„Kultura organizacyjna spaja oraz pozwala lepiej zarządzać tym, „co pomiędzy”, co jest niewidoczne, a co bardzo często jest kluczowe dla tworzenia atmosfery i efektywności zespołu" – o tym, jak ważną rolę pełni kultura organizacyjna firmy w prowadzeniu biznesu oraz dlaczego warto opracować, a potem udostępnić publicznie dokument, który ją opisuje rozmawiamy z Aliną Sztoch, CEO, CMO i co-founderką Kuboty.
Jak ważną rolę pełni kultura organizacyjna firmy i jaki ma ona wpływ na prowadzenie biznesu? Dlaczego zdecydowaliście się opracować dokument, który opisuje kulturę organizacyjną Kuboty?
Powtarzając za Marcinem Wichą: projektowanie jest zarządzaniem pustką. Projektowanie firmy przede wszystkim. Tym jest właśnie kultura organizacyjna – uporządkowanym zarządzaniem rzeczami niematerialnymi w firmie: ideami, wartościami, etosami, mitami, które spajają zespół.
Pozwolę sobie zacytować fragment ze wstępu do tego dokumentu. On najlepiej oddaje, dlaczego zdecydowaliśmy się spisać naszą kulturę organizacyjną:
Słuchaj „Marketer+” Podcast
„Wierzymy, że realizacja zakładanej strategii będzie możliwa tylko wtedy, gdy jako firma będziemy kierować się tymi samymi wartościami. Dlatego stworzyliśmy kubotową kulturę organizacyjną, która ma stanowić mapę drogową dla całego zespołu na każdym etapie funkcjonowania firmy.
Łatwo jest pisać o dumnie brzmiących wartościach, natomiast trudniej przełożyć je na faktyczne funkcjonowanie firmy. Dla nas ta kwestia jest jasna. To na podstawie opisanych w dalszej części dokumentu wartości i umiejętności, liderzy i menedżerowie podejmują decyzje o zatrudnieniu i awansach, przeprowadzając tzw. test utrzymania. Polega on na tym, że jeśli jeden z członków zespołu myślałby o odejściu do innej firmy to, czy menedżer usilnie starałby się go zatrzymać”.
Podsumowując, kultura organizacyjna spaja oraz pozwala lepiej zarządzać tym, „co pomiędzy”, co jest niewidoczne, a co bardzo często jest kluczowe dla tworzenia atmosfery i efektywności zespołu. W Kubocie dla nas te kwestie były kluczowe od samego początku. Nie tylko ze względu na pewne cechy charakteru liderów, lecz także konieczność precyzyjnego zarządzania stosunkowo niewielkimi zasobami ludzkimi.
Kultura organizacyjna symultanicznie zwiększa jakość oraz zmniejsza ilość nieporozumień w zespole. Mnie te argumenty przekonały, żeby przystąpić do tworzenia kultury i mogę jedynie potwierdzić, że dobre spisanie tego dokumentu, naprawdę spełnia swoją funkcję.
Jak długo trwały prace nad stworzeniem tego dokumentu? Co było największym wyzwaniem podczas jego opracowywania?
Cały proces tworzenia dokumentu trwał kilka miesięcy. Największym wyzwaniem było stworzenie takiej kultury, która faktycznie odzwierciedlałaby ducha firmy, który już jest, a jednocześnie była obietnicą firmy, którą możemy się stać.
Kultura organizacyjna, podobnie jak strategia, znajduje się dokładnie na granicy tego, co znane i nieznane. Jest jednocześnie przejawem chwalenia się, cieszenia z tego, co udało się osiągnąć, jak i pokazywaniem zespołowi, do czego dążymy. Znalezienie tego złotego środka jest niezwykle trudne. Wymaga bardzo dużo samodyscypliny i doskonałej znajomości zespołu oraz strategicznych celów marki.
Dlaczego zdecydowaliście się upublicznić dokument opisujący kulturę organizacyjną Kuboty?
Kultura organizacyjna jest doskonałą wskazówką dla wszystkich tych, którzy zastanawiają się, czy Kubota mogłaby być dla nich odpowiednim miejscem pracy. Jako firma cały czas rekrutujemy oraz przywiązujemy olbrzymią wagę do całego procesu rekrutacji. Gdy od jakiegoś czasu do ogłoszeń o pracę, załączamy link do dokumentu opisującego naszą kulturę organizacyjną, zauważyliśmy zdecydowany wzrost jakości kandydatów oraz ilość „matchów”.
Kultura organizacyjna pozwoliła nam również zoptymalizować kosztowny i czasochłonny proces rekrutacji, więc mogę śmiało powiedzieć, że jej stworzenie oraz opublikowanie po prostu się opłacało. Zdecydowanie jest to inwestycja o wysokiej stopie zwrotu ;)
Poza tym to miłe, kiedy podczas rozmowy o pracę rekrutowana osoba mówi, że jeżeli miałaby stworzyć podobny dokument, to nie zmieniłaby przecinka i właśnie przez kulturę organizacyjną wysłała swoje CV.
Warto doczytać:
- Jerome Joseph: Marka musi być fundamentem Twojej kultury organizacyjnej
- Zdaniem marketerki: Pomysł na marketing w wydaniu Kuboty
- Marketing zaangażowany społecznie w Kubocie. Kulisy działań marki w ramach Pride Month i Różowego Października