Z danych firmy Semrush wynika, że 75% marek obawia się, że w ciągu najbliższych pięciu lat może zakończyć swoją działalność, ponieważ obecnie nie korzysta z rozwiązań sztucznej inteligencji, a tym samym nie nadąża za konkurencją i przestaje spełniać oczekiwania konsumentów1. Firmy, które chcą się rozwijać oraz być liderami rynku, niezależnie od branży, powinny na dobre zaprzyjaźnić się z nowymi technologiami.
Z tego artykułu dowiesz się:
- jak postęp technologiczny wpływa na zmiany w programach lojalnościowych,
- jak można wykorzystywać w tych programach sztuczną inteligencję,
- jak AI zwiększa funkcjonalność platform lojalnościowych,
- z jakich nowoczesnych narzędzi warto korzystać.
Aby pozostać konkurencyjnym, coraz częściej niezbędne jest wdrożenie rozwiązań opartych na sztucznej inteligencji. Nie inaczej jest w przypadku programów lojalnościowych.
Zapamiętaj
Sztuczna inteligencja otwiera drzwi do nieuchwytnych dotychczas innowacji i przyśpiesza tempo zmian w marketingu relacyjnym – od analizy danych w czasie rzeczywistym, przez wysoce spersonalizowane rekomendacje (nawet dla małych segmentów) i predykcje zachowań klientów, po optymalizację pracy menedżera.
Słuchaj „Marketer+” Podcast
Czas zmian w programach lojalnościowych
Programy lojalnościowe ewoluują wraz z postępem technologicznym i zmianami preferencji klientów. Dawniej firmy decydowały się głównie na rozwiązania szyte na miarę. Oprogramowanie tworzone specjalnie dla nich bywało jednak niskoskalowalne, a wszelkie unowocześnienia wymagały kosztownych modyfikacji. Chociaż narzędzie miało służyć marketerowi, ostatecznie system i tak był obsługiwany przez zespół IT, a wszelkie testy, oferty i promocje musiały zostać zaprogramowane.
Zapamiętaj
Świat programów lojalnościowych się zmienia, a one same stają się coraz bardziej zróżnicowane i wymagające. W dzisiejszych czasach program lojalnościowy musi być zintegrowany wszędzie tam, gdzie klienci angażują się w swoje ulubione marki, dlatego pojawia się zapotrzebowanie na coraz bardziej uniwersalne i customizowalne rozwiązania.
Firmy szukają narzędzi elastycznych, skalowalnych, wykorzystujących najnowsze technologie, a jednocześnie łatwo dostępnych i prostych w obsłudze. W odpowiedzi na te wyzwania na rynku zaczęły się pojawiać platformy w modelu low-code czy nawet no-code, które nie wymagają od menedżera umiejętności programowania. Dzięki takiemu podejściu marketer dostaje zwinne narzędzie, w którym szybko, a przede wszystkim samodzielnie reaguje na to, co dzieje się na rynku – bez konieczności angażowania zespołów IT i kodowania nowej reguły w programie lojalnościowym.
W czym może pomóc sztuczna inteligencja
Narzędzie do obsługi programu lojalnościowego powinno umożliwiać firmie przede wszystkim rozliczanie podejmowanych działań. Przekłada się to na efektywniejsze zarządzanie promocjami i sterowanie ceną produktu. W programie lojalnościowym możliwe jest obniżenie ceny w sposób policzalny, tak aby maksymalne koszty realizacji promocji były znane jeszcze przed jej wystartowaniem. Dzięki temu firma jest w stanie odpowiednio dystrybuować oferty specjalne – po to, żeby mogła z nich skorzystać odpowiednio duża liczba uczestników programu. Narzędzia w modelu no-code pozwalają na testowanie promocji i samodzielne zarządzanie nimi, co przenosi pracę z ofertami w programie na wyższy poziom.
Wskazówka
Nowe technologie umożliwiają śmielsze działania względem mniejszych lub ściśle określonych grup konsumenckich, np. w nowo otwieranych lokalizacjach sklepu, lub względem klientów, z którymi wiąże się wysokie ryzyko odejścia do konkurencji. Firma może sterować mechaniką programu i dopasowywać jej wybrane elementy. Dzięki temu marketer może premiować konsumentów za dodatkowe wizyty w sklepach, określone produkty w koszyku czy wartość paragonu. Bez odpowiednich narzędzi realizowanie wyselekcjonowanych ofert jest kosztowne. W takim wypadku marki nie decydują się np. na działania, które swoim zasięgiem objęłyby tylko niewielki procent całej bazy klientów.
Dobrze zaprojektowana platforma lojalnościowa może usprawnić pozyskiwanie i utrzymywanie klientów przez budowanie silnych relacji.
W Loyalty Point oferujemy rozwiązanie elastyczne i jednocześnie łatwe do wdrożenia. Dzięki wykorzystaniu silnika Loyalty Drive Enterprise program lojalnościowy może zostać wdrożony i dopasowany do istniejących już systemów po stronie klienta, a oferowaną przewagą jest m.in. elastyczne API, które umożliwia łączność z wieloma systemami i bazami danych, obsługując w ramach jednego projektu nawet tysiąc równoczesnych zapytań z czasem reakcji poniżej 0,05 s.
W dzisiejszych czasach, gdy pragnienia i potrzeby konsumentów zmieniają się niezwykle szybko, marki muszą dostosowywać oferty, komunikację i jej kanały w czasie rzeczywistym. Przeszkodą przed stworzeniem kolejnej segmentacji nie są już niewiedza czy brak danych, ale ograniczony czas i wydajność użytkownika biznesowego. Marketerzy zastanawiają się, w co zainwestować, żeby uzyskać największy zwrot z inwestycji. Manewrują między priorytetami. Jakie kampanie prowadzić, aby osiągnąć cele biznesowe? Do jakich segmentów jakie oferty kierować? Jakie wiadomości i jakimi kanałami dostarczać? Z jakim rabatem oferować wybrane produkty?
AI, czyli automatyzacja, machine learning i predykcja
Sztuczna inteligencja na dobre rozgościła się w marketingu relacyjnym. Silniki napędzane przez AI analizują w czasie rzeczywistym ogromne ilości danych związanych z klientami, ich zachowaniami zakupowymi, preferencjami czy historią interakcji z firmą. Na tak ogromną skalę nie byłoby to osiągalne nawet dla najlepszego zespołu menedżerów i deweloperów.
Zapamiętaj
Dzięki zastosowaniu sztucznej inteligencji dane stają się jeszcze bardziej znaczące i mierzalne, a także – w najwyższym stopniu użyteczne.
W Loyalty Point rozwijamy projekt sztucznej inteligencji – Ariadne AI. Jest to silnik pozwalający na optymalizację pracy menedżera, efektywniejsze podejmowanie przez niego decyzji biznesowych oraz automatyzację obszarów takich jak mikrosegmentacja czy hipertargetowanie komunikacji. Ariadne AI jest kolejnym krokiem milowym w obszarze zarządzania ofertami w programie lojalnościowym i poza nim. Co to oznacza w praktyce?
Przykład
Użytkownik biznesowy samodzielnie określa cele oraz ramy tego, co chce osiągnąć (np. definiuje obrót, wskaźnik LTV, ilość sprzedanego towaru), i zarządza repertuarem możliwych do zrealizowania działań, uwzględniając dostępne narzędzia, rodzaje i kanały komunikacji, oferty handlowe oraz lojalnościowe. Sztuczna inteligencja zestawia ze sobą odpowiednie parametry i rekomenduje działania, które przyniosą największy zwrot z inwestycji.
Inteligentne algorytmy są wykorzystywane przez marketerów do rozumienia danych. Zapewniają analitykę predykcyjną, która umożliwia podejmowanie lepszych decyzji dotyczących innowacji.
Podsumowanie
Sztuczna inteligencja nie musi oznaczać nadinteligentnych robotów, które pozbawią tysiące osób pracy. AI nie zastępuje całkowicie menedżera, ale zmienia charakter jego pracy i ją optymalizuje.
Do tej pory wiele organizacji postrzegało sztuczną inteligencję jako odległą przyszłość. Przy rosnącym znaczeniu i korzyściach z niej płynących jej wykorzystanie nie jest już tylko „nice to have”, ale „must have”.
Artykuł pochodzi z raportu