Najbliższe lata zapowiadają niezwykle przełomowy dla handlu detalicznego okres. Detaliści świadomi potencjału nowych technologii i potrzeb klientów coraz bardziej otwarci będą na ich wdrożenia w swoich przedsiębiorstwach. Innowacyjne rozwiązania pomogą im nie tylko w bardziej kompleksowy sposób odpowiedzieć na oczekiwania klientów, ale i zbudować, opartą na innowacjach, przewagę konkurencyjną.
Z tego artykułu dowiesz się:
- jakie technologie cieszą się największym zainteresowaniem detalistów,
- jaki są obszary wykorzystania nowych technologii w branży detalicznej,
- jak nowe technologie wpływają na budowanie przewag konkurencyjnych w handlu detalicznym,
- jaka jest rola nowych technologii w oferowaniu unikalnych doświadczeń klienta.
Dzisiejsi konsumenci to świadomi smart shopperzy, którzy cenią swój czas i wygodę. Tego też właśnie oczekują od detalistów, dlatego coraz większego znaczenia nabiera dogłębne poznanie potrzeb i preferencji nabywców oraz spersonalizowana komunikacja i oferowanie właściwych produktów we właściwym miejscu i czasie.
Beacony
Technologią, do której detaliści nabierają coraz większego zaufania są beacony. Liczne studia przypadków wykorzystania tych małych nadajników oraz historie sukcesu sprawiają, że przedsiębiorcy coraz chętniej chcą wykorzystywać ich potencjał we własnym biznesie. A jest on, mimo małego rozmiaru sensorów, naprawdę duży – począwszy od wspierania pomiaru ruchu użytkowników, przez usprawnienie gospodarki zapasowo-magazynowej, po komunikację z klientami w miejscu sprzedaży. Badania przeprowadzone przez Retail Systems Research wykazały, że już niemal 25% detalistów ze Stanów Zjednoczonych z sukcesem zaimplementowało w swoich przedsiębiorstwach technologię opartą na beaconach (dane na luty 2016). Co więcej, według przewidywań portalu Statista na 2016 rok komunikaty związane z wykorzystaniem beaconów przyczyniły się do generacji ponad 40 miliardów dolarów sprzedaży w handlu detalicznym w Stanach Zjednoczonych.
Słuchaj „Marketer+” Podcast
Sygnał pochodzący z beaconów, wykorzystujący technologię Bluetooth Smart i odebrany przez aplikację mobilną na telefonie użytkownika pozwala nawiązać kontakt z klientem podczas jego wizyty w sklepie czy centrum handlowym. Możliwość precyzyjnego zlokalizowania klienta to dla detalistów szansa zarówno na poznanie jego zachowań w obrębie punktu sprzedaży, jak i zwiększenie jego komfortu. Dzisiejsze centra handlowe to wielkoobszarowe placówki liczące nawet kilkaset tysięcy metrów kwadratowych. Znalezienie konkretnego punktu w miejscu wypełnionym setkami sklepów potrafi być dla konsumentów sporym utrudnieniem. Naprzeciw temu problemowi wychodzi właśnie nawigowanie klientów po zamkniętym obiekcie poprzez beacony. Dzięki aplikacji mobilnej centrum handlowego klient może znaleźć najszybszą trasę do określonego punktu, oszczędzając tym samym swój czas i zwiększając wygodę zakupów.
Pamiętać należy, że rozwiązania oparte na sygnale beaconów nie są zarezerwowane jedynie dla centrów handlowych, ale i dla mniejszych sklepów. Platformy umożliwiające korzystanie z potencjału analityki powierzchni stacjonarnych oferują często swoją usługę w różnych wariantach, w tym także w wersji dostosowanej do specyfiki działania małych i średnich przedsiębiorstw.
Artificial Intelligence
Technologia, która w 2016 roku cieszyła się dużym zainteresowaniem to Artificial Intelligence (AI). To silna broń w rękach marketerów, która pozwala im korzystać nie tylko z ustrukturyzowanych danych, ale przede wszystkim umożliwia im łączenie ich z zasobami, których użycie dotychczas było utrudnione z uwagi na ich nieuporządkowanie i trudność w przetworzeniu. Dzięki temu detaliści otrzymują pełny obraz szybko zmieniających się potrzeb konsumentów.
Przykład:
Na rynku można obserwować już takie wdrożenia AI, jak narzędzie GWIN (Gift When You Need), które pomaga konsumentom dobrać właściwy pod względem okazji i odbiorcy prezent. Dzięki serii zapytań, coraz lepiej poznaje preferencje i dedukuje, jaki prezent może być najbardziej odpowiedni dla danej osoby. Dane pochodzące z interakcji zostają wzbogacone o takie źródła, jak trendy zakupowe konsumentów czy ich zachowania.
Pozytywny stosunek do zastosowań AI w handlu wyrażają konsumenci. Badania przeprowadzone przez Sonar pokazują, że 70% generacji Y ze Stanów Zjednoczonych i 62% z Wielkiej Brytanii docenia marki, które wykorzystują AI w dostarczaniu bardziej atrakcyjnych produktów. Co więcej, odpowiednio 72 i 64% z nich jest zdania, że rozwój tej technologii pozwala przewidywać detalistom ich przyszłe zainteresowania jeśli chodzi o oferowane produkty. W tym też właśnie swojej szansy upatrują marketerzy, którzy wykorzystują potencjał AI dla lepszego zrozumienia konsumentów i ich pobudek, a co za tym idzie kreowania ich nowych potrzeb i stymulowania obecnych.
Rola smartfonów i omnichannel
Coraz więcej uwagi w procesie unowocześniania sprzedaży zyskują dzisiaj także smartfony. Detaliści chcący odnieść sukces sprzedażowy, zmuszeni są do kierowania swoich aktywności właśnie w stronę nowatorskiego wykorzystania telefonów komórkowych, które zwykło się już nazywać witryną sklepową jutra. Przewidywania jednostek badawczych takich, jak Economist Intelligence Unit wskazują, że do 2020 roku smartfony zdominują handel zarówno pod względem oferowania komunikacji bliskiego zasięgu (NFC), jak i wykorzystania ich możliwości geolokalizacji. Smartfony mają szansę stać się głównym kanałem komunikacji, wyprzedzając tym samym strony internetowe, centra telefonicznej obsługi klienta czy kontakt mailowy.
Stały postęp technologii w komunikacji zmusza detalistów do zrewidowania swoich strategii marketingowych i uzupełnienia ich o docieranie do klienta poprzez różnorodne kanały. Wciąż rosnąca liczba użytkowników internetu, zwłaszcza grupy korzystającej z urządzeń mobilnych, przyczyniła się do wzrostu zainteresowania omnichannel, które przestaje już być nowością, a coraz częściej staje się wręcz wymogiem i warunkiem utrzymania się przedsiębiorstwa na rynku. Za zmieniającymi się nawykami konsumentów muszą iść odpowiadające na te zmiany nowe modele sprzedaży i komunikacji.
Omnichannel potrafi przyczyniać się zarówno do budowania przewagi rynkowej danego detalisty, jak i do spadku jego pozycji w stosunku do konkurencji. Nieprzemyślana i niespójna strategia, zarówno pod względem komunikacji, jak i cen w poszczególnych kanałach może skutecznie zniechęcić konsumentów i zaprzepaścić wcześniejsze starania.
Virtual reality
Virtual reality (VR) z rozmachem wkracza do świata marketingu i sprzedaży. Szacuje się, że do końca 2017 roku całkowita sprzedaż urządzeń VR osiągnie poziom 70 milionów dolarów (Superdata prediction, 2015). Obszarem do wykorzystania technologii VR są między innymi wirtualne przymierzalnie. Konsumenci chcą wygody, a wirtualna przymierzalnia pozwala nie tylko ułatwić proces kupowania ubrań, ale i rozszerzyć go o inspirujące doświadczenia. 63% konsumentów twierdzi, że byliby zainteresowani przymierzalniami wyposażonymi w technologię VR, które pozwoliłyby im wirtualnie przymierzać ubrania podczas wizyty w sklepie (Walker Sands Future of retail 2016). Innym przykładem wspomagania sprzedaży poprzez VR są sklepy wnętrzarskie i markety budowlane – nic tak dobrze nie wpływa na pozytywne zakończenie procesu zakupowego, jak zwizualizowanie efektu końcowego.
Wykorzystanie możliwości VR w handlu detalicznym to doskonały sposób na integrowanie świata rzeczywistego z wirtualnym, a przez to zacieranie granic między sprzedażą online i offline. Integracja doświadczeń obu tych światów otwiera detalistom nową drogę prowadzenia całego procesu sprzedaży i nawiązywania relacji z klientem.
Konsumenci wybierają detalistów, którzy cenią ich czas i wygodę
Przyszłość handlu detalicznego skupiona będzie wokół technologii i jej wykorzystania w celu oferowania coraz to bardziej unikalnych doświadczeń, które przyczynią się do budowania trwałych więzi klienta z marką. Niebagatelne znaczenie dla całej podróży zakupowej klienta ma właśnie jego wygoda. Beacony, które ułatwiają poruszanie się po obiekcie i upraszczają do minimum korzystanie z programów lojalnościowych czy Artificial Intelligence, która pozwala poznawać pobudki klientów i ich przyszłe potrzeby dla jeszcze bardziej dopasowanych do ich wymagań produktów i usług to właśnie narzędzia, które mają pomóc detalistom osiągnąć efekt “wow” i dać im szansę na wybicie się ponad konkurencję.