Chcesz wystartować z pierwszym kursem online, ale wciąż nie wiesz, jakie narzędzie wybrać? Przerażają Cię wysokie koszty, które będziesz musiał ponieść na starcie? Obawiasz się, że nie poradzisz sobie z obsługą? Nie wiesz, jakie rozwiązanie wybrać – abonament czy jednorazowy zakup? Na rynku dostępne jest narzędzie, dzięki któremu wszystkie te wątpliwości szybko znikną, a Ty będziesz mógł wybrać opcję dopasowaną do Twojej aktualnej sytuacji biznesowej. Poznaj platformę do tworzenia i sprzedaży kursów online – WP Idea.
Z tego artykułu dowiesz się:
- jakie są najbardziej popularne systemy do tworzenia kursów online,
- jakie zalety i wady mają narzędzia oparte na systemach typy SaaS oraz WordPress,
- jak funkcjonuje platforma do tworzenia i sprzedaży kursów online WP Idea.
Narzędzie to łączy w sobie zalety kilku różnych systemów kursowych i likwiduje ich wady. Innym słowem – skupia się na tym, co najlepsze, pomijając kwestie, których większość osób chce uniknąć, mi.in. prowizji czy narzuconych limitów.
Co oferuje rynek?
Zacznijmy jednak od początku. Żeby zrozumieć specyfikę działania i fenomen tego narzędzia, trzeba sprawdzić, jakie systemy do kursów online oferuje aktualnie rynek. Aby ułatwić analizę, skupmy się na dwóch najpopularniejszych.
Słuchaj „Marketer+” Podcast
Kursy możesz tworzyć dzięki systemom typu SaaS (ang. software as a service), czyli wybrać oprogramowanie w formie usługi lub działać w oparciu o system WordPress, wzbogacając go o dodatkowe pluginy, czyli wtyczki. Każde z tych rozwiązań ma swoje zalety i wady.
Na dobry początek
Jeżeli dopiero zaczynasz swoją przygodę z kursami i chcesz ograniczyć koszty na starcie, najlepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z systemu typu SaaS. Tutaj nie ma żadnej filozofii. Opłacasz abonament, logujesz się do systemu, ustawiasz wszystko zgodnie ze swoimi wymaganiami i działasz. Nie musisz być biegły w kwestiach technicznych, by wydawać kursy, ponieważ sprawami takimi jak serwer czy aktualizacje, zajmuje się dostawca oprogramowania.
Niestety takie rozwiązanie ma też kilka wad. Największy minus to utrata dostępu do konta i wszystkich danych w momencie, kiedy przestajesz płacić abonament. Poza tym w tego typu systemach często pobierana jest prowizja i dodatkowe opłaty, np. za korzystanie z niektórych funkcji. Problemem są też narzucane limity, które ograniczają liczbę opublikowanych kursów lub liczbę kursantów, która może uczestniczyć w danym kursie.
Plugin vs SaaS
A co mogą zaoferować pluginy do WordPressa? W dłuższej perspektywie jest to rozwiązanie bardziej opłacalne – płacisz raz i stajesz się właścicielem licencji, która pozwala Ci korzystać z pluginu bez limitów. Nie musisz się więc martwić, że wszystko przepadnie, gdy zrezygnujesz z abonamentu.
Pluginy mają jednak ten minus, że trzeba poświęcić dużo czasu na ich poprawne ustawienie i samodzielne zarządzanie całą infrastrukturą kursową. Jeśli jednak jesteś osobą, która lubi robić wszystko po swojemu, zyskasz dzięki temu większą swobodę działania i więcej możliwości, np. dostosowania wyglądu strony zgodnie z Twoimi oczekiwaniami.
Musisz jednak pamiętać, że każda dodatkowa ingerencja w system – m.in. zainstalowanie kolejnych wtyczek lub nawet aktualizacja jednej z nich – może sprawić, że stworzony przez Ciebie system przestanie poprawnie działać. W takiej sytuacji będziesz musiał na własną rękę poradzić sobie z problemem.
Podsumowując, żeby wydawać kursy przy pomocy pluginów, musisz dobrze radzić sobie z kwestiami technicznymi, a także mieć czas i ochotę na tego typu działania.
Jedyne takie narzędzie…
A teraz wyobraź sobie, że jest jedno narzędzie, które łączy w sobie zalety obu tych rozwiązań i likwiduje ich wady. Takim narzędzie jest platforma do tworzenia i sprzedaży kursów online WP Idea, która dostępna jest w dwóch wariantach:
- GO – usługa z serwerem i administracją (tzw. SaaS) w przystępnych miesięcznych opłatach,
- BOX – plugin, który przekształca system WordPress w platformę kursową.
Oba te warianty idealnie się uzupełniają i łączą ze sobą. A co najważniejsze, w każdym momencie możesz migrować z wersji GO do wersji BOX, uwzględniając poniesione wcześniej koszty. Takiego unikatowego rozwiązania nie oferuje nikt.
Szczegółowe porównanie znajdziesz tutaj.
Bez wad?
WP Idea GO to rozwiązanie idealne na start – nie obciąża zbytnio budżetu i odciąża w wielu kwestiach związanych z zarządzaniem całym systemem. Nie musisz martwić się sprawami związanymi z serwerem, hostingiem wideo czy aktualizacją platformy, ponieważ wszystkim zajmuje się doświadczony support.
Najważniejsze jest jednak to, że wersja GO pozbawiona jest typowych wad dla rozwiązań typu SaaS. Jakich dokładnie? W WP Idea GO nie ma nałożonych limitów, jeżeli chodzi o liczbę tworzonych kursów czy liczbę kursantów. Twórca ma więc dużą swobodę działania. Żeby wystartować z kursami, wybierasz jeden z trzech dostępnych pakietów cenowych i po prostu działasz! Nie ma tu żadnych prowizji.
A teraz najlepsze
Jeżeli martwisz się, że Twój pomysł z kursami może nie wypalić i wolisz zacząć od małych kroków, startujesz z wersją GO. Gdy widzisz, że kursy przynoszą dochody, migrujesz na wersję BOX i wykupujesz platformę z licencją na własność. Żaden system nie daje takiej swobody działania i tylu możliwości.
Wtyczka nadzwyczajna
WP Idea BOX, mimo że bazuje na technologii wtyczek, nie jest zwykłą wtyczką, ponieważ przekształca system WordPress w pełnowymiarową platformę do kursów. Co to dokładnie oznacza?
W WP Idei dopracowanych są setki szczegółów, które spójnie ze sobą działają. Przede wszystkim platforma jest w pełni zintegrowana z najpopularniejszymi:
- systemami płatności online (obsługuje też kryptowaluty),
- systemami fakturującymi,
- narzędziami do kampanii reklamowych (systemy mailingowe, Facebook itp.).
Poza tym platforma WP Idea posiada wbudowane szablony, które zostały zaprojektowane z myślą o kursach i kursantach, tak aby nauka była przyjemna i efektywna. W platformie jest też wbudowanych wiele funkcji pomocnych w tworzeniu i sprzedaży kursów, m.in. vouchery, quizy, generator certyfikatów, system raportów, opcja przedsprzedaży, generator linków sprzedażowych itp.
Nie jest to więc zwykły plugin, do którego trzeba dodać kolejne, by całość sprawnie działała. To kompletna platforma, która daje mnóstwo możliwości. Możesz ją wykorzystać m.in. jako:
- platformę do tworzenia i sprzedaży kursów online,
- platformę klubową,
- platformę streamingową,
- wewnętrzny system do szkoleń firmowych.
Testuj za darmo
Jeśli więc zaczynasz przygodę z kursami, to tylko z WP Ideą. Platformę możesz przetestować przez 15 dni za darmo i w tym czasie wypróbować wszystkie jej funkcje. Wystarczy zgłosić taką chęć pod adresem pytania@wpidea.pl lub skorzystać z formularza dostępnego na stronie wpidea.pl.
Materiał partnera