na rynku. By być zauważonym przez odbiorców nie wystarczą już wartościowe i unikatowe treści. Trzeba zadbać również o ich odpowiednią dystrybucję.

Media płatne w służbie content marketingu. Jak dobrać wiarygodne kanały?

Content marketing staje się z roku na rok coraz bardziej popularny. Jednak im większa liczba marketerów decyduje się na podjęcie działań w tym zakresie, tym coraz trudniej wyróżnić swoją markę na rynku. By być zauważonym przez odbiorców nie wystarczą już wartościowe i unikatowe treści. Trzeba zadbać również o ich odpowiednią dystrybucję.

Działania z zakresu content marketingu oferują firmom wiele korzyści. Jest to atrakcyjny i skuteczny sposób na przyciągnięcie uwagi odbiorców, użytecznymi dla nich treściami. Dzięki content marketingowi firmy mogą budować swój ekspercki wizerunek wśród konsumentów, zyskać ich zaufanie i sympatię. Taka relacja sprawia, że odbiorcy chętniej pozostawiają swoje dane w zamian za treści premium, a pozyskane w ten sposób leady są bardziej wartościowe dla marki. Content marketing jest także znakomitym sposobem na pozycjonowanie danej firmy w sieci, dzięki czemu więcej odbiorców ma szansę na poznanie marki. To tylko niektóre plusy, jakie firmy mogą zyskać sięgając po tę formę promocji. Nie dziwi więc zauważalny, na przestrzeni ostatnich lat, wzrost działań content marketingowych wśród polskich firm. Według raportu IAB aż 80% badanych firm korzysta z różnych narzędzi content-marketingowych.

(Nie)strategiczne podejście

Niestety równolegle 1/3 z nich przyznaje, że nie posiada strategii z zakresu marketingu treści. Tymczasem to właśnie strategiczne działania są w stanie doprowadzić markę do realizacji upragnionych efektów. Firmy muszą jasno sprecyzować swoje cele działań, poznać dogłębnie swojego odbiorcę i wykreować treści pasujące do jego oczekiwań. Jednak nawet stworzenie atrakcyjnej treści nie przyniesie korzyści, jeśli nikt się z nią nie zapozna. W czasach nadmiaru liczy się precyzyjne dotarcie do odbiorcy. Dlatego we współczesnych działaniach z zakresu content marketingu, bardziej niż kiedykolwiek liczy się odpowiednia dystrybucja we właściwych kanałach.

Kanały dotarcia

Wyróżnia się trzy rodzaje kanałów, w których mogą pojawiać się markowe treści. Są to:

  • Owned media (kanały własne)– to wszystkie kanały, które zostały stworzone i są prowadzone na zlecenie konkretnej firmy np. strona WWW, blog firmowy, landing page czy aplikacje. Na tego typu kanałach można w pełni kontrolować treść, która pojawia się w mediach, jednak wyzwaniem pozostaje dotarcie na dużą skalę do użytkowników. Aby było to możliwe potrzeba wiele czasu i nakładów finansowych, by pozyskać odbiorców, zbudować ich zaufanie i stworzyć odpowiednie z nimi relacje.
  • Earned media (kanały pozyskane)– to wszystkie informacje i wzmianki o firmie jakie pojawiają się w różnorodnych kanałach zewnętrznych. Mogą to być np. recenzje, komentarze czy wzmianki i publikacje w mediach. Dużym minusem tego typu kanałów jest bardzo niewielki wpływ na publikowane treści. Użytkownicy mediów społecznościowych czy dziennikarze dzielą się swoimi opiniami i informacjami o marce, nie zawsze jednak pozytywnymi. Plusem jest oczywiście duży zasięg oraz wiarygodność, w oczach odbiorców, tego typu treści.
  • Paid media (kanały płatne) – to wszystkiego rodzaju treści, za których powstanie i publikację marka musi zapłacić. Mogą to być np. teksty sponsorowane, reklamy natywne, płatne działania z influencerami, retargeting czy działania e-mail-marketingowe. Oczywistym minusem tego typu działań są nakłady finansowe, jakie należy ponieść, by publikacja się pojawiła. Jednak korzystanie z kanałów zewnętrznych pozwala marce dotrzeć do dużego grona odbiorców, poszerzyć swoją grupę docelową i zadbać o dystrybucję na bardzo wysokim poziomie.

Ocena wiarygodności

Każdy z powyższych kanałów oferuje marce różnorodne korzyści, ale także stawia wiele wyzwań. Na działalność w kanałach własnych potrzeba dużo cierpliwości oraz kreatywności w wyróżnieniu się na rynku. Jakość produktów i usług ma niebagatelny wpływ na treści w kanałach pozyskanych. Z kolei w kanałach płatnych, wykorzystywana jest wiarygodność mediów zewnętrznych. Zatem aby marka mogła na tego typu treściach skorzystać należy wybrać odpowiedniego partnera do współpracy. Rodzi się więc pytanie jak to zrobić?

Jeśli zależy Ci na budowaniu pozytywnego wizerunku firmy, również otoczenie, w jakim pojawia się Twoja marka, powinna przywoływać w odbiorcach pozytywne emocje. Kontekst publikacji jest bardzo istotny.

Wybierając media, w których można opublikować płatną treść należy wziąć pod uwagę:

  • tematykę– w czym specjalizuje się dana strona WWW? Czy planowana przez Ciebie publikacja jest spójna z tematyką poruszaną przez dane medium? Czy dla czytelników treść, którą przygotujesz może być interesująca?
  • odbiorcy – kto jest odbiorcą treści w danym medium? Czy są to osoby z Twojej grupy docelowej? Czy są to osoby, które mogą stać się Twoimi potencjalnymi klientami? Czy odbiorcy posiadają odpowiednią wiedzę, aby treść, którą przygotowujesz była dla nich zrozumiała i atrakcyjna?
  • zasięg– jakiej wielkości jest to medium? Czy dystrybucja w takim kanale przyniesie Ci realne korzyści? Ile osób odwiedza daną stronę? Ile osób subskrybuje dany kanał?
  • ruch– nie chodzi tylko o ogólną liczbę odbiorców danego medium, ale o to jakie zainteresowanie wykazują oni treściami o tematyce podobnej do planowanej przez Ciebie w publikacji. Czy użytkownicy chętnie zapoznają się z tego rodzaju treściami? Czy pozostają długo na stronie?
  • wiarygodność – czy medium cieszy się dobrą opinią wśród odbiorców? Czy komentarze pod artykułami są pozytywne? Czy odbiorcy są aktywni?
  • cena– ile trzeba zapłacić za publikację? Jakie jeszcze korzyści można zyskać przy jednorazowej publikacji, np. wysyłkę w e-mailingu bądź publikację w social mediach?

Niezbędna pomoc

Analiza wszystkich tych elementów, zwłaszcza przy planowaniu publikacji w kilku mediach równolegle, jest bardzo czasochłonnym zajęciem. Dlatego zamiast samodzielnie analizować kilka, a czasem i nawet kilkadziesiąt stron, które mogą stać się potencjalnymi partnerami w contentowej współpracy, lepiej skorzystać z platform, które mogą to zrobić za Ciebie.

Istnieje wiele firm, które pośredniczą w przygotowaniu oraz późniejszej dystrybucji treści, przeznaczonych do mediów płatnych. To m.in.: SeoPilot, WhitePress, Reach a Blogger czy VortalCloud.

Niektóre z nich, tak jak SeoPilot, oferują specjalne moduły dla content marketerów. W takim module, dzięki wbudowanej wyszukiwarce, można dobrać odpowiednią do celów działań firmy, stronę WWW.

Dodatkowo takie platformy pozwalają w szybki sposób zapoznać się z tematyką poszczególnych mediów, ruchem w każdym z nich czy też wysokością budżetu jaką trzeba planować na publikację w danym kanale. Platformy dbają także o ocenę wiarygodności poszczególnych mediów, zatem z całą pewnością trafisz na strony, z którymi warto współpracować bez uszczerbku na budowanym wizerunku Twojej marki.

SeoPilot dodatkowo oferuje branżowe konsultacje, a nawet bezpłatny dobór stron przez wewnętrznego specjalistę, który pomaga marce również w dalszych działaniach. Dzięki takiej pomocy, nie tylko trafny będzie dobór samych mediów do współpracy, ale również marka w odpowiedni sposób będzie pozycjonowana w sieci. Dodatkową korzyścią przy korzystaniu z platform typu SeoPilot jest bieżąca analiza wydatków na działania contentowe w kanałach płatnych oraz statystyki ukazujące skuteczność takich działań.

Dlatego by wyniki w poszczególnych tabelach były zadowalające warto podejść do tematu mediów płatnych, a także szerzej – do całościowej dystrybucji treści contentowych, w sposób przemyślany. Bez odpowiedniej strategii oraz profesjonalnego wsparcia, można pozostać jedną z wielu firm, która po prostu tworzy treści, nie zaś taką która prowadzi skuteczne działania z zakresu content marketingu.


Artykuł powstał przy współpracy z SeoPilot.

Spragniony marketingowej wiedzy?

Pełen dostęp do naszych tekstów możliwy jest dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę plus lub elektroniczną by zyskać dostęp do pełnego archiwum od 2011 roku. Wszystkie numery dostępne są w plikach pdf.

Zamów prenumeratę