Specjalista ds. social mediów to osoba odpowiedzialna za budowanie wizerunku marki w mediach społecznościowych oraz prowadzenie skutecznej komunikacji z odbiorcami. Dowiedz się, jakie kompetencje są przydatne na tym stanowisku, z jakimi wyzwaniami wiąże się ta praca, a także jakie daje perspektywy rozwoju.
Z tego artykułu dowiesz się:
- za co jest odpowiedzialny specjalista ds. social mediów,
- jakie umiejętności są przydatne na tym stanowisku,
- z jakimi wyzwaniami trzeba mierzyć się w tej pracy,
- jakie są możliwości rozwoju w tym zawodzie.
Specjalista ds. social mediów to osoba, która zarządza obecnością marki w mediach społecznościowych, tworzy zróżnicowane treści, prowadzi kampanie reklamowe i analizuje ich wyniki. Łączy kreatywność z analitycznym podejściem, aby skutecznie realizować cele biznesowe i dostosowywać działania do zmieniających się trendów.
Według raportu SAR stawki na stanowisku social media managera pracującego na pełnym etacie (UoP) kształtują się na poziomie 9 tys. zł brutto miesięcznie.
Słuchaj „Marketer+” Podcast
O zawodzie specjalisty ds. social mediów opowiadają: Jakub Prószyński (monday digital), Alicja Waśniewska (On Board Think Kong) oraz Aleksandra Farenholc (Group One).
Jak wygląda typowy dzień pracy specjalisty ds. social mediów i co należy do jego obowiązków
Jakub Prószyński, social media lead w monday digital
To o tyle trudne pytanie, że w agencjach czy działach wewnętrznych komunikacji u klientów może być różna organizacja zadań. Jednak jeśli mam mówić ze swojego przykładu, to codzienne obowiązki oznaczają kilka różnych sekcji.
Począwszy od kontaktu z klientem w sprawach bieżącej komunikacji, przez planowanie kampanii, po ustawianie reklam na różnych platformach (a przecież Meta, LinkedIn, TikTok czy nawet często Google Ads podlegają pod osoby związane z SM). Dochodzą do tego kreacja treści, briefing grafików, kontrola jakości (wszystko w zgodzie ze strategią), wysyłka do akceptu. Często też bieżące raportowanie, jeśli mamy jakąś aktywację lub np. puszczoną kampanię reklamową na leady.
Oprócz tego moderacja i znowu kontakt z klientem, jeśli pojawiają się nietypowe zapytania, które nie mieszczą się w naszych dokumentach FAQ i Q&A. Codziennym obowiązkiem powinno być też sprawdzanie, co się dzieje w branży klienta, szybka prasówka, a także przegląd nowych trendów i zmian na platformach.
Dużo się dzieje, ale też dlatego ta praca daje tyle satysfakcji. Bo często feedback na to, co robimy, dostajemy „tu i teraz” w postaci reakcji, wejść na stronę, zakupów czy formularzy leadowych.
Jakub Prószyński, social media lead w monday digital
Alicja Waśniewska, head of social media w On Board Think Kong
Wiele zależy od tego, w jaki sposób to stanowisko definiują pracodawca lub agencja, bo przecież w każdej firmie taki tytuł może oznaczać coś innego. W agencji butikowej specjalista ds. social mediów często bywa człowiekiem-orkiestrą: tworzy content, administruje treściami, animuje społeczność w kanałach klienta, proponuje aktywacje, planuje współpracę z influencerami, kontaktuje się z klientem oraz analizuje wyniki czy działania konkurencji.
W większych agencjach, dużych działach marketingu i domach mediowych rola specjalisty ds. social mediów jest częściej okrojona i może ograniczać się do administrowania.
Alicja Waśniewska, head of social media w On Board Think Kong
Aleksandra Farenholc, social media & content specialist w Group One
Specjalista ds. social mediów to osoba, która potrafi łączyć umiejętności copywritingu, planowania i wdrażania strategii komunikacji oraz analityki.
To stanowisko wymaga elastyczności, bo social media funkcjonują w trybie ciągłym, a sytuacje kryzysowe mogą pojawiać się o każdej porze dnia i nocy – również w weekendy i święta. Dlatego w ogłoszeniach coraz częściej widzimy wymagania związane z dostępnością 24/7, aby móc szybko reagować na zmieniające się sytuacje i potrzeby odbiorców.
Typowy dzień pracy specjalisty ds. social mediów rozpoczyna się od moderacji profili i mediów: odpowiadania na wiadomości, reagowania na komentarze, czyli dbania o komunikację z odbiorcami marki.
W ciągu dnia specjalista realizuje również wiele innych zadań związanych z tworzeniem i publikacją treści: od tworzenia postów, grafik i wideo, poprzez optymalizację treści pod kątem wyników, aż po analizy i raportowanie efektywności. Działania te wymagają nie tylko kreatywności, lecz także umiejętności analizy, aby na bieżąco oceniać, które treści angażują odbiorców i wspierają cele marki.
Spotkania z klientami to stały element kalendarza. Odbywają się zarówno na początku, jak i na końcu miesiąca, a ich celem jest podsumowanie wyników. Na podstawie ustaleń specjalista tworzy szczegółowy plan działań na kolejny miesiąc lub kwartał.
W tak dynamicznej branży ważne jest również śledzenie trendów, aktualności i zmian w algorytmach mediów społecznościowych. Dlatego warto codziennie poświęcić kilka minut na przegląd najnowszych informacji – zarówno z polskich, jak i zagranicznych źródeł. Dzięki temu specjalista ds. social mediów może reagować na bieżąco i dostarczać odbiorcom atrakcyjne, świeże treści.
Aleksandra Farenholc, social media & content specialist w Group One
Jakich umiejętności potrzebuje dobry specjalista ds. social mediów
Jakub Prószyński
Twarde umiejętności to na pewno analityka – umiejętność radzenia sobie z liczbami. Nie tylko w panelach reklamowych, lecz także w wycenach dla klienta czy budżetowaniu kampanii. Dodałbym tu też znajomość specyfik platform i ich statystyk. Przydaje się też podstawowa wiedza graficzna, często żeby nawet w rozmowie z designerami po prostu przekazać więcej, co chciałoby się uzyskać.
Z miękkich to umiejętność prezentacji, prowadzenia spotkań, oczywiście copywriting opierający się na psychologii (jak zachęcić odbiorców do wykonania pożądanej akcji) i organizacja czasu. Również otwartość na chłonięcie wiedzy, trendów, nowinek.
Jeśli social media specialist/manager po pracy zamyka laptopa i potem konsumuje treści bez myśli w stylu „O, to by mi się przydało w pracy!”, to uważam, że zamyka sobie drogę rozwoju.
Alicja Waśniewska
Umiejętności twarde to przede wszystkim świetna znajomość platform społecznościowych, ich funkcji natywnych, możliwości, formatów i sposobów ich wykorzystania. To także wiedza na temat podstawowych mierników efektywności i narzędzi raportujących oraz zrozumienie, o czym dokładnie nas informują i w jaki sposób można z nich czerpać w celu poprawienia efektywności działań.
Umiejętności miękkie to moim zdaniem spora doza wrażliwości społecznej i wyczucia – niejeden kryzys w social mediach wyrósł bowiem na gruncie nieprawidłowej oceny, co wypada, a co nie wypada. Przydatną umiejętnością jest również tzw. lekkie pióro i zdolność zrozumienia języka, jakim posługuje się grupa docelowa, plus wyczucie trendów.
Aleksandra Farenholc
W wielu ogłoszeniach o pracę na pierwszych miejscach wyróżniają się kreatywność i umiejętność pracy pod presją czasu. Jednak w mojej opinii na pierwszy plan wysuwają się uważność, strategiczne myślenie i zdolności analityczne.
To właśnie te umiejętności pozwalają lepiej zrozumieć potrzeby odbiorców, efektywnie na nie reagować i umiejętnie łączyć je z celami biznesowymi (KPI). Kompetencje te okazują się kluczowe, aby skutecznie zarządzać komunikacją marki w zmieniającym się środowisku social mediów.
Jak AI zmienia pracę specjalisty ds. social mediów
Jakub Prószyński
Oczywiście, że AI wpływa na nas, bo może nam bardzo ułatwić pracę, ale na pewno jeszcze nie zabrać. Promptowanie jest bardzo ważne, jeśli szukamy inspiracji, materiałów i chcemy zebrać wiedzę o branży klienta. Należy jednak wszystko filtrować, bo przecież nie można AI wierzyć na 100%.
Wiele narzędzi usprawnia procesy albo pozwala na pewien brainstorming samemu ze sobą. Czy ten tekst da się napisać inaczej? Może bez żargonu? Warto sobie tak poodbijać, ale finalna kontrola jakości i redakcja zawsze należy do specjalisty, który zna klienta, markę i jego strategię komunikacji.
Alicja Waśniewska
Oczywiście AI ma duży wpływ, szczególnie w zakresie tworzenia treści pisanych i generowania grafik oraz wideo. Korzystanie z narzędzi AI to wsparcie pracy specjalisty ds. social mediów, wymaga jednak umiejętności stworzenia dobrego promptu, rzetelnej oceny oraz weryfikacji otrzymanego materiału.
Aleksandra Farenholc
Rozwój AI ma ogromny wpływ na codzienną pracę specjalistów ds. social mediów i automatyzuje wiele zadań. Dzięki AI można teraz efektywniej planować i tworzyć posty, publikować treści, odpowiadać na proste zapytania (np. przez chatboty), monitorować trendy i analizować dane w czasie rzeczywistym.
Automatyzacja pozwala specjalistom skupić się na bardziej strategicznych aspektach, takich jak planowanie kampanii czy rozwój marki. Osoby, które potrafią wykorzystać możliwości AI i łączyć je z kreatywną strategią, zyskają znaczną przewagę na rynku.
Z jakimi trudnościami spotyka się specjalista ds. social mediów
Jakub Prószyński
Najtrudniejsze jest chyba to, że się z tej pracy nie wychodzi. Wszystko co marketingowe, jest jakimś paliwem do naszych działań. I pewnie podobnie powiedzieliby specjaliści z innych dziedzin. Po prostu obserwacja i zbieranie wiedzy, inspiracji to proces ciągły.
Nawet na urlopie robię prasówkę newsową, aby potem mnie FOMO nie dobijało, że ominęła mnie jakaś zmiana na Instagramie, która wywraca komunikację klienta do góry kołami. Bycie always connected jest zdecydowanie najtrudniejsze.
Alicja Waśniewska
Każdemu może sprawiać trudność coś innego. Jednak moim zdaniem dla wielu specjalistów ds. social mediów trudne jest zachowanie spójności bieżącej komunikacji ze strategią i celami marki.
Owszem, kolejny w tym roku RTM i śmieszny post z okazji Dnia Chomika może i zachwyci klienta i wygeneruje trochę lajków – jednak czy faktycznie zrealizuje któryś z celów strategicznych?
Co tak naprawdę daje taka publikacja marce i czy odpowiada na jakieś potrzeby przedstawicieli jej grupy docelowej? Łatwo niestety wpaść w pułapkę pogoni za trendami w social mediach, trudniej jest pamiętać o celach i strategii na co dzień – nie tylko przy okazji raportowania.
Aleksandra Farenholc
Wielu z nas prowadzi profile prywatne, co utrudnia oddzielenie życia zawodowego od prywatnego. Monitoring mediów społecznościowych marek to często praca 24/7, która potrafi nasilać FOMO. Z potrzeby bycia na bieżąco rodzi się konieczność śledzenia aktualizacji, trendów i szukania inspiracji do nowych treści na różnych platformach.
Aby uniknąć wypalenia, kluczowa jest dbałość o higienę pracy: wyznaczanie sobie granic między czasem pracy a odpoczynkiem.
Jakie kroki należy podjąć, aby rozpocząć karierę jako specjalista ds. social mediów
Jakub Prószyński
Myślę, że pierwszym krokiem byłoby robienie czegoś na własny rachunek, nawet bez profitu. Profil o własnym hobby albo po prostu atrakcyjnie wizualnie prowadzony Instagram. Trzeba poznać trochę zasady platform, bo nie wyobrażam sobie nawet, żeby na staż przyszła osoba, którą będę uczyć, jak poruszać się po profilach na FB czy IG. LinkedIna już odpuszczę, bo to trochę inna para kaloszy.
Podstawowa wiedza marketingowa też jest bardzo ważna. Owszem, można trochę do tego świata wejść jako taki „prawdziwek”. Świetnie idzie mu pisanie, pozyskuje polubienia w tysiącach, ale jak dochodzi do takich sformułowań jak insight konsumencki czy lejek sprzedaży, to się gubi. Influencerom często nie jest to potrzebne, ale już w pracy agencyjnej jest to mus.
Alicja Waśniewska
Uważam, że tego zawodu najlepiej uczyć się w praktyce, a najlepsi w nim są ci, którzy autentycznie interesują się social mediami i korzystają z nich na co dzień. Twórz treści i bądź ich odbiorcą – w ten sposób najlepiej zrozumiesz, na czym to wszystko polega. Kolejnym etapem mogą być konkretne kursy, a najlepiej praktyki lub staż w agencji.
Aleksandra Farenholc
W dzisiejszych czasach niemal każdy, kto aktywnie prowadzi swoje profile w mediach społecznościowych, może rozwinąć się zawodowo jako specjalista ds. social mediów i pracować w agencji marketingowej, PR-owej czy po stronie klienta. Podstawy to zrozumienie specyfiki mediów społecznościowych i umiejętność dostosowania treści do odbiorcy.
W jaki sposób uczyć się fachu specjalisty ds. social mediów?
Jakub Prószyński
W tej chwili źródeł w internecie jest mnóstwo i według mnie nawet kursy często nie są tak potrzebne. Choć oczywiście platformy mają swoje darmowe kursy, jak na przykład Meta Blueprint.
Mamy takie platformy jak Substack, gdzie tysiące content creatorów z kategorii marketingu tworzy treści, często naprawdę złożone i bardzo dobre pod kątem edukacji branży. Jest też Medium, gdzie również można sporo treści przeczytać za darmo.
Nawet TikTok jest świetnym źródłem wiedzy, bo po prostu można wpisać w wyszukiwarce coś w stylu „social media marketing” i zacząć oglądać. Pojawia się coraz więcej tutoriali i treści tłumaczących różne zagadnienia. Ja np. wpadłem kiedyś w kilkudniową pętle wideo na temat prezentacji w PowerPoint – jak je robić, żeby były bardziej czytelne i ładniejsze wizualnie, czy jakie triki można robić w Excelu. I tak, to też ważne skille w pracy social media specjalisty.
Ale przede wszystkim najważniejsza jest nauka przez wspomnianą praktykę. Niech to będzie profil naszego psa czy profil z wymyślanymi przez nas memami.
Alicja Waśniewska
Nic nie zastąpi praktyki, dlatego uważam, że najlepiej zacząć od stażu w wybranej agencji social mediowej. Jeśli jednak nie masz takiej możliwości lub chcesz zacząć z innej strony, warto zrobić research kursów i szkoleń online z tego zakresu.
Wielu świetnych twórców oferuje pakiety wiedzy w korzystnych cenach, można także zacząć bezpłatnie od podstaw dzięki szkoleniom oferowanym przez same platformy social mediowe. Facebook Blueprint, Google SkillShop, LinkedIn Learning i szereg innych darmowych kursów online (np. z oferty PARP) to nie tylko dobry sposób na poszerzenie wiedzy, lecz także niezły wpis w CV.
Wiedza książkowa może się dość szybko zdezaktualizować, dlatego najlepiej śledzić trendy, nowinki i porady innych, doświadczonych specjalistów ds. social mediów online. Wielu chętnie dzieli się swoją wiedzą także pro bono.
Aleksandra Farenholc
Social media to ogromna baza wiedzy na temat tworzenia treści, budowania marki osobistej, montażu krótkich filmów, tworzenia podcastów czy optymalizacji kampanii reklamowych. Każdy znajdzie tam twórców, których treści są wartościowe edukacyjnie. Na polskim rynku polecam zacząć od Agaty Koman.
Kariera specjalisty ds. social mediów – jakie są możliwości rozwoju
Jakub Prószyński
Rozwój możliwy jest w kierunku strategii, mediowca, osoby odpowiedzialnej za kontakt z klientem czy project managera. Wszystko zależy od mindsetu osoby i jej predyspozycji. Nawet może zostać grafikiem czy osobą odpowiedzialną za produkcję wideo (bo na przykład świetnie jej szło kręcenie tiktoków i rolek).
Alicja Waśniewska
Możliwości rozwoju są spore! Specjalista ds. social mediów może w miarę zdobywania doświadczenia opiekować się coraz większymi projektami i ważniejszymi klientami, awansować na wyższe stanowiska, brać pod swoje skrzydła młodszych członków zespołu, a także rozwijać się w bardziej specyficznych kierunkach, w zależności od swoich zainteresowań i talentów.
Doświadczenie w charakterze specjalisty ds. social mediów to dobry start w kierunku modyfikacji ścieżki kariery w kierunku zarządzania zespołem, nauki strategii, copywritingu, koordynacji współprac influencerskich, performance i innych.
Chcesz zostać specjalistą ds. social mediów? Oto kilka porad na początek
Jakub Prószyński
Bycie dostępnym dla innych w zespole, łatwym we współpracy, poszukującym rozwiązań problemów oraz trzymanie ręki na pulsie z tym, co się dzieje w mediach społecznościowych i trendach. Zasadniczo to chyba powinno dotyczyć wszystkich osób pracujących w komunikacji.
Alicja Waśniewska
Zacznij tworzyć treści samodzielnie, aby poznać specyfikę wybranej platformy. Testuj, baw się, sprawdzaj, co działa, a co nie. Koniecznie śledź nowinki, trendy i przede wszystkim idź na staż i ucz się w praktyce.
Aleksandra Farenholc
Najlepszą radą jest – spróbuj! Social media to dynamicznie zmieniająca się branża, w której większość z nas może zdobywać doświadczenie i rozwijać swoje umiejętności.
Ile zarabia specjalista ds. social mediów na początku kariery?
Jakub Prószyński
To zależy, że tak użyję mojego ulubionego zwrotu w rozmowach na temat marketingu. Najczęściej juniorzy zarabiają ok. 4 000 zł, ale tu będzie dużo zależeć od agencji. A z górną granicą to oczywiście można dojść nawet i do kilkunastu tysięcy zł na rękę.
Alicja Waśniewska
To zależy od doświadczenia zawodowego, branży, lokalizacji i wielkości firmy, w której się pracuje, umiejętności, certyfikacji, a także stażu. Na etacie osoba zupełnie początkująca w social mediach może chyba liczyć na ok. 3500 zł netto, jednak jak wspomniałam – to zależy od kilku czynników.
Aleksandra Farenholc
Poziom wynagrodzenia zależy od modelu pracy: jako freelancer można oferować pakiety usług za ustaloną kwotę lub rozliczać się godzinowo i obsługiwać wielu klientów. W agencjach stawki zależą od skali biznesu i firmy.
Jaki rodzaj umowy jest najlepszy na początku kariery specjalisty ds. social mediów?
Jakub Prószyński
Nie wiem, czy na początku kariery szedłbym w JDG. Umowa o pracę to często większa stabilność dla tych, którzy dopiero się w jakiejś branży rozwijają. A jeśli ktoś pracuje jako freelancer, to oczywiście JDG będzie wygodniejsze i wówczas zarobki też mogą się zwiększyć.
Alicja Waśniewska
Na samym starcie na pewno nie polecałabym nikomu zakładania JDG – to dobra opcja dla kogoś ze sporym doświadczeniem i własną bazą klientów i kontaktów. Największe bezpieczeństwo zapewnia umowa o pracę i taką też polecam, choć – jeśli mówimy o osobie młodej, traktującej pracę dorywczo i łączącej ją ze studiami – umowa o dzieło może być również dobra. Od stycznia 2025 r. „ozusowane” mają być także umowy zlecenia, więc zestaw opcji do rozważenia się poszerza.
Aleksandra Farenholc
Początkujący specjaliści powinni indywidualnie ocenić swoje potrzeby w zakresie formy zatrudnienia. Z czasem, gdy portfolio się rozwinie, warto rozważyć założenie własnej działalności gospodarczej i pracę jako freelancer.
Jakie narzędzia są niezbędne w codziennej pracy specjalisty ds. social mediów
Jakub Prószyński
Komputer i smartfon są niezbędne. Co do innych, to są opcjonalne, ale ja polecam korzystanie z:
- Trello do zarządzania publikacjami,
- Asany do zarządzania projektem oraz zlecania zadań graficznych,
- Evernote do tworzenia swojej wiki na temat projektu lub katalogowania różnych danych z raportów, które mogą być przydatne dla klienta,
- Sotrendera do mierzenia efektów,
- Brand24 do monitorowania dyskusji wokół marki klienta,
- Feedly do śledzenia serwisów branżowych,
- Pocket do zapisywania artykułów na później,
- na pewno przyda się jeszcze jakieś narzędzie do mierzenia czasu pracy.
Alicja Waśniewska
Oprócz absolutnych podstaw, czyli sprawnego laptopa i smartfona z dostępem do internetu, przydatnymi narzędziami software’owymi są:
- ChatGPT,
- Canva,
- wszelkie platformy analityczne, takie jak Sotrender czy HootSuite,
- platformy analizujące wzmianki, np. Brand24 czy SentiOne
- platformy ułatwiające moderowanie społeczności, czyli Napoleon Cat i ich odpowiedniki.
Aleksandra Farenholc
- Zarządzanie treścią: Kontentino (przydatne do pracy z klientem), Trello i Asana do planowania i publikacji.
- Analiza danych: Google Analytics, natywne narzędzia analityczne dostępne na platformach Meta – również do monitorowania wyników.
- Grafika: Canva – do tworzenia treści wizualnych.
- Monitorowanie wzmianek: Brand24 – do śledzenia trendów i reakcji.
- Kreatory wideo: InShot, CapCut – produkcja contentu wideo.
Które źródła wiedzy i grupy w social mediach warto obserwować
Jakub Prószyński
Poniżej kilka propozycji, kogo warto obserwować. Z ich profili, newsletterów i publikacji można poznawać kolejnych specjalistów.
Alicja Waśniewska
Jeśli chodzi o wymianę doświadczeń związanych z pracą w social mediach, bardziej niż grupy cenię aktywne dyskusje pod postami tzw. znanych i szanowanych specjalistów od social mediów. Jedyny wyjątek czynię dla grupy AIE+, mam bowiem do niej ogromny sentyment. Codziennie też można wyłapać na niej ciekawostkę czy wzmiankę o ciekawej social mediowej kampanii bądź wpadce.
Aleksandra Farenholc
Warto obserwować zarówno działania konkurencji, jak i inspirujących twórców, którzy aktywnie wykorzystują trendy i nowości w social mediach. To świetne źródło inspiracji i wiedzy.
Czytaj także:
>> Jak zostać copywriterem i co warto wiedzieć na początku kariery?
>> Jak zostać strategiem i co warto wiedzieć na początku kariery?
>> Jak zostać content managerem i co warto wiedzieć na początku kariery?
>> Jak zostać art directorem i co warto wiedzieć na początku kariery?
>> Jak zostać media plannerem/buyerem i co warto wiedzieć na początku kariery?
>> Jak zostać project managerem i co warto wiedzieć na początku kariery?