Jeśli jesteś decydentem w korporacji, prawdopodobnie zawsze szukasz sposobów na rozszerzenie swojej sieci i poznanie bardziej wartościowych ludzi. Oczywiście można z tymi ludźmi tworzyć nowe biznesy, ale można też się od nich uczyć, zdobywać wiedzę i odkrywać nowe rzeczy.
Czy wiesz, że 97% decydentów na całym świecie korzysta z LinkedIn? Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak ten portal może przyczynić się do Twojego dalszego rozwoju, przeczytaj ten artykuł.
Co to jest serwis LinkedIn?
To nic innego jak portal społecznościowy dla aktywnych ludzi. Jest międzynarodowy i ma ponad 800 milionów użytkowników. Wiele z tych osób chętnie nawiązuje nowe kontakty biznesowe i znajomości.
Słuchaj „Marketer+” Podcast
LinkedIn jest niezwykle cennym źródłem informacji o swoich użytkownikach. Większość osób posiada profil, w którym opisuje, gdzie obecnie pracuje, jakie były jej poprzednie miejsca pracy, w czym się specjalizuje i jakie zajmuje stanowisko. Jest to świetny sposób na przyciągnięcie osób i firm, do których kierujesz swoje działania.
Warto zaznaczyć, że założenie profilu na LinkedInie jest w 100% bezpłatne, więc każdy może założyć konto. Nawet jeśli nigdy wcześniej nie zetknąłeś się z tym serwisem, nie masz się czego obawiać, ponieważ na każdym kroku otrzymujesz informacje i wskazówki, jak uzupełnić swój profil i uczynić go bardziej atrakcyjnym dla innych użytkowników. W jaki sposób działa LinkedIn?
Portal działa jak każdy inny serwis społecznościowy – służy głównie do nawiązywania kontaktów biznesowych, podobnie jak Facebook do kontaktów osobistych. Warto zauważyć, że na LinkedInie użytkownicy są bardzo otwarci na zawieranie nowych znajomości i poszerzanie swojej sieci. Nie mówimy więc o „znajomych”, tylko o „kontaktach”. Możesz wysyłać zaproszenia do kontaktów, nawet jeśli ich nie znasz; na LinkedInie możesz wysłać do 500 zaproszeń tygodniowo. To pokazuje, że element networkingu jest bardzo ważny dla tego serwisu. Jak widać, każdy nowy kontakt to okazja do znalezienia nowych klientów, inwestorów, partnerów biznesowych i udziałowców.
Efekt ten dostrzegają również eksperci z agencji Sales Robot, która specjalizuje się w kampaniach komunikacyjnych na tym portalu.
LinkedIn w Polsce – statystyki
Często mówi się, że trendy i wzorce zachowań z USA i Europy Zachodniej zawsze przychodzą do Polski nieco później i LinkedIn nie jest tu wyjątkiem. W Stanach Zjednoczonych konto na tym portalu ma nawet połowa mieszkańców. W Polsce LinkedIn ma 4,4 mln użytkowników. Liczba ta jednak systematycznie rośnie.
Nie da się ukryć, że prowadzenie aktywnego profilu może być bardzo przydatne przy rozpatrywaniu współpracy z potencjalnymi przyszłymi klientami i inwestorami. Pamiętaj też, że ludzie, którzy przychodzą na LinkedIna, nie są tam po to, by ślepo przewijać swoje tablice (jak to często bywa na Facebooku), ale dla bardziej biznesowego podejścia.
Czym cechuje się profil prywatny na LinkedInie?
Każdy może założyć prywatny profil na LinkedInie. Nie ma żadnych odgórnych ograniczeń, a założenie konta i późniejsze prowadzenie jest całkowicie darmowe. Profil osobisty może służyć jako wizytówka, jeśli chcesz go używać w sposób bierny, lub jako baza wartościowych kontaktów, wiadomości i treści, jeśli chcesz z niego aktywnie korzystać.
Nie da się ukryć, że prowadzenie aktywnego profilu może być bardzo przydatne przy rozpatrywaniu współpracy z potencjalnymi przyszłymi klientami i inwestorami. Pamiętaj też, że użytkownicy nie przychodzą na LinkedInie, by jedynie przewijać swoje tablice (jak to często bywa na Facebooku), ale dla bardziej biznesowego podejścia.
Ważne jest również to, że limit ustalony przez serwis wynosi do 30 000 osób, więc możesz dodać do swojego profilu praktycznie nieograniczoną liczbę nowych kontaktów.
Czym cechuje się profil firmowy na LinkedInie?
Na stronie można również założyć profil firmowy, który wyraźnie różni się od profilu prywatnego. Choć także można za jego pośrednictwem publikować treści w serwisie, to niestety zazwyczaj mają one mniejsze zasięgi niż te tworzone przez profile prywatne.
Jednak z wizerunkowego punktu widzenia, oczywiście prowadzenie profilu firmowego nadal jest atrakcyjne.
Sprzedaż na LinkedInie – to powinieneś wiedzieć
LinkedIn to dobre miejsce do generowania sprzedaży w naszej firmie. Każdego dnia możemy nawiązywać kontakty z innymi osobami i oferować im nasze produkty lub usługi. Oczywiście możemy robić to bardziej lub mniej sprzedażowo. Jedni wolą od razu sprzedawać, inni natomiast dzielić się swoją wiedzą i wyjaśniać, co oferują, za pomocą „miękkich” komunikatów – w końcu nie każdy lubi klasyczne podejście sprzedażowe, z którym spotykamy się na co dzień. LinkedIn to także dobre miejsce dla handlowców, marketingowców i innych osób, którym zależy na poszerzaniu swoich kontaktów i powiązań biznesowych.
Strona posiada również kilka bardzo dobrych narzędzi, które pomogą Ci jeszcze skuteczniej szukać nowych kontaktów. Jedno z nich nosi nazwę Sales Navigator i jest oferowane w ramach pakietu premium LinkedIn.
Jak generować leady na LinkedInie?
Każdy jest zainteresowany przyciąganiem potencjalnych klientów; LinkedIn oferuje trzy bardzo dobre sposoby, aby to zrobić. Każdy z nich może być używany całkiem niezależnie. Mają one inny wpływ i wymagają innego zaangażowania.
- Wysyłanie wiadomości bezpośrednich – ich skuteczność może sięgać nawet 10%. Jest to bardzo dobre rozwiązanie dla każdego, ponieważ wiadomo, że każdy sprawdzi wiadomość prywatną a część z nich pewnie chętnie na nią odpowie. Prywatne wiadomości są doskonałym miejscem do zaprezentowania tego, co masz do zaoferowania.
- Zaproszenia na wydarzenia – mogą mieć nawet 15% skuteczności. Różnią się nieco od wiadomości, ponieważ mają na celu przede wszystkim to, by ludzie pojawili się w określonym miejscu. Zapraszając daną osobę na wydarzenie, otrzymuje ona konkretny komunikat i dopiero wtedy decyduje, czy jest on dla niej interesujący.
- Publikacja postów – jest mniej efektywna. Pamiętaj, że przeciętny użytkownik widzi bardzo dużą liczbę postów dziennie. W związku z tym, aby zostać zauważonym, trzeba być najlepszym. Ponadto, nawet jeśli użytkownik przeczyta Twój post, nie wiadomo, czy zdecyduje się na kontakt z Tobą. Co za tym idzie, posty mają słabszą skuteczność w porównaniu do dwóch pozostałych metod.
Rekrutacja na LinkedInie
Rekrutacja przez LinkedIna jest bardzo popularna zarówno wśród rekruterów, jak i osób poszukujących pracy. Ofert jest wiele i codziennie przybywają nowe. Ze względu na popularność pracy zdalnej, często usuwane są ograniczenia geograficzne. Oznacza to, że kandydaci i kandydatki mogą szukać ofert pracy w całym kraju oraz aplikować do idealnej dla nich firmy, nawet jeśli jest ona oddalona o 500 kilometrów.
Jak znaleźć pracę na LinkedInie – najlepsze metody
Szukając nowego zatrudnienia, należy najpierw zaznaczyć na swoim profilu, że jesteśmy skłonni zmienić obecną pracę lub poszukać nowej. Następnie sprawdź, czy Twój profil jest kompletny i czytelny. Jeśli nie, pamiętaj o uzupełnieniu brakujących informacji. Dlaczego powinieneś to zrobić? Ponieważ jest prawdopodobne, że pracodawca sprawdzi Twój profil na tej stronie. Jeśli nie zaprezentujesz się wystarczająco profesjonalnie, możesz nie dostać szansy. Z drugiej strony, jeśli chcesz być bardziej aktywny w poszukiwaniu pracy, możesz szukać ciekawych ogłoszeń lub samodzielnie pisać bezpośrednio do firm i rekruterów. W końcu nie masz nic do stracenia.
Jak znaleźć pracownika na LinkedInie – najlepsze metody
Sytuacja odwrotna. Jeśli szukasz pracowników, pamiętaj, że nie każdy musi być ekspertem na LinkedInie. Jeśli profil jest niekompletny lub brakuje w nim informacji, nie odrzucaj tej osoby na samym początku. Nawiąż kontakt i rozpocznij rozmowę. Być może dana osoba jest w trakcie aktualizacji swojego profilu i właśnie natknąłeś się na moment zmiany. Nigdy nie wiadomo.
Cennik LinkedIn – lista płatnych usług na platformie
Jak wspomniano wcześniej, założenie i prowadzenie konta jest bezpłatne. Istnieje jednak szereg funkcji, które można dokupić. Należą do nich:
- LinkedIn Premium Sales Navigator – chyba najbardziej popularna usługa. Zapewnia unikalny system wyszukiwania nowych kontaktów. Istnieje szereg dodatkowych filtrów, które są dostępne w tym pakiecie. Jego cena to około 500 zł.
- Rekruter – pozwala na wyszukiwanie kandydatów według ich umiejętności.
- Careers – pomaga w poszukiwaniu pracy.
- Biznes – grupa kursów o tematyce biznesowej.
Podsumowując, LinkedIn to bardzo potężny portal, który daje wiele możliwości. Wciąż się rozwija i z miesiąca na miesiąc przybywają tam kolejni polscy użytkownicy, dlatego warto skorzystać ze wszystkich funkcji, jakie ma do zaoferowania. Dzięki niemu wyprzedzisz konkurencję, a przede wszystkim przyciągniesz do swojego biznesu nowych klientów i inwestorów.
Materiał partnera