Dobrze stworzony pojedynczy profil klienta (single customer profile) pozwala zwiększyć sprzedaż. Co więcej: umiejętne używanie zawartych w nim danych znacznie podnosi zarówno częstotliwość, jak i wartość zakupów. Jednak często marketerzy nie zdają sobie sprawy, że nie wykorzystują pełnego potencjału informacji, które mają. O czym warto pamiętać podczas tworzenia takiego profilu, zwłaszcza kiedy sprzedaż odbywa się w wielu odrębnych kanałach?
Coraz częściej produkty lub usługi firm dostępne są w wielu miejscach, takich jak sklepy stacjonarne, programy partnerskie, aplikacje mobilne, profile w mediach społecznościowych. To oczywiście tylko niektóre z możliwych opcji. Warto jednak zauważyć, że każda z nich pozwala na lepsze poznanie klienta, co bezpośrednio przekłada się na wzrost biznesu.
Pojedynczy profil klienta
Firmy sprzedające swoje produkty w internecie rzadko łączą dane ze wszystkich źródeł, z których czerpią informacje, w tzw. pojedynczy profil klienta. To duży błąd. Definicja mówi, że taki profil zawiera wszystkie dane behawioralne i transakcyjne, które można zebrać za pomocą wspomnianych już kanałów. To pozwala stworzyć szerszy i bardziej precyzyjny obraz preferencji i zwyczajów zakupowych konkretnych klientów. Jeżeli więc możesz wiedzieć więcej o osobie, która jest obiektem Twoich marketingowych i sprzedażowych zabiegów, to skorzystaj z tego. W tym wypadku im więcej masz danych, tym lepiej dla Ciebie i Twojego biznesu. Niewykorzystywanie potencjału zakupowego tych osób jest dużym błędem.
Słuchaj „Marketer+” Podcast
Korzyści z rozwiązania
Korzystanie z takiego profilu stworzonego dla każdego indywidualnego klienta pozwala na angażowanie go w działania marki. W takiej sytuacji stosuje się wysoce spersonalizowane przypomnienia i oferty specjalne. Sama personalizacja jest obecnie jednym z najważniejszych nurtów rozwoju wielokanałowego zautomatyzowanego marketingu. Dzięki temu można wysyłać do klienta komunikację w sposób zgodny z jego preferencjami, np. ulubionym kanałem kontaktu. Tu do wyboru są e-mail, SMS, mobile czy web. Co ważne, w tym wypadku oferty te bezpośrednio odpowiadają potrzebom czy zwyczajom klienta, które ujawnił on także poza sklepem internetowym. To z kolei przekłada się na znaczne zwiększenie częstotliwość i wartości zakupów, także przez upselling i cross-selling.
Przykłady zastosowania pojedynczego profilu klienta
- Wiesz z programu lojalnościowego, że klient kupił wybrany produkt w sklepie stacjonarnym (np. płaszcz na jesień). W takim przypadku możesz zachęcić go wiadomością e-mailową do zamówienia w sklepie internetowym artykułów powiązanych z tym konkretnym zakupem (np. rękawiczek i szalika).
- Użytkownik przegląda daną kategorię produktów (np. smartfony) w aplikacji mobilnej, a następnie wchodzi do sklepu stacjonarnego. Możesz zachęcić go do zakupu za pomocą powiadomienia w aplikacji, jak również przedstawić mu oferty dnia na smartfony lub wysyłać na takiej samej zasadzie kod promocyjny do wykorzystania podczas finalizowania zakupu przy kasie sklepu.
To oczywiście tylko wybrane przykłady wykorzystania potencjału pojedynczego profilu klienta. Jeśli nie masz pewności, jak zbierać dane o klientach i nimi zarządzać, skorzystaj z pomocy specjalistów z firmy ExpertSender. To polska platforma do wielokanałowego i zautomatyzowanego marketingu, działająca globalnie dla ponad tysiąca marek. Zatrudnia ekspertów, którzy indywidualnie doradzają każdemu partnerowi najlepsze rozwiązania.
materiał partnera