Sztuczna inteligencja upraszcza życie w różnych obszarach, ale jak radzi sobie z upraszczaniem języka? Sprawdź, czy najpopularniejsze modele językowe – takie jak ChatGPT czy Gemini (dawniej Bard) – potrafią przepisać komunikat tak, aby był on zgodny z zasadami prostego języka, a przy okazji inkluzywny i dopasowany do tone of voice marki.
Z tego artykułu dowiesz się:
- czy sztuczna inteligencja potrafi stosować zasady prostego języka,
- jak z upraszczaniem języka radzą sobie ChatGPT i Gemini,
- jak tworzyć prompty, dzięki którym otrzymasz komunikat napisany prostym językiem,
- czy roboty zabiorą pracę ekspertom i ekspertkom prostego języka.
Czym są zasady prostego języka
Co sprawia, że tekst jest prosty albo skomplikowany? Długość zdań, stopień złożoności słów, sposób formatowania treści? W internecie można znaleźć sporo list, które wymieniają najważniejsze zasady prostego języka. Aby złapać jeden punkt odniesienia, spójrz na parametry, które wpływają na PLI tekstów.
Czy AI potrafi upraszczać teksty
Wiesz już, jak obiektywnie sprawdzić, czy tekst jest napisany prosto. Pora zbadać, jak z upraszczaniem tekstów radzą sobie popularne modele językowe. Przyjrzyj się, co potrafią ChatGPT i Gemini..
Słuchaj „Marketer+” Podcast
Który model lepiej upraszcza język
Oba modele mają swoje wady i zalety, jednak Gemini w tym przypadku radzi sobie nieco lepiej. Przy dłuższych tekstach dba nie tylko o uproszczenie samej treści, lecz także o jej przejrzystą strukturę. Popełnia też mniej błędów językowych i rozumie, czym jest inkluzywność. Zaletą ChatGPT jest z kolei to, że zwykle nie dopisuje on dodatkowych informacji do tekstu bazowego i lepiej oddaje pierwotny sens komunikatu.
Podsumowując, upraszczacze i upraszczaczki mogą spać spokojnie. W tym momencie ani ChatGPT, ani Gemini nie zastąpią człowieka w procesie upraszczania treści – szczególnie tych, które muszą być bardzo precyzyjne.
Sztuka promptowania, czyli AI mówi tak prosto jak Ty
Znajomość zasad prostego języka może się przydać również przy tworzeniu promptów. Im prościej i precyzyjniej opiszesz sztucznej inteligencji, o co Ci chodzi, tym lepszą odpowiedź otrzymasz.
W przykładzie z e-mailem od Spotify poprosiłam AI, żeby napisało nowy, inkluzywny komunikat, ale nie wyjaśniłam, co oznacza inkluzywność. Gdy zamiast o inkluzywności napisałam w prompcie, że w tekście nie mogą znaleźć się czasowniki i zaimki, które wskazują na płeć odbiorcy, ChatGPT przygotował tekst bez takich wyrazów.
Zapamiętaj
Znajomość zasad prostego języka i całego kontekstu komunikacji jest konieczna, aby sprawdzić tekst przygotowany przez AI. W dużych organizacjach nad jednym tekstem często pracuje cała grupa specjalistów – modele językowe w tym momencie nie są w stanie zastąpić ich wszystkich. Czy warto więc wykorzystywać sztuczną inteligencję do upraszczania komunikacji? Jasne – pamiętaj jednak o tym, żeby zawsze sprawdzać wygenerowane komunikaty. Mogą one stanowić solidną bazę Twojego docelowego tekstu – są świetnym punktem wyjścia do tworzenia treści zgodnych nie tylko z zasadami prostego języka, lecz także z tone of voice marki.
Jak napisać dobry prompt? Przydatne wskazówki odnajdziesz poniżej.