W swoich wewnętrznych badaniach Linkedin pokazuje wzrost inwestycji w content marketing w wielu firmach w ostatnich kilku latach. Tworzenie contentu to jedno, ale jak zadbać o jego odpowiednią dystrybucję? Czy warto inwestować w content marketing? Odpowiedź na to pytanie znana jest już większości marketerów i brzmi: yes, natuerlich, jawohl, absolument... i wreszcie: jak najbardziej!
„Dobre treści obronią się same” – to przekonanie, które pokutuje w wielu firmach. Marketerzy, którzy inwestują w produkcję contentu niemałe środki, często zapominają jednak o odpowiednim targetowaniu treści. Z pomocą przychodzi skuteczna dystrybucja. Warto się na niej skupić, bo może zapewnić spektakularne efekty.
Content marketing jest królem
Content to treść, która może przybierać różne formy. Podstawową jest oczywiście tekst, jednak może być to zarówno film, raport, infografika lub połączenie różnych form. Wszystkie te elementy wraz z planem i kanałami dystrybucji budują strategię contentową firmy. Jej kształt oraz to, ile i jakie treści będą dystrybuowane, zależy oczywiście od potrzeb i celów danej firmy. Warto, aby te założenia także znalazły się w strategii.
Słuchaj „Marketer+” Podcast
Istnieją jednak zasady, które sprawdzą się niezależnie od branży. Jedną z takich zasad jest wielokrotne wykorzystanie tego samego contentu przy odpowiednim dopasowaniu pod kątem kanału dystrybucji. Dzięki temu materiał, na którego przygotowanie poświęcasz czas, możesz w pełni wykorzystać, a ponadto rozkładasz jego dystrybucję w perspektywie czasu i zyskujesz przestrzeń na przygotowanie kolejnego wartościowego materiału.
Dystrybucja contentu jest królową
Dobrze przygotowany content to połowa sukcesu. Pozostaje jednak kolejna kwestia, którą jest dystrybucja. To ona decyduje często o tym, czy strategia contentowa działa. Chodzi o rozpowszechnianie treści w odpowiednio dobranych do niej kanałach komunikacji. To właśnie ich wybór w znacznym stopniu decyduje o zasięgu Twojego contentu.
Jakie są kanały dystrybucji treści i jak wybrać te najbardziej optymalne?
1. Social media
Profile firmowe w mediach społecznościowych to jedno z podstawowych miejsc do dzielenia się treściami. Social media budują grono odbiorców zainteresowanych poruszaną tematyką. W zależności od kanału dobiera się formę treści i ton publikacji. W komunikacji B2B najczęściej wykorzystywanymi kanałami są Linkedin, Facebook, Twitter, YouTube oraz Instagram, który często pokazuje tzw. ludzką twarz marki.
2. Firmowy newsletter
Celem każdej firmy jest zbudowanie jak najszerszego grona klientów, dlatego tworzone są bazy kontaktowe, które pomagają sprzedawać i podtrzymywać relację z klientami. Nie powinny one być jednak jedynie narzędziem handlowców. Dla marketingu (oczywiście po uzyskaniu odpowiednich zgód na przetwarzanie danych) stanowią one doskonały kanał dystrybucji treści – przede wszystkim dlatego, że materiał trafia do grupy docelowej. Warto zatem zadbać o to, aby materiał był interesujący. Należy też zwrócić uwagę na odpowiednie rozplanowanie wysyłki newslettera w czasie, aby nie zniechęcić odbiorców zbyt częstą komunikacją.
3. Media branżowe
Kolejną ścieżką rozpowszechniania contentu jest korzystanie z możliwości publikowania treści (artykułów eksperckich czy informacji prasowych)) w mediach zewnętrznych, np. działających w obszarze danej branży. To również daje gwarancję, że treść trafi do grupy docelowej. Przy tworzeniu strategii content marketingowej warto zatem rozważyć tę możliwość dystrybucji oraz zadbać o dobre relacje z dziennikarzami.
4. Blog firmowy
Prowadzenie bloga firmowego daje duże pole do popisu. Publikowane tam treści świadczą przede wszystkim o eksperckości marki – o tym, że zna ona problemy oraz potrzeby swojego klienta i wie, jak na nie odpowiadać. Jeżeli klient znajdzie tam wartościowe materiały, odpowiedzi na swoje pytania czy rozwiązanie problemu, z pewnością będzie wracał. Treści blogowe mają również istotne znaczenie w pozycjonowaniu firmy w wyszukiwarkach.
5. Employee advocacy
Idea employee advocacy zakłada, że pracownicy firmy są swego rodzaju ambasadorami marki. To oni w oparciu o swoją wiedzę, doświadczenie i zaangażowanie budują ekspercki wizerunek, a przede wszystkim wiarygodność marki.
Dając pracownikom do ręki narzędzie w postaci wartościowego contentu, który mogą dystrybuować poprzez swoje sieci kontaktów, stwarzasz sobie możliwość generowania dużego i wartościowego zasięgu dla contentu. Co więcej, masz pewność, że trafi wprost do grupy docelowej, wpływając tym samym na sprzedaż i zyski firmy. Programy employee advocacy wymagają jednak nieustannego zaangażowania ambasadorów. Nie może im też zabraknąć paliwa, czyli dobrych i aktualnych treści. We wprowadzeniu takiego programu pomoże aplikacja Sharebee.
Podsumowując – król i królowa zawsze muszą iść w parze. Nawet jeśli przygotujesz wartościowy i interesujący content, bez dbałości o optymalną dystrybucję tracisz szansę na pozyskanie nowych leadów czy zrealizowanie kolejnej sprzedaży. Warto zatem poświęcić czas i dobrze przygotować strategię contentową firmy, szczególnie w niepewnych biznesowo czasach.
Materiał partnera