W książce „Drugi wiek maszyny” Erik Brynjolfsson i Andrew McAfee z MIT, omawiają czynniki, pod wpływem których zmieniać się będzie nie tylko nasza gospodarka, ale również nasze życie.
Żyjemy w świecie, w którym scenariusze fantastyczno-naukowych książek i filmów stają się rzeczywistością. Są już samochody, które naprawdę same jeżdżą. Stworzony przez firmę IBM superkomputer Watson wygrał amerykański teleturniej “Jeopardy!”, nie dając szans dotychczasowym ludzkim mistrzom. Technologie cyfrowe – bazujące oczywiście na sprzęcie, oprogramowaniu i dostępie do sieci – już dziś pomagają diagnozować choroby, a w nieodległej przyszłości będą to robić z większą dokładnością niż lekarze. Dzięki dostępowi do ogromnych ilości danych maszyny przeistaczają oblicze handlu detalicznego. Zwykłe zakupy, nie tylko te w sklepach online, wyglądają dziś zupełnie inaczej niż jakieś 10 lat temu.
Pytanie tylko, co będzie dalej? Do czego prowadzą nas te technologiczne przemiany? Jakie scenariusze będą się urzeczywistniać w kolejnych latach? Odpowiedzi starają się udzielić autorzy książki “Drugi wiek maszyny”. Erik Brynjolfsson i Andrew McAfee z MIT omawiają czynniki, pod wpływem których zmieniać się będzie nie tylko nasza gospodarka, ale również nasze życie.
Słuchaj „Marketer+” Podcast
Technologia zadziwia spektakularną różnorodnością form zaawansowanych urządzeń osobistych. Zachwyca nas niemal nieograniczony dostęp do dóbr kultury i do informacji. Tej obfitości towarzyszą i towarzyszyć będą mocno odczuwalne zmiany. Rzeczywistość nas wszystkich, niezależnie od tego, jaki zawód wykonujemy – od prawników począwszy, a na kierowcach ciężarówek skończywszy – już nigdy nie będzie taka sama.
Firmy muszą zmieniać podejście do prowadzonej działalności, inaczej stracą rację bytu. Zmiana ta znajduje odzwierciedlenie w bieżących wartościach wskaźników gospodarczych: coraz mniej ludzi pracuje, płace spadają, natomiast produktywność i zyski rosną.
Na podstawie wieloletnich badań i analiz Brynjolfsson i McAfee wskazują strategie i wytyczają nowe szlaki wiodące do dostatku. Wśród nich znajduje się reforma edukacji, która ma na celu przygotowanie ludzi do funkcjonowania w realiach nowej, a nie starej gospodarki, tworzenie nowych form współpracy, w ramach których dochodziłoby do połączenia czystej siły obliczeniowej z potęgą ludzkiego umysłu, oraz wdrażanie rozwiązań politycznych adekwatnych do tej radykalnie odmiennej rzeczywistości.
Niesamowicie optymistyczna w swej wymowie książka “Drugi wiek maszyny” zmieni nasze spojrzenie na zagadnienia technologiczne, społeczne i gospodarcze.
Erik Brynjolfsson jest dyrektorem Center for Digital Business przy MIT. Należy do najczęściej cytowanych ekspertów naukowych w dziedzinie systemów informatycznych i gospodarki.
Andrew McAfee zajmuje stanowisko głównego badacza w Center for Digital Business przy MIT. Jest autorem książki “Firma 2.0”.
Obaj autorzy napisali również wspólnie książkę “Race Against the Machine”.
[kreska]Tytuł: Drugi wiek maszyny. Praca, postęp i dobrobyt w czasach genialnych technologii
Autorzy: Erik Brynjolfsson, Andrew McAfee
Rok wydania: 2015
Wydawnictwo: MT Biznes
Seria: Światowe Bestsellery Biznesowe
Marketer+ jest patronem medialnym publikacji.