
Algorytmy AI mogą analizować dane, przewidywać zachowania, sugerować odpowiednie działania dla utrzymania wysokiego wskaźnika retencji, a także zwiększać poziom zaangażowania uczestników programu lojalnościowego
Trendy i zmiany w obszarze lojalności i wsparcia sprzedaży w 2025 roku
- Sztuczna inteligencja w personalizacji ofert. Rok 2025 i kolejne lata będą mocno związane z rozwojem sztucznej inteligencji. Coraz więcej firm będzie sięgać po tę technologię, aby precyzyjnie personalizować oferty i jeszcze lepiej dostosowywać je do oczekiwań klientów.
- Optymalizacja i automatyzacja procesów. Algorytmy AI mogą analizować dane, przewidywać zachowania, sugerować odpowiednie działania dla utrzymania wysokiego wskaźnika retencji, a także zwiększać poziom zaangażowania uczestników programu lojalnościowego. Prowadzi to do mniejszych kosztów obsługi, co jest istotne z perspektywy klienta, jak również firmy prowadzącej program lojalnościowy.
- Zrównoważony rozwój i ekologia. To już nie tylko trend, ale w wielu przypadkach konieczność, która wynika m.in. ze zmian prawnych oraz rosnącej świadomości Polaków. Podmioty organizujące program lojalnościowy coraz częściej będą zwracać uwagę na to, czy firma, z którą współpracują, działa społecznie odpowiedzialnie. W przypadku programów lojalnościowych warto patrzeć na to pod kątem digitalizacji procesów, a także rodzaju nagród (np. karty przedpłacone, w tym karty wirtualne vs nagrody rzeczowe). Troska o środowisko jest korzystna zarówno dla planety, jak i dla marki, która odpowiednio zadba o swój „zielony” wizerunek.
- Dynamika zmian oczekiwań klientów. W związku z szybkim rozwojem technologii, w tym sztucznej inteligencji, oczekiwania odbiorców mogą się szybko zmieniać. Marketerzy muszą być gotowi na szybką adaptację i poszukiwanie rozwiązań, które zapewnią elastyczność i sprawność w dostosowywaniu ofert do ewoluujących potrzeb rynku.
Regularnie informuj uczestników o nowościach, promocjach, możliwościach zdobywania punktów oraz przypominaj o dostępnych nagrodach. Dobra, systematyczna komunikacja zwiększy zaangażowanie i lojalność odbiorców
Słuchaj „Marketer+” Podcast
Działania, które wyróżniały się na rynku w 2024 roku
- Programy lojalnościowe związane z ekologią. W takich akcjach docenia się odpowiednie postawy, działania lub zakupy. Można np. promować ekologiczne formy dojazdu do pracy – zaoferować uczestnikowi kartę przedpłaconą z zamkniętą siecią akceptacji i zamknąć całość w mały program lojalnościowy z rankingami i dodatkowymi nagrodami.
- Wykorzystanie wirtualnej rzeczywistości i AI w programach lojalnościowych. Dzięki tym technologiom można tworzyć np. wirtualne przymierzalnie z różnymi modelami produktów, w różnych rozmiarach i odcieniach, co powinno zwiększać sprzedaż.
Najczęstsze błędy, które warto wyeliminować
- Niejasne cele programu lub wręcz ich brak. Niedostatki w tym obszarze sprawią wiele problemów i jeśli nawet wdrożysz jakieś rozwiązanie, nie będziesz w stanie ocenić, czy rezultaty działań są tymi oczekiwanymi.
- Brak regularnej komunikacji z grupą docelową oraz integracji z innymi działaniami marketingowymi. Twoje działania powinny być osadzone w ogólnej strategii i nie mogą być oderwane od reszty aktywności. Ważne, aby były spójne z całością komunikacji. Regularnie informuj uczestników o nowościach, promocjach, możliwościach zdobywania punktów oraz przypominaj o dostępnych nagrodach. Dobra, systematyczna komunikacja zwiększy zaangażowanie i lojalność odbiorców.
- Niedopasowane nagrody lub korzyści. Mogą pogrzebać nawet najlepiej zaplanowany program. W dzisiejszych czasach uczestnicy mają okazję brać udział w wielu działaniach i jeśli jakiś program lojalnościowy uznają za niewystarczająco korzystny, rezygnują z niego lub ograniczają się do biernego korzystania.
Narzędzia i rozwiązania, w które warto zainwestować
- Odpowiedni system CRM. Dzięki niemu zadbasz o źródła danych i zarządzanie relacjami z klientami.
- Aplikacja lub wersja PWA programu lojalnościowego. W dzisiejszych czasach możliwość obsługi serwisów z poziomu urządzeń mobilnych to absolutny must have dla użytkowników.
- Doświadczeni partnerzy. Postaw na partnerów, którzy gwarantują elastyczne podejście, digitalizację procesów i atrakcyjne, pożądane nagrody pieniężne (takie jak karty przedpłacone czy eVouchery).
Samo wdrożenie programu lojalnościowego to nie wszystko.
Należy zadbać o mierzenie wpływu podjętych działań na zaplanowane obszary, np. sprzedaż lub poziom retencji. Zatem już na początku zaplanuj, co chcesz osiągnąć, jak to zmierzysz i co uznasz za sukces, a co za porażkę
Artykuł ukazał się w raporcie „Programy lojalnościowe, motywacyjne i wsparcia sprzedaży w 2025 roku”.