Polskie firmy w segmencie retail&fashion żyją jeszcze w przekonaniu, że należy osobno zarządzać kanałami online i offline; że konsumenci dzielą się na tych, którzy z racji oszczędności czasu wybierają zakupy przez internet, i na tych, którzy kupują w sposób tradycyjny. Nic bardziej mylnego.

Z tego artykułu dowiesz się:
- jak technologia wpływa na rozwój handlu,
- kim jest i czego oczekuje konsument digitalny,
- czym są sklepy digitalne i sprzedaż wielokanałowa – fikcją czy światowym trendem.
Rynek ewoluuje na tyle szybko, że za chwilę nie sposób będzie nadążyć za zachodzącymi w nim zmianami. Technologia bowiem na tak mocno ingeruje i jednocześnie zmienia dotychczasowe modele biznesowe, że nie sposób nadal funkcjonować wedle stereotypowych i konserwatywnych reguł. Technologia zrodziła konsumenta digitalnego, wyposażonego w smartfony i tablety, który kupuje „wszędzie”, używając urządzeń mobilnych. Dla przykładu: obecnie firmy zarządzające sieciami odzieżowymi, aby utrzymać dotychczasowy poziom sprzedaży i zainteresowanie marką, muszą uwzględniać wielokanałowość dotarcia ze swoją ofertą do klientów. Takie podejście gwarantuje skuteczne konkurowanie zarówno na płaszczyźnie galerii handlowej, jak i w internecie oraz w kanale m-commerce.
Kim jest konsument digitalny? To taki konsument, który chętnie sięga i wykorzystuje z jednej strony wszystkie tradycyjne możliwości i funkcje smartfonów i tabletów, a z drugiej implementuje te rozwiązania do swoich codziennych sytuacji zakupowych. To także konsument, który zaczyna korzystać z wielu kanałów zakupowych w jednym czasie, w zależności od swoich potrzeb i doraźnych preferencji. Na dobrą sprawę każdy z nas – chcąc, nie chcąc – chociażby w minimalnej skali już jest konsumentem digitalnym. Jak to wygląda w rzeczywistości?
Słuchaj „Marketer+” Podcast
W dzisiejszych czasach, jadąc na zakupy, nie chcemy tracić na nie zbyt dużo czasu. Tylko 3 na 10 klientów ma ochotę na shopping w tradycyjnej pierwotnej wersji, czyli takiej, kiedy upajamy się trwonieniem czasu na odwiedzanie licznych sklepów i przymierzanie niezliczonej ilości ubrań, butów, itp. Dzisiaj chcemy, a wręcz oczekujemy załatwienia naszych zakupów w sposób prosty, szybki, ale także atrakcyjny! Dlatego tak ważny jest wygląd nie tylko sklepów stacjonarnych, ale również ich wersji mobilnych i internetowych. A najlepiej, aby ich wizerunek i funkcjonalność były spójne i zintegrowane. Sprzedaż multichannel (wielokanałowa) to teraz niewątpliwie przyszłość dla handlu, szczególnie dla marek odzieżowych.
Tablet czy smartfon to w tej chwili narzędzia, które służą nam w różnych sytuacjach zakupowych. Na przykład odwiedzając sklep z odzieżą, już dziś możemy skanować metkę produktu (żakietu), na której umieszczono QR kod i dowiedzieć się więcej o samym ubraniu lub otrzymać podpowiedzi stylizacyjne. Coraz częściej wykorzystywane w działaniach VM (ang. virtual merchandising) są tzw. beacony umieszczone np. w manekinach, a na pewno największym zainteresowaniem cieszą się ekrany, które mogą spełniać wiele funkcji w zależności od ich rozmiarów i przeznaczenia. Jedne mogą prezentować ofertę marki, inne są ekranami dotykowymi, które dzięki integracji ze sklepem internetowym pozwalają od razu zakupić wybrany produkt. Fikcja? Nie. Najlepszym tego przykładem jest sklep marki Marks&Spencer w Amsterdamie.
Tak właśnie zaczyna się era sklepów digitalnych, które połączą wszystkie kanały w jeden uniwersalny, integrujący sposób zarządzania ofertą, marketingiem i sprzedażą.
Sklep digitalny to w tej chwili absolutna przyszłość w handlu. Zarządzający nie powinni obawiać się „ucieczki” klientów do sieci i inwestować tylko w rozwój kanałów e-commerce i m-commerce. Powinni raczej zintegrować wszystkie te kanały, czyniąc sklep stacjonarny digitalnym centrum zarządzania sprzedażą wielokanałową. Sklep wyposażony w narzędzia mobilne, digitalne pozwala konsumentom czerpać większe zadowolenie z dokonywanych zakupów, bo nie dość, że mogą być w sklepie swojej ulubionej marki, to jeszcze w nowoczesny sposób mogą obejrzeć prezentację kolekcji (np. emitowaną na wielkoformatowych ekranach), w wygodny i prosty sposób dokonać zakupów poprzez rozmieszczone w salonach np. tablety lub ekrany dotykowe podłączone do internetu i zintegrowane z e-sklepem danej marki.
Takie rozwiązania pozwalają zarządzającym zwiększyć atrakcyjność zakupów, zaspokoić oczekiwania klientów, a co za tym idzie – zwiększyć sprzedaż.

6 nieśmiertelnych technik marketingowych. Jak wykorzystać mechanizmy psychologiczne w komunikacji marki
Zastanawia Cię, jakie psychologiczne triki zapewniają sukces największym markom? Martwisz się, że Twoje kampanie mogą nie tylko nie zadziałać, ale nawet zaszkodzić wizerunkowi Twojej firmy? Chcesz się dowiedzieć, jak tworzyć kampanie, które angażują i sprzedają, bez manipulacji i ryzyka dla Twojego brandu?
Wniosek jest jeden – polska branża retail&fashion nie powinna obawiać się inwestycji w digitalne rozwiązania i integrację kanałów online z offline, bo zostanie w tyle za światowymi markami i sieciami, które już dziś stosują te rozwiązania.
[kreska]Warto doczytać:
1. Badanie „ShoppingShow – Konsument digitalny a wirtualna rzeczywistość”.
2. Koncepcja sklepów digitalnych.