„Sukces organizacji często zależy od zdolności przywódczych jej kadry kierowniczej. Wpływowi liderzy inspirują i motywują swoje zespoły, podejmują trudne decyzje i kierują firmę w stronę triumfu” – o przywództwie w biznesie, budowaniu brandu oraz czynnikach rynkowego sukcesu mówi Sunny Bonnell, współautorka bestsellerowej książki „Rare Breed: A Guide to Success for the Defiant, Dangerous, and Different” oraz dyrektorka generalna firmy Motto.
Współautorka bestsellerowej książki biznesowej „Rare Breed: A Guide to Success for the Defiant, Dangerous, and Different” oraz współzałożycielka i dyrektorka generalna firmy Motto, która zajmuje się transformacją marek i współpracuje z liderami w celu tworzenia brandów i pomysłów zgodnych ze swoim przesłaniem: „Ideas Worth Rallying Around”®.
Słuchaj „Marketer+” Podcast
Jest energiczną mówczynią, keynote speakerką i prowokacyjną felietonistką amerykańskiego magazynu „Fast Company”. Jej bystra wizja i niespotykany intelekt uczyniły ją bardzo poszukiwaną doradczynią i strateżką biznesową, która pracowała z takimi firmami jak Virgin, Google, Microsoft i Minnesota Vikings.
Znajduje się na liście 30 najlepszych światowych guru marki (Top 30 Global Gurus), pojawia się na łamach czasopism „Forbes”, „Entrepreneur” czy „The Wall Street Journal”. Jest jedną z 25 najważniejszych osób do obserwowania według magazynu „GDUSA” (GDUSA’s Top 25 People to Watch).
Jak jest Twoja historia? Co doprowadziło Cię do Motta?
Moje korzenie tkwią w rodzinnej historii samozwańczych przedsiębiorców. Reprezentuję trzecie pokolenie, które niesie tę pochodnię. Połączenie ambicji i determinacji odziedziczyłam po ojcu i obu pradziadkach.
Jako nastolatka rozwijałam karierę muzyczną i podróżowałam po kraju. Samodzielnie zarządzałam swoimi zarobkami i regularnie wypełniałam sale koncertowe. Mam na koncie wyprzedane koncerty w House of Blues. Przez krótki czas zarabiałam też jako muzyk uliczny w Chicago, ale ostatecznie zdecydowałam się kontynuować studia i tym samym zmienić drogę zawodową.
Oznaki ducha przedsiębiorczości były u mnie widoczne przez całe życie. Naturalnie ciągnęło mnie do ról przywódczych, więc nikogo nie zaskoczyło, że w wieku dwudziestu kilku lat rzuciłam studia, aby wraz ze swoją partnerką biznesową zbudować Motto – globalną agencję brandingu strategicznego.
To był 2005 r. Dziś Motto uznaje się za jedną z najlepszych na świecie firm tego typu, obsługujących szybko rozwijające się marki technologiczne. Wśród naszych klientów znajdują się najbardziej innowacyjne marki na Ziemi. Pomagamy liderom myśleć szerzej, stawiać czoła złożonym problemom i wzmacniać swoje firmy na przyszłość.
Kto był Twoim pierwszym klientem i czym przekonałaś go do współpracy?
Pierwszego klienta zdobyliśmy w 2005 r. Był to dentysta, który – jak sam powiedział – chciał „zrobić coś innego”. Wspólnie stworzyliśmy w naszym regionie najnowocześniejszą markę stomatologiczną, zapewniającą klientom bogate doświadczenia. Ten sukces to jeden z wielu przykładów naszych rewolucji w tradycyjnych kategoriach.
Przez ponad dekadę Motto budowało zaufanie dzięki filozofii: jedna marka, jeden klient naraz. Osiągnęliśmy niezwykłe, wizjonerskie efekty w pracy dla takich firm jak Google, Virgin, Microsoft czy Minnesota Vikings i rzuciliśmy wyzwanie takim markom jak Andela, Goodnotes, Hopscotch czy Bandana.
Nazwano Cię „wizjonerską myślicielką z talentem rzadkiej rasy” („visionary thinker with a rare breed of talent”). Jaka Twoja supermoc sprawiła, że zasłużyłaś sobie na tę pozycję?
Przedsiębiorcy odnoszący sukcesy, tacy jak ja, często od dzieciństwa łamią zasady, przesuwają granice i są nonkonformistami. Nie jest to zaskakujące. Zawsze było jasne, że ślepy konformizm tłumi innowacyjne myślenie, a przedsiębiorcy to ludzie, którzy wytyczają własne życiowe ścieżki. Moją supermocą jest to, że uczę liderów, jak mogą być lepsi i myśleć szerzej. Ten dar objawia się wyciąganiem ludzi poza to, do czego ich zdaniem się nadają, i inspirowaniem ich do robienia wielkich rzeczy.
W nawiązaniu do powyższego określenia napisałaś książkę „Rare Breed”. O czym ona jest i kto powinien po nią sięgnąć?
„Rare Breed: A Guide to Success for the Defiant, Dangerous, and Different” to niekonwencjonalna książka biznesowa, która rzuca wyzwanie konwencjonalnemu myśleniu i celebruje siłę indywidualności. W tej publikacji zagłębiamy się w życie wyjątkowych ludzi, którzy na przestrzeni dziejów nieustraszenie wytyczali własne ścieżki do wielkości. Od artystów i przedsiębiorców po aktywistów i innowatorów. Te osoby – nazywane wyzywającymi, niebezpiecznymi i innymi – ucieleśniają odporność, odwagę i niezachwianą determinację w podążaniu za swoimi pasjami.
Dzięki osobistym anegdotom, wnikliwym wywiadom i praktycznym radom prezentujemy sposób myślenia i strategie, które umożliwiają przedstawicielom tych „rzadkich ras” wykorzystanie ich wyjątkowych talentów i osiągnięcie niezwykłego sukcesu.
Napisałyśmy tę książkę z Ashleigh Hansberger dla przedsiębiorców i liderów, którzy chcą wykorzystać swoją wyjątkowość, wyswobodzić się z ograniczeń społecznych i uwolnić swój pełen potencjał.
Co decyduje o sukcesie rynkowym? O co dzisiaj chodzi w tej grze?
Sukces marek na dzisiejszym rynku zależy od złożonego współdziałania czynników, które odzwierciedlają zarówno wewnętrzne mocne strony marki, jak i jej dopasowanie do dynamiki rynku zewnętrznego.
Dzisiejsza „gra rynkowa” jest wieloaspektowa. Króluje podejście „po pierwsze marka”, koncentrujące się na kliencie, a na szczyt wspinają się ci, którzy doskonale rozumieją zmieniające się potrzeby i preferencje konsumentów oraz reagują na nie.
Autentyczność i przejrzystość nie podlegają negocjacjom, ponieważ ludzie poszukują zaufania i uczciwości w wybranych przez siebie markach. Innowacyjność i zdolność adaptacji również są kluczowe, ponieważ ciągła ewolucja produktów, usług i modeli biznesowych staje się koniecznością w odpowiedzi na postęp technologiczny i zmieniające się zachowania konsumentów.
Wyraźna obecność w cyfrowym świecie nie jest już opcjonalna, ale niezbędna do przetrwania i odniesienia sukcesu w rzeczywistości napędzanej technologią.
Sukces marek na dzisiejszym rynku zależy od złożonego współdziałania czynników, które odzwierciedlają zarówno wewnętrzne mocne strony marki, jak i jej dopasowanie do dynamiki rynku zewnętrznego
Jak ważna jest wizja na drodze do sukcesu rynkowego?
Sukces organizacji często zależy od zdolności przywódczych jej kadry kierowniczej. Wpływowi liderzy inspirują i motywują swoje zespoły, podejmują trudne decyzje i kierują firmę w stronę triumfu.
Kluczowe jest przywództwo wizjonerskie (visionary leadership) i posiadanie jasnej wizji organizacji. Moim zdaniem wizja to najlepsza forma przywództwa. W rzeczywistości najcenniejsze marki powstają na podstawie jasnej, oddziałującej emocjonalnie wizji założyciela.
Przekonująca wizja i poczucie celu zapewniają liderom wyraźny kierunek i dają im powód do podejmowania ryzyka. Kiedy przywódcy kierują się wyższą wizją, która jest zgodna z ich wartościami, chętniej wychodzą ze swojej strefy komfortu i mają bardziej innowacyjne podejście.
To jak zostać wizjonerskim liderem?
W firmie Motto codziennie współpracujemy z liderami, aby pomóc im wyrazić ich wizje i wprowadzić je w życie. W przypadku przywódców z prawdziwą wizją wciąż pojawiają się dwie narracje.
Po pierwsze postrzegają oni siebie jako osoby z aspiracjami, kierujące się wartościami. Takie, które naprawdę chcą mieć jasny obraz tego, dokąd prowadzą organizację i jej ludzi na następne trzy, pięć lub dziesięć lat. Chcą wyprzedzać trendy, nie dać się złapać konkurencji i nadawać tempo w swoich branżach.
Po drugie skupiają się oni w dużej mierze na kulturze. Lubią budować odważną i kreatywną kulturę organizacyjną, w której kwitną nowe pomysły, pochodzące z każdej strony i każdego poziomu firmy. Wizja lidera powinna unosić się w powietrzu i przenikać sposób działania organizacji. Wszyscy dookoła powinni być otwarci, zadawać pytania i chętnie kwestionować status quo.
Czy zgodziłabyś się z tezą, że liderzy nie mają problemów ze swoimi biznesami, tylko mają problemy ze sobą?
Tak, stwierdzenie, że liderzy często mierzą się nie tyle z wyzwaniami dotyczącymi ich przedsiębiorstw, ile z samymi sobą, jest zasadne.
Sposób myślenia i styl przywództwa lidera mają głęboki wpływ na kulturę, strategię i atmosferę przedsiębiorstwa. Jako szef musisz myślec o sobie jak o studencie przywództwa. Uczysz się i rozwijasz, a Twoja firma odzwierciedla ten rozwój i to wszystko Was kształtuje.
Innowacyjne myślenie, prowokowanie do innego spojrzenia – to powinno owocować np. odróżnianiem rynkowym. Jak znaleźć punkt odróżnienia? Jak trwale wyróżnić się na tle innych na rynku?
Znalezienie swojego punktu odróżnienia, wyróżnienie się na zatłoczonym rynku jest głównym wyzwaniem dla każdej firmy. Kluczem do tego jest połączenie głębokiej samoświadomości, zrozumienia rynku i konsekwentnych innowacji.
Zatrudniaj pracowników z myślą o kreatywności. Gdy rekrutujesz, spędzaj mniej czasu na poszukiwaniu osób, które pasują do określonych ról lub wzorców, a bardziej skupiaj się na bystrych, odważnych umysłach, szukających środowiska, w którym mogą przetestować siebie i swoje idee.
Buduj kulturę sprzyjającą kreatywności. Wymaga to czasu, ale możesz zacząć już teraz. Usuwaj przeszkody utrudniające kreatywność: niekończące się spotkania, odgórne procesy zatwierdzania, kary za niepowodzenia wynikające z ryzyka i brak czasu na kreatywne burze mózgów w biurze.
Szukaj możliwości. Zbyt wiele przedsiębiorstw koncentruje się na sobie, na własnych produktach, a przestaje szukać pomysłów i inspiracji na zewnątrz. To zły ruch. Zawsze należy patrzeć na kulturę, sztukę, politykę, technologię, naukę i nie tylko, aby się inspirować. Jenji Kohan wpadła na pomysł megahitu „Orange is the New Black” po przeczytaniu wspomnień Piper Kerman.
Spójrz poza swój sektor. Najlepsze firmy stale czerpią od biznesów spoza swojej branży. Na przykład kultowy projekt pierwszego iPoda został zainspirowany telefonem zbudowanym przez duńską firmę Bang & Olufsen, produkującą elektronikę użytkową. Nie ograniczaj się do pracy wykonanej w Twoim sąsiedztwie, tylko zarzuć szeroką sieć, a pomysły znajdziesz wszędzie dookoła.
Rozmawiał Łukasz Murawski