Nie ulega wątpliwości, że wideo jest jednym z głównych trendów marketingowych w 2015 roku. Oglądanie go w internecie spopularyzowały wyszukiwarka filmów YouTube i platformy VOD. Google umożliwił emitowanie reklam wideo w AdWords już w kwietniu 2012 roku. Na Facebooku nowy format reklamowy pojawił się dwa lata później, w marcu 2014 roku, zaś na Twitterze dopiero w czerwcu 2015 roku. Według prognoz już pod koniec 2016 roku więcej użytkowników będzie oglądało wideo na swoim urządzeniu mobilnym niż w telewizji. Wynika to ze zmiany sposobu konsumpcji mediów, czego przykładem jest używanie w komunikacji z innymi użytkownikami aplikacji społecznościowych na urządzeniach mobilnych, w których dominuje udostępnianie treści wideo. Jak zatem dotrzeć do użytkowników smartfonów i tabletów z komercyjną reklamą wideo?
Reklama wideo
Rozwiązań jest kilka. Można skorzystać z możliwości wyświetlania reklam wideo po zalogowaniu się na YouTubie, Facebooku czy Twitterze albo zastosować bardziej nowatorskie rozwiązanie: wyświetlanie reklam wideo dzięki SMS-om. To właśnie za sprawą krótkich 160-znakowych wiadomości tekstowych agencja zintegrowanego performance marketingu ClickQuickNow jako pierwsza w Polsce opracowała skuteczny sposób dotarcia do użytkowników smartfonów. Video mailing w SMS-ach to pierwsze na rynku w Polsce narzędzie dla reklamodawców, które łączy działania video marketingu z klasycznym mobile marketingiem, czyli wysyłaniem wiadomości SMS. Tylko w 2014 roku w Polsce zostało wysłanych ponad 51,9 mld SMS-ów, tak więc potencjał rynku reklamy w mobile marketingu jest ogromny.
W video mailingu zastosowano kilka rozwiązań znanych z innego produktu CQN, a mianowicie m-mailingu (e-mailingu w SMS-ach). Różnica polega na tym, że w miejsce kreacji HTML pojawia się teraz 30- lub 60-sekundowe wideo. To właśnie przekierowywanie użytkowników na responsywne strony internetowe CQN umożliwia połączenie świata mobile marketingu (SMS-y) z online marketingiem (internet). Co więcej, zamieszczanie linków w SMS-ach pozwala wyświetlać reklamy bez konieczności logowania się przez użytkownika na poczcie lub portalu.
Słuchaj „Marketer+” Podcast
Video mailing w SMS-ach
Video mailing polega na tym, że użytkownik otrzymuje od CQN wysłaną na zlecenie reklamodawcy wiadomość SMS z linkiem. Po kliknięciu w URL zawarty w SMS-ie użytkownik jest przekierowywany na responsywną stronę internetową w domenie CQN, na której jest odtwarzane wideo reklamodawcy. Zatem podobnie jak w e-mailingu użytkownik najpierw otwiera wiadomość (klika w link w SMS-ie), aby zobaczyć reklamę graficzną – różnica polega na tym, że zamiast statycznej kreacji HTML odtwarzane jest wideo. W e-mailingu nie jest możliwe zamieszczenie pełnometrażowego wideo, ponieważ zarówno waga kreacji HTML, jak i sam skrypt nie pozwalają na ich przesłanie, stąd często stosowany jest kadr wideo w formie zrzutu ekranu w kreacji HTML. W video mailingu w SMS-ach od razu po przekierowaniu użytkownika na responsywną stronę CQN możliwe staje się odtworzenie całego materiału. Reklama wideo ładuje się od razu na smartfonie użytkownika, co doskonale ilustruje grafika na następnej stronie.
[opis]Reklama wideo ładująca się na smartfonie użytkownika po kliknięciu w link (otwarcie SMS-a)[/opis]
Performance marketing w SMS-ach
Dzięki temu rozwiązaniu po raz pierwszy możliwe jest zmierzenie otwieralności SMS-ów (OR – kliknięcie w link w SMS-ie), klikalności w SMS-y (CTR – kliknięcie w kreację HTML na stronie CQN) i konwersji z SMS-ów (CR – wykonanie akcji na stronie CQN i reklamodawcy). Czynność, którą wykona użytkownik, zależy już od scenariusza i modelu rozliczenia kampanii SMS-owej, ponieważ po kliknięciu w kreację HTML na smartfonie (CPC) użytkownik może również wypełnić formularz kontaktowy (CPL), złożyć zamówienie (CPO), dokonać transakcji (CPS) lub pobrać aplikację (CPD). W przypadku video mailingu możliwe jest przede wszystkim rozliczenie kampanii SMS-owej za obejrzenie wideo (CPV) – to model znany z YouTube’a. W ten sposób na responsywną stronę docelową reklamodawcy, tzw. landing page, przygotowaną dla smartfonów trafia dopiero ten użytkownik, który w świadomy sposób kliknie w kreację wideo reklamodawcy lub obejrzy ją do końca i który jest naprawdę zainteresowany poznaniem szczegółów wiadomości SMS-owej.
Video mailing realizowany na responsywnej stronie internetowej CQN ma również tę zaletę, że w tym samym czasie nie są na niej emitowane inne reklamy, jak dzieje się to na YouTubie czy Facebooku. Użytkownik, który otworzy wiadomość SMS (kliknie w link w SMS-ie), ogląda tylko wideo reklamodawcy. Stąd możliwe jest również rozliczenie kampanii SMS-owej w modelu wizerunkowym (CPM) za dotarcie do wybranej grupy docelowej reklamodawcy.
Baza CQN
Video mailing w SMS-ach pozwala reklamodawcom dotrzeć do ponad 2,3 mln użytkowników bazy CQN. Budowana jest ona od ponad 6 lat i powstaje w wyniku rejestracji użytkowników w serwisach internetowych CQN. Profil bazy CQN jest przekrojem osobowości polskiego internauty, który codziennie jest aktywny na największych polskich serwisach internetowych, takich jak: wp.pl, interia.pl, o2.pl, onet.pl, money.pl, gazeta.pl,
skąd pozyskiwany jest ruch. W odróżnieniu od licznych podmiotów CQN nie udostępnia swojej bazy na rynku, a jedynie wykorzystuje ją do realizacji prowadzonych przez siebie kampanii e-mailowych, SMS-owych, telefonicznych oraz internetowych na zlecenie reklamodawców. Jest to jedna z największych baz konsumenckich na rynku w Polsce z aktualnymi numerami telefonów komórkowych, adresami e-mailowymi oraz stosownymi zgodami na przekazywanie informacji handlowych i marketingowych drogą elektroniczną i telefoniczną.
Możliwości targetowania
Reklamodawca w CQN ma możliwość targetowania kampanii SMS-owej pod kątem demograficznym (wiek, płeć) oraz geograficznym (miejscowość, gmina, powiat, województwo, kod pocztowy, ulica) pod kątem operatora telekomunikacyjnego i domeny skrzynki pocztowej oraz znaku zodiaku użytkownika. Możliwość targetowania kontekstowego (urodziny, imieniny, zainteresowanie produktem) oraz targetowania behawioralnego w czasie rzeczywistym otwiera zupełnie nowe sposoby precyzyjnego dotarcia do wybranej grupy docelowej drogą SMS-ową. Pozwala ona wysłać wiadomość SMS tylko takiemu użytkownikowi, który w danym momencie jest zainteresowany np.: jazdą próbną, zakupami odzieżowymi, lokatą bankową lub obchodzi danego dnia urodziny. Warto dodać, że ani YouTube, ani Facebook nie dają takich możliwości targetowania.
Przyszłość video mailingu w SMS-ach
W dobie powszechnego dostępu do internetu z poziomu smartfona połączenie cech wiadomości SMS-owej z kreacją wideo jest odpowiedzią CQN na potrzeby reklamodawców, którzy szukają nowych rozwiązań skutecznego dotarcia do konsumentów poprzez video marketing. Większa świadomość marketerów dotycząca realizacji kampanii SMS-owych w modelu efektywnościowym powinna z czasem doprowadzić do realokacji budżetów reklamowych do mobile marketingu.
Przewaga video mailingu w SMS-ach nad wideo na portalach (YouTube, Facebook, Twitter) jest ogromna. Po pierwsze, SMS-y docierają bezpośrednio na telefon użytkownika. Ten nie musi logować się na portalu, aby obejrzeć reklamę wideo. Po prostu klika w link w SMS-ie i ogląda film reklamodawcy na swoim smartfonie. Po drugie, dostęp do numerów telefonów komórkowych użytkowników jest bardzo ograniczony, przez co nie otrzymują oni tylu informacji handlowych (reklam), co w przypadku kont na portalach. Dzięki temu reklama nie jest odbierana jako inwazyjna, co potwierdzają wyniki badania skuteczności kampanii SMS-owych.
Ponadto niewiele jest firm w Polsce, które mają własną kilkumilionową bazę użytkowników z aktualnymi numerami telefonów komórkowych, a do tego zgodę na kontakt z nimi drogą SMS-ową do realizacji celów marketingowych innych podmiotów. Obok operatorów telekomunikacyjnych CQN ma jedną z największych baz SMS-owych w Polsce.
Sprawdź na: www.cqn.pl.
[kreska]Artykuł promocyjny