Nie słuchasz jeszcze podcastów, ale chciałbyś spróbować? A może wysłuchałeś kilku odcinków na odtwarzaczu umieszczonym na stronie internetowej i nie jest to dla Ciebie wygodne? W tym artykule opiszę kilka wartych uwagi aplikacji, dzięki którym słuchanie podcastów nie tylko będzie prostsze i przyjemniejsze, lecz także nie będzie wymagało podłączenia do internetu, czy też siedzenia przy komputerze.
Z tego artykułu dowiesz się:
- na co zwrócić uwagę przy wyborze aplikacji do słuchania podcastów,
- jakie są najpopularniejsze aplikacje do słuchania podcastów.
Aplikacje, nie tylko podcastowe, mają tę zaletę, że zawsze można je zmienić na inne, więc wybór nie jest dla Ciebie wiążący. Ale jeśli nie lubisz testować wielu aplikacji – nawet w ramach ich podstawowych, bezpłatnych funkcji – to przy wyborze tej, którą zainstalujesz, zwracaj uwagę na kilka aspektów:
- czy istnieje możliwość przyśpieszenia lub zwolnienia odsłuchu oraz w jakich zakresach i o ile,
- jakie są możliwości porządkowania pobranych podcastów, czy można je grupować w kategorie lub listy odtwarzania,
- czy istnieje opcja ustawienia czasu samoistnego zatrzymania odtwarzania, np. jeśli słuchasz podcastu podczas zasypiania,
- czy aplikacja zapamiętuje moment zatrzymania odsłuchu i kolejne jego włączenie nie skutkuje odtwarzaniem odcinka od początku,
- jakie są opcje subskrybowania podcastów, np. czy można uniemożliwić automatyczne pobieranie nowych odcinków lub ograniczyć ich liczbę,
- czy można poprawić dźwięk przez usunięcie odgłosów z tła nagrania i innych zakłóceń,
- czy można ustawić pomijanie intra i outra, czyli wstępu i zakończenia, które zazwyczaj są takie same w każdym odcinku danej audycji,
- czy można ustawić automatyczne usuwanie cichych momentów w celu przyśpieszenia odsłuchu,
- czy można ograniczyć pobieranie tylko do sytuacji, w których jesteś podłączony do wi-fi.
Aplikacji do słuchania podcastów jest naprawdę wiele, dlatego przedstawię tylko te najczęściej wybierane w App Store i Google Play.
Słuchaj „Marketer+” Podcast
Zacznijmy od aplikacji stworzonych przez Apple (iOS) i Google (Android), które są całkowicie darmowe. To odpowiednio: Podcasty (App Store) i Podcasty Google (Google Play). Mimo że aplikacja Google’a istnieje stosunkowo od niedawna, to oba rozwiązania mają podobne funkcje, jeśli chodzi o te najbardziej przydatne opcje.
Podcasty Google
Najważniejsze funkcje aplikacji to:
- integracja z asystentem głosowym,
- zmiana szybkości odtwarzania – możliwość przyśpieszenia lub zwolnienia (w ograniczonym zakresie),
- pomijanie cichych fragmentów,
- odkrywanie nowych audycji na podstawie historii odtwarzania.
Brak w niej niestety możliwości komentowania i oceniania podcastów.
Ponadto Podcasty Google nie cieszą się dobrą opinią. Recenzje w sklepie Google’a wskazują na takie problemy jak:
- przerywanie odtwarzania,
- irytujące powiadomienia,
- ciągłe odtwarzanie tego samego odcinka,
- niekontrolowane wychodzenie z aplikacji.
Podcasty (Apple Podcast)
Narzędzie Apple’a jest aplikacją systemową, czyli zainstalowaną w wersji fabrycznej. Podobnie jak Podcasty Google, także i ona nie jest idealna. U wielu użytkowników nie działa poprawnie (np. zamyka się samoistnie w czasie odtwarzania). Nie ma w niej opcji usuwania fragmentów ciszy, na co pozwala aplikacja Google’a.
Jednak propozycja Apple’a ma funkcję nieocenioną z punktu widzenia podcastera: słuchacze mogą w niej oceniać audycje (przyznawać gwiazdki) i zostawiać recenzje. Dzięki temu podcasterzy otrzymują informację zwrotną, która pozwala im udoskonalać swoje nagrania. Ponadto im lepsza ocena w iTunes (średnia z liczby i wysokości ocen), tym większa szansa, że podcast będzie polecany innym i zyska wyższą popularność.
Pamiętaj
Jeśli masz możliwość, wystaw swoim ulubionym audycjom podcastowym wysoką ocenę i napisz pozytywną recenzję. W ten sposób możesz podziękować ich twórcom za to, co robią.
Spotify
Mimo że nie jest to typowa aplikacja podcastowa, to właśnie dzięki niej popularność podcastów w Polsce tak mocno poszybowała w górę. Spotify wyświadczyło rynkowi podcastowemu ogromną przysługę, gdy wprowadziło możliwość odsłuchu audycji. W aplikacji jest osobna sekcja poświęcona podcastom, a ostatnio wdrożono także opcję dodawania konkretnych odcinków do playlist. Jeśli chodzi o główne funkcje aplikacji, to warto wspomnieć, że możesz:
- zmienić prędkość odtwarzania, a także zatrzymać je po określonym czasie,
- dodać odcinek do kolejki odtwarzania,
- w prosty sposób udostępnić odcinek w relacji na Instagramie z klikalnym linkiem prowadzącym bezpośrednio do odcinka na Spotify.
Pamiętaj
Linki w relacjach na Instagramie mogą być dodawane tylko przez te profile, które mają ponad 10 tys. obserwujących. Jeśli jednak udostępniasz coś ze Spotify, to ograniczenie znika.
Czytaj także: 10 podcastów nie tylko o biznesie, które warto znać
Castbox
To aplikacja dostępna zarówno na Androidzie, jak i na iOS. Na podstawie jej ocen i liczby pobrań widać, że cieszy się ona dużą popularnością. Ponadto została wyróżniona m.in. w kategoriach Android Excellence App 2017, Top Trending Apps i Most Entertaining w ramach Google Play. Jest także często aktualizowana, a w jej ulepszaniu bierze się pod uwagę sugestie użytkowników (widać to w komentarzach m.in. w Google Play). Istnieje zarówno w formie aplikacji na telefon, jak i w wersji przeglądarkowej.
Pozwala na komentowanie podcastów i wymienianie się opiniami o nich z innymi. Pozostałe funkcje aplikacji warte uwagi to:
- możliwość odkrywania nowych audycji dzięki spersonalizowanym rekomendacjom opartym na zasubskrybowanych kanałach oraz historii odtwarzania,
- współpraca z asystentami głosowymi oraz zapewnienie synchronizacji między różnymi typami urządzeń, np. iphone’em a apple watchem,
- wyłącznik czasowy (możliwość zatrzymania odtwarzania w określonym momencie),
- funkcje przyśpieszania lub zwalniania odtwarzania i usuwania cichych momentów,
- możliwość zaimportowania ulubionych podcastów z innych aplikacji.
Podcast Addict
To aplikacja dostępna wyłącznie na telefonach z systemem Android, ale została już zainstalowana ponad 5 mln razy, co jest naprawdę imponującą liczbą. Podobnie jak poprzednie aplikacje pozwala odkrywać nowe audycje na bazie już zasubskrybowanych podcastów i historii odtwarzania. Tu także istnieje możliwość zmiany prędkości odtwarzania czy pomijania momentów ciszy.
Aplikacja ponadto:
- pozwala na tworzenie wielu list odtwarzania,
- oferuje zaawansowane zarządzanie subskrypcjami, np. ustawienie automatycznego pobierania nowych odcinków,
- tworzy kopie zapasowe subskrypcji,
- pokazuje recenzje,
- zawiera widżety do umieszczenia na pulpicie telefonu,
- ma funkcję dodawania zakładek i notatek,
- działa jako samodzielny odtwarzacz (mp3, audiobook, pliki lokalne, streaming).
Castro Podcasts
To z kolei aplikacja dostępna jedynie na iphone’ach. Jest w niej opcja zmiany prędkości i głośności odtwarzania oraz pomijania ciszy (w wersji płatnej). Nowe odcinki subskrybowanych podcastów wpadają do tzw. inboxa, z którego możesz wybrać te, które chcesz pobrać na telefon w celu późniejszego odtworzenia.
Dodatkowo możesz ustalić, czy dany odcinek ma trafić na górę czy na dół listy odtwarzania, a przesłuchane audycje – dodać do ulubionych, aby odsłuchać je ponownie w przyszłości. Na odnalezienie już przesłuchanych odcinków pozwala także zakładka „Archiwum”. Dzięki obsłudze CarPlay powiązanej z Siri możesz zarządzać odtwarzaniem bez odrywania wzroku od drogi. Ułatwienie sterowania aktualnie słuchanym odcinkiem jest możliwe także za pośrednictwem apple watcha.
Dodatkowo w wersji płatnej:
- funkcja Enhance Voice sama zwiększa głośność odtwarzania np. w zatłoczonych i gwarnych miejscach,
- możesz pominąć intro i outro odcinka,
- możesz dobrać odrębne ustawienia do poszczególnych subskrypcji.
Jak widzisz, wiele z opisanych aplikacji ma podobne funkcje, ale to dlatego, że przedstawiłam tylko te najciekawsze. To, którą wybierzesz, zależy od Twoich osobistych preferencji. Mam jednak nadzieję, że ułatwiłam Ci to zadanie i wiesz już, na jakie ciekawe funkcje warto zwracać uwagę przy wyborze aplikacji do słuchania podcastów.