Co przyniósł sierpień w świecie marketingu? Od startu platformy e-commerce Kauflandu, przez raporty o rosnącej roli influencerów i wysokiej dynamice wzrostu reklamy online, po zakończenie Igrzysk Olimpijskich 2024 w Paryżu. Sprawdź, co ciekawego wydarzyło się w branży w minionym miesiącu.
Z tego artykułu dowiesz się:
- jakie wnioski płyną z analizy Publicis Groupe dotyczącej rynku reklamy wideo,
- jak EY Future Consumer Index ocenia rosnącą rolę influencerów,
- które miasta w Europie Środkowo-Wschodniej mają największy potencjał na rynku dóbr luksusowych,
- jakie możliwości oferuje nowy marketplace Kauflandu w Polsce,
- dlaczego Carrefour rozbudowuje swoją platformę „Mój Carrefour”.
Reklama online z wysoką dynamiką wzrostu po pierwszym kwartale 2024
Z opublikowanego raportu IAB AdEx wynika, że w pierwszym kwartale 2024 r. rynek reklamy online w Polsce wzrósł o 13,7% w porównaniu do tego samego okresu w roku ubiegłym. Wartość tego segmentu wyniosła 1,921 mld zł. Co istotne, dynamika rozwoju reklamy cyfrowej była też wyższa niż na koniec 2023 r.
W torcie reklamowym nadal dominuje reklama graficzna, która obejmuje zarówno statyczny display, jak i wideo – udział wynosi tu 41.7%. SEM zajmuje drugą pozycję i odpowiada za prawie jedną trzecią wydatków na reklamę online. Na trzecim miejscu znalazły się ogłoszenia. Mimo ogólnych wzrostów reklama natywna oraz e-mail marketing odnotowały spadki.
W ujęciu wydatków na poszczególne branże handel pozostaje liderem, a największe wzrosty zanotowały segmenty „higiena i pielęgnacja” oraz „żywność”.
Fragment raportu IAB AdEx
Inwestycje reklamowe w wideo wzrosły w pierwszym półroczu 2024 o 11,2%
Z analizy Publicis Groupe wynika, że w pierwszym półroczu 2024 r. rynek reklamy wideo w Polsce zanotował wzrost o 11,2% i osiągnął wartość 3,27 mld zł. Istotny wpływ na ten wynik miały Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej, które znacząco zwiększyły inwestycje reklamowe w telewizji oraz wideo online.
Największy udział w rynku wideo miała telewizja linearna, która stanowiła 72,7% przychodów. Wzrost inwestycji w telewizję wyniósł 7,2% rok do roku, przy czym największy wzrost odnotowano w drugim kwartale 2024 r. Równocześnie segment wideo na platformach społecznościowych, takich jak YouTube, Meta czy TikTok, zanotował wzrost o 27,3%.
AI dla marketerów w praktyce
Nowy program! Dwa dni, dwa razy więcej wiedzy!
Jakie prompty przyniosą Ci oczekiwane rezultaty? Jak uniezależnić się od grafików i montażystów? Na co uważać przy korzystaniu ze sztucznej inteligencji? Wciąż pojawiają się nowe narzędzia, rozwiązania i sposoby na korzystanie z dostępnych programów. Ogrom tych wszystkich nowinek może przyprawić o zawrót głowy, pamiętaj jednak, że Twoja konkurencja nie śpi!
Zapisz się na kolejną odsłonę naszego szkolenia i zdobądź wiedzę na temat wykorzystania AI w marketingu. Poznaj insighty i triki, które pozwolą Ci np. bez problemu przeanalizować Twoją grupę docelową, wygenerować napisy do filmu czy stworzyć dowolną muzykę.
Z raportu wynika również, że w pierwszym półroczu 2024 r. YouTube po raz pierwszy wyprzedził tradycyjne kanały telewizyjne pod względem udziału w czasie oglądalności. Osiągnął wynik 8,0%, co wskazuje na rosnące znaczenie platform online w konsumpcji treści wideo.
Fragmenty analizy Publicis Groupe
Rośnie rola influencerów
Najnowsze badanie EY Future Consumer Index wskazuje, że rola influencerów w podejmowaniu decyzji zakupowych przez konsumentów stale rośnie. Aż 61% ankietowanych przyznało, że zakupiło produkt na podstawie rekomendacji twórców internetowych, a 74% uważa, że można im zaufać.
Co ciekawe, większym zaufaniem cieszą się mikroinfluencerzy i niszowi eksperci, a nie celebryci, co świadczy o rosnącym znaczeniu autentyczności w komunikacji marketingowej.
Badanie EY Future Consumer Index wskazuje, że jedynie 25% konsumentów śledzi influencerów ze względu na ich sławę, podczas gdy 49% ceni ich za wartościowe treści. Dodatkowo 43% konsumentów zwraca uwagę na to, czy treści są zabawne. Warto zatem stawiać na aspekt rozrywkowy w komunikacji z odbiorcami.
Wzrost znaczenia influencerów idzie w parze ze zmianą podejścia konsumentów do zakupów. Aż 63% ankietowanych deklaruje, że odczuwa mniejszą presję, aby podążać za najnowszymi trendami modowymi. Jednocześnie 72% konsumentów zamierza bardziej koncentrować się na stosunku jakości do ceny.
Colliers – podsumowanie rynku dóbr luksusowych w regionie CEE-6
Z raportu Colliers „Luxury Retail Brands in CEE-6” wynika, że region Europy Środkowo-Wschodniej staje się coraz bardziej atrakcyjny dla marek luksusowych, a kluczowymi czynnikami są wzrost lokalnej zamożności i potencjał turystyczny. Czechy wyróżniają się jako najbardziej dojrzały rynek z Pragą na czele, która przyciąga marki wysokiej klasy dzięki dobrze rozwiniętej infrastrukturze handlowej.
Warszawa, choć jeszcze na etapie rozwoju, ma duży potencjał wzrostu. Stolica Polski przyciąga zagraniczne marki dzięki strategicznemu położeniu, rozwiniętej infrastrukturze oraz inicjatywom rewitalizacji przestrzeni publicznych. Obecność luksusowych marek w Warszawie jest coraz bardziej widoczna, zwłaszcza w okolicach ulicy Nowy Świat, Placu Trzech Krzyży i w pobliżu Starego Miasta, gdzie znajdują się najważniejsze luksusowe sklepy i butiki.
Pomimo że Polska wciąż ustępuje Czechom pod względem dojrzałości rynku, to rosnący dochód rozporządzalny i dążenie do zachodniego stylu życia mogą sprawić, że w nadchodzących latach Warszawa stanie się ważnym ośrodkiem luksusowego handlu w regionie.
Fragment raportu Colliers
GLS rozszerza sieć odbioru i nadawania paczek dzięki współpracy z Lidlem
GLS nawiązał współpracę z Lidlem, dzięki czemu klienci sieci mogą odbierać i nadawać paczki w ponad 900 sklepach w całej Polsce. To największe dotychczas partnerstwo GLS z siecią detaliczną w kraju. Usługi kurierskie tej marki, takie jak odbiór przesyłek oraz nadawanie zwrotów, są teraz dostępne w godzinach otwarcia sklepów, co pozwala klientom na załatwienie tych spraw przy okazji codziennych zakupów.
Dzięki tej współpracy GLS znacząco rozbudowuje swoją sieć punktów odbioru i nadawania paczek. Partnerstwo z Lidlem przyczynia się również do realizacji strategii zrównoważonego rozwoju GLS poprzez zmniejszenie emisji CO2 związanej z dostawami poza domem.
Kaufland uruchamia swój marketplace w Polsce i wprowadza nowe rozwiązania personalizujące oferty w programie lojalnościowym
Marka Kaufland uruchomiła swoją platformę e-commerce w Polsce i umożliwiła klientom dostęp do oferty stacjonarnych sklepów oraz ponad dwóch milionów produktów na Kaufland Marketplace. Produkty te zostały pogrupowane w ponad 6400 kategorii, a zakupy online mogą być dostarczone bezpośrednio do domu.
Platforma współpracuje z zewnętrznymi sprzedawcami, którzy mogą oferować swoje produkty nie tylko w Polsce, lecz także na rynkach międzynarodowych, takich jak Niemcy, Czechy i Słowacja. Dzięki temu debiutowi Kaufland planuje umocnić swoją pozycję na polskim rynku e-commerce i zaoferować klientom szeroki wybór produktów dostępnych online.
Marka wprowadza również nowy poziom personalizacji w swoim programie lojalnościowym Kaufland Card. Tym samym odpowiada na rosnące oczekiwania konsumentów dotyczące spersonalizowanych ofert.
Ponad 4 mln osób, które dołączyły do programu, mogą teraz korzystać z ofert, kuponów i promocji dostosowanych do ich wcześniejszych zakupów i preferencji. Podejście to, oparte na analizie zachowań klientów, ma na celu zwiększenie satysfakcji użytkowników i lojalności wobec marki.
Carrefour rozbudowuje swoją platformę lojalnościową „Mój Carrefour”
Carrefour planuje dalszy rozwój swojego programu lojalnościowego i platformy „Mój Carrefour” we współpracy z dostawcami i partnerami biznesowymi. Dzięki dostarczeniu im szczegółowej wiedzy o klientach będą mogli oni organizować bardziej efektywne akcje promocyjne, które skuteczniej przyciągają i zatrzymują klientów.
Dostęp do tych informacji oraz narzędzi oferowanych przez platformę umożliwia realizację konkretnych celów sprzedażowych zarówno w krótkim, jak i długim terminie.
Istotnym elementem programu lojalnościowego jest aplikacja mobilna. Łączy ona w sobie różnorodne funkcje, które ułatwiają zakupy. Jej zaawansowane możliwości, takie jak oferty spersonalizowane czy multipartnerskie, kupony i akcje promocyjne czy też możliwość sprawdzenia ceny produktu w sklepie, czynią ją centralnym narzędziem w budowaniu relacji z klientami oraz w zwiększaniu ich zaangażowania.
Kampanie reklamowe w trakcie Igrzysk Olimpijskich w Paryżu
Podczas Igrzysk Olimpijskich 2024 w Paryżu wiele marek zaprezentowało kreatywne kampanie, które przyciągnęły uwagę widzów na całym świecie. Wśród nich wyróżniał się m.in. Samsung, który umożliwił medalistom wykonywanie „victory selfie” przy użyciu limitowanej edycji smartfonów Galaxy Z Flip6. Był to ruch, który doskonale połączył emocje sportowe z promocją technologii.
Inne marki również postawiły na oryginalność i autentyczność w swoich działaniach. Przykładowo, adidas skoncentrował się na wyzwaniach związanych z presją w sporcie i zaangażował do kampanii znanych sportowców.
Omega skupiła się na podkreśleniu związku Paryża ze sportem. Stworzyła kampanię, która łączyła ikoniczne miejsca miasta z olimpijskimi zmaganiami. Natomiast Parmigiano Reggiano zdobył uwagę dzięki nietypowej sesji zdjęciowej z udziałem włoskiej gimnastyczki i parmezanu.
Więcej o reklamowych sukcesach podczas tegorocznych igrzysk możesz przeczytać w artykule „Reklamowa strona Igrzysk Olimpijskich 2024 w Paryżu. Które marki skutecznie przyciągnęły uwagę?”.
Reklama miesiąca wg redakcji „Marketera+”
Chyba nie ma w polskim internecie osoby, która nie widziałaby viralowej już reklamy Elements Hotel i SPA. W ciągu kilku dni na TikToku została ona wyświetlona ponad 3 mln razy, a w sieci pojawiło się już wiele przeróbek reklamy w wykonaniu innych marek.
W krótkim spocie, który wykorzystuje trend na TikToku, przedstawicielka hotelu z poważną miną prezentuje odbiorcom poszczególne jego miejsca. Okrasza je przy tym krótkim komentarzem, np. „tu się meldujecie”, „tu piciu” czy też „tu się pływa”. Dzięki prostocie i humorystycznemu wydźwiękowi reklama spodobała się internautom i szybko stała się viralem.