Długofalowe działanie zamiast pojedynczych akcji. To jeden z wyróżników współpracy między influencerami a markami na YouTubie w pierwszym półroczu 2021 r. Jakie współprace za szczególnie ciekawe uznali specjaliści z branży?
Opiniami dzielą się: Łukasz Kępiński, CEO i założyciel agencji social media influencer marketingu Tears of Joy, Kacper Pakuła, senior influencer manager w LTTM, Robert Sosnowski, CVO w Reach a Blogger oraz Olga Stachowicz, influencer group head w VMLY&R Poland.
Chcesz się dowiedzieć więcej na temat planowania, wdrażania oraz analizy skutecznych kampanii z liderami opinii? Sięgnij po „Marketera+” nr 6 (38) 2019 o influencer marketingu.
Słuchaj „Marketer+” Podcast
Łukasz Kępiński, CEO i założyciel Tears of Joy, agencji social media influencer marketingu. Wcześniej rozwijał dział social media w agencji K2.
W 2021 r. swoją własną historię stworzyła marka Tyskie z kampanią „Więcej nas łączy, niż dzieli”, prowadzoną w ramach platformy „Przejdźmy na TY”. Marka – nawiązując współpracę z Kanałem Sportowym i stając się partnerem słynnego „HejtParku” – sprawiła, że zarówno hasło, jak i sama idea „przechodzenia na TY” stały się tam bardzo… żywe.
Współpraca marki Tyskie Kompanii Piwowarskiej z Kanałem Sportowym
Odbiorcy programu niemal od razu zrozumieli, o co w tym wszystkim chodzi. Kiedy dzwonili do studia i zwracali się do prowadzących czy gości po imieniu, już na wstępie mogli poczuć się swobodniej i bliżej osób, które do tej pory mieli okazję jedynie widzieć lub słyszeć na ekranie czy w słuchawkach. Co więcej, nawet sami zaczęli używać hasła „przejdźmy na TY”.
Marka Tyskie pokazała więc, że lokowanie produktu w kampanii to jedno, ale stworzenie hasła reklamowego, które tak trwale zapisze się w języku – i zachowaniu! – danej społeczności, to już zdecydowanie wyższy poziom.
Kacper Pakuła, senior influencer manager w LTTM
Pierwsze półrocze 2021 r. obfitowało w wiele ciekawych współprac między influencerami a markami. Strategie i realizacje w bieżącym roku charakteryzuje wybór długofalowych działań zamiast pojedynczych akcji czy też tworzenie produktów wspólnie z twórcami, np. lody Kaktus i Dawid Kwiatkowski. Wyróżniały się na pewno kampanie, które wykorzystywały influencer marketing w innowacyjny sposób.
Współpraca marki Kaktus z Dawidem Kwiatkowskim
Erbud, największa, niezależna grupa budowlana w Polsce, przeprowadziła kampanię employer brandingową, opierając ją na założeniu kanału marki na YouTubie oraz na współpracy z największym kanałem eksploracyjnym w Polsce – Urbex History. Dzięki 7-odcinkowej serii video marka dotarła do setek tysięcy widzów, w tym potencjalnych talentów, które swoją dalszą ścieżkę kariery zechcą rozwijać w Erbud.
Współpraca kanału Urbex History z marką Erbud
Innowacyjną współpracą jest także współpraca Rafała Gębury (kanał „7 metrów pod ziemią”) z międzynarodową marką biurową myHive, pod którą działa m.in. Warsaw Spire. Rafał – znany ze swoich wywiadów raczej poniżej poziomu morza – tym razem z gośćmi rozmawiał na 38. piętrze coworkingowej przestrzeni w Warsaw Spire. Poruszał tematy związane z ekologią, a w odmienionym formacie gościli m.in. Maciej Orłoś i Katarzyna Gandor.
Współpraca Rafała Gębury – kanał „7 metrów pod ziemią” – z międzynarodową marką biurową myHive
Mówiąc o inspirujących działaniach, warto wspomnieć o programie „Social Stars”, w ramach którego aż 12 twórców, działających do tej pory w innych kanałach społecznościowych, poszerzyło swoją działalność także o YouTube’a. Głównym celem było zagospodarowanie niszy na platformie. Poruszane są kwestie m.in. inkluzywności osób niewidomych, zdrowego stylu życia, silver influencerów, statystyki czy gwary śląskiej.
„Mądra Babcia” – jeden z kanałów programu „Social Stars”
Robert Sosnowski, CVO w Reach a Blogger
W pierwszym półroczu 2021 r. chciałbym wyróżnić trzy współprace. Moim zdaniem, pierwsze miejsce należy do Katarzyny Gandor, która reklamuje Browar Namysłów. W tej współpracy podobają mi się m.in. dobry wybór influencerki do współpracy oraz staranna praca agencji i influencera w zakresie merytorycznego przygotowania filmu. Znajdziemy w nim wiele ciekawostek, które są podane w sposób lekki, niepozbawiony wdzięku i dość różnorodny w formie. Narracja jest ciekawa. Myślę, że czuć w tym szkołę Krzysztofa Gonciarza, choć zdjęcia są zdecydowanie bardziej kameralne i mniej epickie. Sekwencje z browaru są trochę przydługie, mogłyby mieć nieco większą dynamikę.
Współpraca Katarzyny Gandor z Browarem Namysłów
Drugie miejsce, w mojej ocenie, przypada reklamie Pyszne.pl za pośrednictwem kanału „Do Roboty”. Atuty tej współpracy to: energetyczna i dynamiczna realizacja, zróżnicowana praca kamery, wyrazistość, ciekawa i przytrzymująca uwagę widza narracja. Natomiast wadą tej realizacji jest dla nadmierne przesycenie brandingiem.
Współpraca kanału „Do Roboty” z marką Pyszne.pl
Trzecie miejsce przyznałem współpracy JDabrowsky z Empikiem w kontekście projektu Wirtualnych Targów Książki. Plus za naturalność, dystans, kameralność oraz warstwę osobistą w tym przekazie.
Współpraca JDabrowsky z Empikiem
Olga Stachowicz, influencer group head w VMLY&R Poland
Jednym z największych wyzwań, jakie dzisiaj stoją przed markami w sieci jest utrzymanie uwagi odbiorców – naszych potencjalnych klientów. Po pierwsze korzystają oni z więcej niż jednego medium społecznościowego, a po drugie – są na co dzień bombardowani ogromną ilością contentu, także tego o charakterze reklamowym. Zatem stworzenie czegoś unikatowego, wyróżniającego się jest największą sztuką.
Jak więc znaleźć sposób na to, aby w szczególności młodsze grupy internautów zechciały poświęcić więcej swojego czasu na jakąkolwiek dłuższą formę wideo w dobie krótkich form typu stories czy dynamicznie montowanych krótkich wideo na TikToku? Czy „wabikiem” mogą stać się rozpoznawalni influencerzy, którzy z tworzonym przez siebie contentem regularnie docierają do swoich zaangażowanych społeczności, a społeczność ta z własnej woli i na własne życzenie treści te ogląda?
Przykładem ciekawej współpracy jest akcja społeczna ING „Porozmawiajmy o pieniądzach”. Bank ING jako pierwszy w Polsce wykorzystuje siłę charakterystycznego dla YouTube’a za granicą formatu „commentary wideo”, w którym czterech topowych youtuberów z różnych kategorii tematycznych (Red Lipstick Monster – beauty, Karol Paciorek – lifestyle, Martin Stankiewicz – rozrywka, Izak – gaming i e-sport) podejmuje luźne rozmowy na temat szeroko pojętych finansów, próbując burzyć mit tego, że o pieniądzach nie powinno się rozmawiać. Jest merytorycznie (tematy rozmów oparte na badaniach), autentycznie (perspektywa i własne doświadczenia influencerów) i jakościowo (content jest nowoczesny i dostosowany do aktualnych potrzeb rynku).
Akcja społeczna ING „Porozmawiajmy o pieniądzach”
Sięgnij po „Marketera+” nr 4 (48) 2021. Znajdziesz w nim dodatek specjalny „Skuteczny wideomarketing w internecie”.