Gadżety reklamowe pomagają angażować emocjonalnie konsumentów czy kontrahentów, budować w nich pozytywne skojarzenia z marką, jak również ich aktywizować. Uda Ci się jednak osiągnąć te cele tylko wtedy, gdy Twoje działania będą dobrze zaplanowane.
Z tego artykułu dowiesz się:
- jakie funkcje mogą pełnić gadżety reklamowe,
- dlaczego niezbędne jest dopasowanie gadżetu reklamowego do celu akcji czy kampanii oraz do grupy odbiorców,
- jakimi zasadami kierować się w wyborze gadżetów,
- jakie elementy powinien zawierać brief akcji wykorzystującej gadżety,
- jak zbadać efektywność gadżetów reklamowych wykorzystanych w kampanii.
Gadżety reklamowe mogą pełnić różnorodne funkcje. Na targach podkreślają obecność marki, wyróżniając się np. nietypową formą czy charakterystyczną (zgodną z brandbookiem) kolorystyką. Jeśli potraktujesz je standardowo i dopasujesz do charakteru eventu, prawdopodobnie ograniczysz się do materiałów piśmienniczych, kubków oraz – tak chętnie zjadanych przez wszystkich – krówek.
Upominki reklamowe mogą być też motywatorami, zachęcającymi konsumentów do zakupu produktu, do którego są dołączone lub którego zakup zwiększy szansę na ich zdobycie. Wykorzystywane bywają do promocji marki bądź konkretnej idei, a także jako nagrody w kampaniach prowadzonych zarówno offline, jak i online. Jest jeszcze jedno istotne zastosowanie gadżetów: to docenianie stałych i lojalnych klientów przez obdarowanie ich np. upominkami dostępnymi w limitowanych seriach.
Słuchaj „Marketer+” Podcast
Bez względu jednak na to, jaką funkcję będzie pełnić dany gadżet, musi być on spójny z Twoją marką.
Spójność przede wszystkim
Spójność z marką – tym, co i w jaki sposób ona komunikuje – powinna być kwestią nadrzędną w każdej tworzonej przez Ciebie kampanii.
Zapamiętaj
Pamiętaj, że spójność w komunikacji pomaga odpowiednio budować system skojarzeń z brandem, a następnie – z towarzyszącą mu kampanią. To dzięki jednorodnym komunikatom odbiorca wie, jakimi wartościami kieruje się marka, co chce przekazać i czym wyróżnia się na rynku spośród innych. Zasadę spójności zastosuj także w wyborze gadżetów, ponieważ stanowią one niejako przedłużenie marki.
Przykład
Jeśli marka sytuuje się blisko natury zarówno w sferze identyfikacji wizualnej (np. jej kolor to zielony), jak i w podejmowanych działaniach (np. lokalnych akcjach charytatywnych na rzecz ochrony środowiska), nie powinna produkować plastikowych gadżetów w Chinach. Spójność obowiązuje też w wyborze konkretnych produktów: marka piwa w gratisie do czteropaku nie dołoży kubka ceramicznego, ponieważ piwo pije się w odpowiednich do tego celu naczyniach, takich jak pokal czy kufel.
Grupa docelowa
Dobór gadżetu zależy nie tylko od charakteru konkretnej kampanii, lecz także od jej grupy docelowej.
Zapamiętaj
Gadżet musi być spójny z odbiorcami kampanii i odpowiadać na ich potrzeby. Tylko wtedy masz szansę zwiększyć zainteresowanie samą akcją. A czego dzisiaj oczekuje konsument? Przede wszystkim indywidualnego podejścia. W przypadku gadżetów reklamowych coraz większą wagę przywiązuje się więc do ich personalizacji. Takie nastawienie ma zdecydowanie większą moc niż masowy przekaz.
Markom coraz częściej zależy również na pokazaniu się szerszej publiczności, a nie tylko zaspokojeniu własnej grupy docelowej. Chcą, by ich produkty rodziły konkretne skojarzenia i dawały możliwość dotarcia z przekazem do większej liczby osób niż tylko te, które już je kupiły. Gadżetami spełniającymi te kryteria są ubrania, limitowane akcesoria czy inne praktyczne artykuły, z którymi da się wyjść „na miasto” lub zaprezentować grupie znajomych.
Brief – konkretnie i do celu
Kiedy wykonanie gadżetów na potrzeby konkretnej kampanii zlecasz agencji, pierwszym krokiem powinno być przedstawienie jej określonych wytycznych.
Budżet na gadżety –jak go ustalić
Kiedy ustalasz budżet, musisz przede wszystkim odpowiedzieć sobie na pytanie, czy gadżety wykorzystasz w masowej akcji marketingowej czy jednak postawisz na ich ekskluzywność i otrzyma je określona, wąska grupa odbiorców, np. wyłącznie klubowicze.
Wskazówka
W planowaniu budżetu trzymaj się zasady, że lepsza jest mniejsza liczba gadżetów dobrej jakości niż większa liczba upominków niskogatunkowych. Słabe gadżety nie spełnią swojej funkcji – nie zbudują lojalności konsumentów i najprawdopodobniej szybko wylądują w koszu, bo wywołają w obdarowanych jedynie frustrację.
Dużo się dzisiaj mówi o minimalizmie i nadprodukcji. Dlatego nawet wtedy, kiedy Twoim gadżetem ma być „zwyczajny” ołówek, zamów nieco droższy, ale lepszy jakościowo. Nie tylko będzie cieszył oko użytkownika, lecz także posłuży mu dłużej.
Podczas planowania budżetu oprócz kosztu gadżetów uwzględnij też koszty związane z ich transportem. Bez względu na to, czy wysyłką zajmie się bezpośrednio agencja czy zlecisz to firmie konfekcjonującej, pamiętaj, że paczka zawsze może ulec zniszczeniu. Warto więc dodatkowo ją ubezpieczyć, a odpowiednią kwotę uwzględnić w budżecie. Zdarzają się także sytuacje, w których odbiorca odmawia przyjęcia przesyłki. Nie narażaj się więc na dodatkowy, niezaplanowany wydatek i za każdym razem uprzedzaj adresata o planowanej wysyłce gadżetów.
Wskazówka
Uwzględnij w budżecie o 3–5% więcej sztuk w razie losowych wypadków, których najczęściej nie da się przewidzieć.
Jak zbadać efektywność gadżetów reklamowych
Czy da się zbadać efektywność gadżetów reklamowych wykorzystanych w kampanii? Wszystko zależy od tego, jakie przyjmiesz założenia.
Warto także monitorować hasztagi związane z marką i sprawdzać, czy osoby obdarowane gadżetami chwalą się nimi w swoich social mediach. W tym drugim przypadku pamiętaj o przekazaniu odbiorcom „instrukcji”, dzięki której będą wiedzieć, jakich hasztagów używać czy też jakie hasła związane z Twoją kampanią zamieszczać w publikacjach.
Wskazówka
Niestety nie ma specjalnych narzędzi, z których można skorzystać, żeby zbadać efektywność gadżetów. Możesz się jednak posłużyć takimi KPI jak wzrost ruchu w internecie w podanych witrynach, liczba wzmianek dotyczących wybranego hasła lub nazwy marki, sentyment, zwiększenie liczby fanów i zaangażowania na profilach w mediach społecznościowych.
Żeby zbadać skuteczność, możesz również skorzystać z własnych obserwacji i sprawdzić, czy produkt – jeśli mówimy np. o odzieży czy torbach – jest widoczny w miejscach publicznych.
Podsumowanie
Gadżety pomagają angażować emocjonalnie i aktywizować konsumentów, kontrahentów, a nawet pracowników. Zapewniają im pozytywne doświadczenia i przywiązują ich do marki. Te najciekawsze mogą przyczynić się do odpowiedniego rozgłosu tam, gdzie nam na tym zależy. Uda się to jednak tylko przy dobrym planowaniu.
Pobierz dodatek specjalny